Abu Shalhoub nasıl çalışır | Mısır mutfağı

Abu Shalhoub nasıl çalışır Ebu Şalhoub, iri bulgur ve et ile karıştırılmış kıyılmış kabak olması, birçok kişinin yemeyi tercih ettiği lezzetli ve lezzetli yemeklerden biri olması, vücudun ihtiyaç duyduğu besin değeri, vitamin ve gerekli olması, hazırlama yöntemi basit ve ihtiyaç duyulmaması nedeniyle meşhur Levanten yemeklerinden biridir. Zaman ve çaba.

Abu Shalhoub’un eserinin miktarı

Aşağıda belirtilen Abu Shalhoub’un tarifi için gerekli olan bir dizi içerik vardır:

1/2 kilo yumuşak olan et.

5 adet kabak.

2 su bardağı iri bulgur.

4 bardak su

Bir büyük soğan.

Bir kaşık obezite miktarı.

– bir kaşık karabiber miktarı.

Bir kaşık tuz miktarı.

Bir miktar baharat.

Abu Shalhoub’un tarifi nasıl hazırlanır

Bu tarifi yapmak için aşağıdakileri takip edin:

Kabak tohumlarını önce güzelce yıkadıktan sonra kesiyoruz. bana göre Orta boy küpleri tepsiye yayın ve en az bir saat güneşte bırakın.

– Bir sonraki aşamada soğanları küçük parçalara bölüp büyük bir tencereye koyup yağ ekleyip orta ateşte soğanlar solana kadar beklettikten sonra etleri soğana ilave edip iyice karıştırarak baharat, tuz ve karabiber ekliyoruz. Eti iyice karıştırarak ete ekleyin.

– Daha sonra soğana ve ete bir miktar su ilave edip iyice karıştırarak ekleyip ardından kabak küplerini karıştırarak ete ve suya ilave edip 10 dakika kaynayana kadar bekletiyoruz.

-10 dakika içinde yapışmaz tava hazırlayıp az miktarda bitkisel yağ koyduktan sonra orta ateşte beklettikten sonra iri bulguru ilave edip altın rengini alana kadar karıştırmaya devam ediyoruz.

– Daha sonra kavrulmuş bulguru kabak ve ete ilave ederek, suyu kurutmak için dikkatlice karıştırıp sıcaklığı düşürüp, yalıtım kalıbını koyup 15 dakika karıştırmadan bekletiyoruz.

15 dakika sonra Abu Shalhoub’u dikkatlice karıştırıp 5 dakika beklettikten sonra servis tabağına döküyoruz.