2017 Orta Doğu Yükselen Sanatçı Ödülü’nü kazanan yaratıcı tasarımcı

Dubai merkezli Ürdünlü tasarımcı Hamza Al-Omari, Tashkeel ve Design Days Dubai, Middle East Emerging Artist Award 2017 işbirliğiyle Van Cleef & Arpels’in Mücevher Evi yarışmasını kazandı.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında, lüks mücevher markası Van Cleef & Arpels ve Tashkeel, Design Days Dubai ile birlikte, GCC ülkelerinden gelen veya ikamet eden tüm sanatçıları Middle East Emerging Artist Prize 2017 yarışmasına katılmaya davet etti.Bu ödül, amaca yönelik veya fonksiyonel ürünler için tasarımlar sunmayı amaçlıyor. Büyüme kavramını yansıtırlar ve yükselen tasarımcıların yaratıcı çalışmalarını tanımlamaya yardımcı olurlar.

Orta Doğu ve Hindistan’daki Van Cleef & Arpels’in CEO’su Alessandro Maffei, “Bu ödül, bölgedeki en umut vaat eden tasarımcıları tanıtmak ve yaratıcılıklarını vurgulamak için önemli bir platform haline geldi ve bu onların dünyaya önünü açıyor.”

Bu yıl yarışmanın galibi olan Hamzah Al-Omari, önümüzdeki Kasım ayında Dubai Design District’te gösterilecek olan “Cradle” adlı ödüllü tasarımıyla 30.000 dirhem malzeme ödülü aldı. Para ödülüne ek olarak, Al-Omari, güzel mücevher ve saat yapmanın sırlarını öğrenmek için L’ÉCOLE Van Cleef & Arpels’de bir hızlandırılmış kursa katılmak üzere Paris’e beş günlük bir geziye katılmaya davet edildi.

Al-Omari’nin ödüllü tasarımına gelince, sütü gündüz peynire dönüştürmek için kullanılan ve geceleri çocuklar için beşik olarak kullanılan al-Sumail adlı bir Bedevi aletinden esinlenerek ahşap, deri ve keçeden yapılmış modern bir bebek yatağı tasarımı. Al-Omari, sanatsal yaratımında kavunların ikili kullanımı fikrini dikkate aldı.

Al-Omari, kazanan tasarımı için ilham kaynağından bahsetti: “Dubai’de yaşam o kadar hızlı ve modern ki insanlar babaların ve büyükbabaların hayatlarını ve Dubai çölünün kum tepelerinin taşıdığı eski mirası unutabilir. Bu sürekli hareketlilik durumu, kullanımda büyük önem taşıyan küçük boyutlu şeyler yaratmaya odaklanan tasarım konseptleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.Bu yöntem, tasarım ve boyutun işe uygun olmasını gerekli bulduğum için kişisel felsefeme yansımıştır.

Ürdünlü tasarımcı Hamzah Al-Omari’nin yanı sıra İbrahim İbrahim ve Ricardas Plazocas da son aşamaya hak kazandılar ve yenilikçi tasarımlarıyla ikinci oldu. Orta Doğu bölgesinden diğer altı tasarımcı son aşamaya geldi ve final etabına hak kazanan dokuz tasarımın 7-25 Kasım tarihleri ​​arasında Dubai Design District d3’te düzenlenecek özel bir sergide sergilenmesine karar verildi. İkinci kazanan 10 bin dirhem ödül alırken, diğer altı finalist 2000 dirhem ödül aldı.

Orta Doğu Yükselen Sanatçılar Ödülü Yarışması’nın gelecek yılki 2018 edisyonuna katılmak isteyen genç tasarımcılar, yeni yılın başında yarışma duyurulur duyurulmaz katılım başvurusunda bulunabilirler.