2020’nin En İyi Thunderbolt 3 Dizüstü Bilgisayarları – Thunderbolt Özellikli En İyi Dizüstü Bilgisayarlar!

Veri aktarım hızları, mobil ağlar veya yerel depolama ortamınız olsun, son birkaç yılda katlanarak arttı. Benzer şekilde, büyük miktarda veriyi geniş bir bant genişliği üzerinden aktarmak söz konusu olduğunda eski güzel USB de oldukça güvenilir hale geldi. Intel, bu yılın başlarında Thunderbolt 4’ü duyurmuştu, ancak yeni bağlantı protokolünü benimseyen cihazları görmemiz biraz zaman alabilir. Bu yüzden bugün, Thunderbolt 3 donanımlı en iyi dizüstü bilgisayarlardan bazılarına göz atıyoruz.

Thunderbolt 3, 40 Gbps’ye kadar veri aktarım hızları sunmak için USB Type-C konektörünü kullanır. Bu, en son USB 3.2 standardına kıyasla iki kat daha hızlı olmasını sağlar. Bu nedenle Thunderbolt 3, sık sık büyük dosyaları aktarması gereken fotoğrafçılar, video düzenleyiciler ve diğer yaratıcı profesyoneller için mükemmel bir seçenektir. Ek olarak, Thunderbolt 3, harici 4K monitörler dahil olmak üzere DisplayPort uyumlu cihazları bağlamak için kullanılabilir. Protokol ayrıca harici grafik kartları dahil olmak üzere PCI Express (PCIe) çevre birimlerini bağlamak için de kullanılabilir, bu da size dizüstü bilgisayarlarda bile oyun oynamanıza veya grafik yoğun görevleri gerçekleştirmenize olanak tanır. Standart bir USB bağlantı noktası kullandığından, çeşitli çevre birimlerinden, sabit disklerden ve güç dağıtımından da yararlanılabilir. Kaçırdıysanız, işte 2020’de satın alabileceğiniz en iyi dizüstü bilgisayarların bir listesi.

Apple MacBook Pro 16

apple macbook pro 16apple macbook pro 16

Apple, Thunderbolt standardının ilk uygulayıcılarından biri olmuştur. MacBook Pro 16, toplam dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası sunar. Thunderbolt aygıtları için 40 Gbps bant genişliğinin yanı sıra, her bağlantı noktası şarj, DisplayPort ve USB-C 3.1 Gen 2 (10 Gbps’ye kadar) için destek sağlar. Şimdi, bu aynı zamanda yılların en büyük ve en güçlü MacBook’u ve özellikle yaratıcı bir profesyonelseniz, uzman kullanıcılar için kolay bir öneri. Dizüstü bilgisayar, 8 çekirdekli Intel Core i9 işlemci, 16 GB’a kadar 2666 MHz DDR4 RAM, daha da genişletilebilir ve 8 TB’a kadar SSD depolama ile yapılandırılabilir. Ayrıca muhteşem bir 3072 x 1920 çözünürlüklü Retina ekran ve AMD Radeon Pro grafiklere sahip oluyorsunuz. Bir sonraki yenileme yeni MacBook Air, MacBook Pro 13 ve Mac mini ile tanıtılan M1 çipini içerebileceğinden, bunun Thunderbolt bağlantı noktaları aracılığıyla harici grafikleri destekleyen son MacBook’lardan biri olabileceğini unutmayın.

  Apple MacBook Pro 16

  MacBook Pro 16, Apple’ın en güçlü dizüstü bilgisayarıdır ve toplam dört Thunderbolt 3 bağlantı noktası sunar.

Dell XPS 15

dell xps 15 dizüstü

XPS 15, birinci sınıf, birinci sınıf tasarım ve performans isteyen biri için mükemmel bir Windows makinesidir. Bu, güç dağıtımı ve DisplayPort desteğine sahip iki Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla birlikte gelir. Aynı güç dağıtımı ve DisplayPort seçeneklerine sahip üçüncü bir USB Type-C bağlantı noktası da vardır. Makine 4 GB bağımsız grafik kartıyla gelirken, Thunderbolt bağlantı noktasını harici bir grafik kartı takmak için de kullanabilirsiniz. Bunun dışında 32 GB RAM ve 1 TB NVMe SSD’ye sahip 10. nesil Intel Core i9 işlemciye sahip bu dizüstü bilgisayarı elde edersiniz.

  Dell XPS 15

  XPS 15, birinci sınıf bir tasarımın yanı sıra gelecek vaat eden bir performans paketi arayanlar için en iyi 15 inç dizüstü bilgisayardır. Standart bir USB Type-C bağlantı noktasının yanı sıra, dizüstü bilgisayar iki Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla birlikte gelir.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

lenovo thinkpad x1 karbon

ThinkPad X1 Carbon, en iyi iş dizüstü bilgisayarlarından biri olarak kabul edilir. Bu makinedeki iki Thunderbolt 3 bağlantı noktası, kullanıcıların hızlı sunumlar için harici monitörleri veya projektörleri kolayca bağlayabilmesini sağlar. Bağlantı noktaları ayrıca diğer aygıtların yanı sıra dizüstü bilgisayarın kendisine de güç sağlamanıza olanak tanır. X1 Carbon, en yeni 10. Nesil Intel vPro CPU’lar, 16 GB’a kadar RAM ve 2 TB SSD ile birlikte gelir. Dizüstü bilgisayar ayrıca, Dolby Vision HDR400 ile 4K IPS dahil olmak üzere çeşitli ekran seçenekleriyle sunulur. ThinkPad X1 Carbon, özelliklerle dolu, son derece dayanıklı bir dizüstü bilgisayar ve çok çeşitli bağlantı noktaları arıyorsanız akıllıca bir seçimdir.

  Lenovo ThinkPad X1 Carbon

  ThinkPad, iş dizüstü bilgisayarları söz konusu olduğunda popüler bir isimdir. 8. nesil ThinkPad X1 Carbon, toplam iki Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla birlikte gelir.

Dell XPS 13

dell xps 13 9300

XPS 13, piyasadaki en iyi Windows dizüstü bilgisayarlardan biridir. Oldukça küçük bir dizüstü bilgisayar olduğu için Thunderbolt 3’e sahip olmak çok mantıklı. Bu makinedeki iki Thunderbolt 3 bağlantı noktasını kullanarak iki 4K monitörü bağlayabilirsiniz. Her iki bağlantı noktası da güç dağıtımını destekler. XPS 13’ün mevcut nesli, 10. nesle kadar Intel Core i7-1065G7 işlemci, 16 GB bellek ve 512 GB SSD sunar. Dizüstü bilgisayar ayrıca 1080p veya 2400p çözünürlükte 16:10 oranına sahip mükemmel görünümlü bir ekran sunuyor.

  Dell XPS 13

  Dell XPS 13, sağlam bir stil ve performans dengesi sunan, şiddetle tavsiye edilen birinci sınıf bir dizüstü bilgisayardır. Her iki tarafta birer tane olmak üzere toplam iki Thunderbolt 3 bağlantı noktası sunar.

Apple MacBook Air

apple macbook air m1

MacBook Pro 16’ya benzer şekilde, en yeni nesil MacBook Air’de Thunderbolt 3 bağlantı noktaları da bulunur. Ancak, dizüstü bilgisayar nispeten daha uygun fiyatlı olduğu için bunlardan yalnızca iki tane alırsınız. Thunderbol bağlantı noktaları harici 4K ekranları destekler, ancak yeni M1 yongası nedeniyle artık harici grafik kartlarını desteklemez. MacBook Air, bugün satın alabileceğiniz en uygun fiyatlı MacBook olmasının yanı sıra en ince ve en hafif olanıdır. 512 GB’a kadar SSD depolama alanı ve daha da yükseltilebilen 8 GB RAM içeren yeni Apple Silicon M1 çipi dahil olmak üzere sağlıklı bir dahili set elde edersiniz.

  Apple MacBook Air

  MacBook Air, Apple’ın sunduğu en uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar olabilir, ancak bir çift Thunderbolt 3 bağlantı noktası sunmaya devam ediyor.

Acer Swift 3

acer swift 3 2020

Thunderbolt 3 bağlantı noktasına sahip bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, bu en uygun fiyatlı seçenektir. Swift 3, fiyatına göre gerçekten iyi özelliklere sahip ince bir ultrabook. Thunderbolt 3’ü destekleyen tek bir USB Type-C bağlantı noktası var, ancak yalnızca 678 $ ‘lık bir başlangıç ​​fiyatıyla gerçekten şikayet edemezsiniz. Aynı zamanda sadece 1,2 kg ağırlığında ve sağlam bir kaplamaya sahip çok hafif bir makinedir. Dizüstü bilgisayarı, 10. nesil Intel Core i5 veya 8 GB bellek ve 512 GB SSD ile Core i7 CPU ile alabilirsiniz.

  Acer Swift 3

  Acer Swift 3 hafif bir dizüstü bilgisayardır ve ayrıca Thunderbolt bağlantı noktası arıyorsanız en uygun fiyatlı dizüstü bilgisayarlardan biridir. Ne yazık ki, sadece böyle bir bağlantı noktası elde edersiniz.

HP Spectre x360 13

hp hayalet x360 13

Spectre x360, Thunderbolt 3 özellikli 2’si 1 arada bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız harika bir seçenek sunuyor. Şirkete göre dizüstü bilgisayar, her ikisi de Thunderbolt 3 işlevselliği sunan iki adet USB 3.1 Gen 2 Tip-C bağlantı noktası sunuyor. Bu, her bağlantı noktasının 40Gbps sinyal hızı, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 sunduğu ve tabii ki dizüstü bilgisayarın kendisini şarj etmenize izin verdiği anlamına gelir. Dizüstü bilgisayar, benzersiz bir tasarım ve canlı bir 13,3 inç 4K OLED dokunmatik ekran seçeneği sunar. Bu birinci sınıf bir dizüstü bilgisayar olduğundan, 10. nesil Intel Core i5 veya Core i7 CPU, 16 GB DDR4 bellek, 512 GB NVMe SSD ve Bang & Olufsen tarafından ayarlanan hoparlörler dahil olmak üzere içeride sağlam bir donanım bekleyin.

  HP Spectre x360 13

  En kaliteli 2’si 1 arada dizüstü bilgisayarlardan biri olan HP Spectre x360, stil ve performanstan ödün vermek istemeyenler içindir. İki Thunderbolt 3 bağlantı noktasıyla birlikte harika bir 4K dokunmatik ekran seçeneği ile birlikte gelir.


CES 2020’de Intel, Thunderbolt 4’ün çalışmalara başladığını duyurmuştu ve üreticilerin önümüzdeki yıl yeni bağlantı noktasıyla ürün sevkiyatına başlamasını bekleyebiliriz. Thunderbolt 4, ana cihazlar tarafından sağlanan minimum video ve veri gereksinimlerinde artış, Thunderbolt 3’te (40 Gbps) aynı hızlara erişim, güç dağıtımı (100 W), çeşitli protokoller (DisplayPort, PCIe, USB4) Intel VT gibi bazı yeni özellikler getiriyor Bağlıyken yetkisiz erişimi önlemek için d tabanlı DMA koruması, dört adede kadar tam işlevli ve oldukça esnek aşağı akışlı bağlantı aksesuarları için destek ve tabii ki Thunderbolt 3 ile geriye dönük uyumluluk desteği. Bu nedenle, ek avantajlardan herhangi birini önemsiyorsanız, 2021’e kadar paranız.

Bir cevap yazın