Adet döngüsünün belirtileri ve buna bağlı sorunlar

Bu belirtiler son tarihinden on dört gün öncesine kadar ortaya çıkabileceğinden adet döneminin yaklaştığını gösteren bazı belirtiler vardır ve bu yazıda adet döngüsünün belirtilerini ayrıntılı olarak gözden geçiriyoruz.

Bu konu içerir …

PMS semptomları

PMS semptomları

Karın krampları

Karın krampları, adet döngüsü sırasında kadınlar için en yaygın semptomlardan biridir ve bunlar ile semptomların geri kalanı arasındaki fark, adet döngüsünün başlangıcından önce ortaya çıkmaması, bir ila iki ay arasında değişmesi, ancak adet kanaması olur olmaz ortaya çıkması ve iki veya üç gün kalmasıdır.

Hormonlar vücutta su tutulmasına neden olur ve bu da şişkinliğe neden olabilir ve bu nedenle doktorlar, sıvı tutulmasını önlemek için egzersiz yapmanın yanı sıra, adet öncesi dönemde daha fazla meyve ve sebze yeme ihtiyacıyla birlikte tuzun azaltılması gerektiğini önermektedir.

Çoğu kadın kabız hale geldiği için bazı sindirim semptomları ortaya çıkarken, diğerleri ishalden muzdariptir.

Göğüslerde değişiklik

Memede şişlik ve dokunduğunuzda şiddetli ağrı hissederek memelerde değişiklik fark edebilirsiniz ki bu memede süt üretiminden sorumlu hormonlardan biri olan prolaktin düzeyindeki artıştan kaynaklanmaktadır.

Akne

Bir kadında hormon seviyesi yükselir, böylece tüm bezler aktive olur ve yağ üretim oranı artar ve böylece adet döngüsü yaklaştığında cildin gözenekleri kapanır ve sivilceler ortaya çıkar.

Yüksek vücut ısısı

Bazı kadınlar hormonal dalgalanmalar nedeniyle vücut ısısının yükselmesinden şikayet ederler ve sıcaklık yumurtlamadan hemen sonra yükselmeye başlar ve bu durumu bir sonraki adet döngüsünden önce devam eder.

Kaşınıyor

Hormonal değişimler sonucunda maya ve bazı mantarlar büyür, bu nedenle kadın altta kaşıntı olduğu için rahatsızlık hisseder ve bu nedenle hijyen sürdürülmelidir.

Uyumakta zorluk bulun

Adetinize eşlik eden hormonlar, zaman yaklaştığında kendinizi yorgun hissetmenize neden olur, bu da uykunuzu olumsuz etkiler, bu nedenle uykuya dalmanız kolay değildir.

Baş ağrısı

Östrojen seviyeleri değişir ve bu da şiddetli baş ağrısına neden olabilir. Hormonlar ayrıca bir kadını etkileyerek migrene neden olur.

Ruh hali

Adet döngüsünün en belirgin özelliklerinden biri, hormonal değişimin bir kadının ruh halinin dalgalanmasına neden olarak kaygı ve gerginlik duygularını artırmasıdır.

İzolasyon

Adet döngüsünün belirtilerinden biri de yalnızlık ve yalnızlık arzusudur, çünkü bu duruma bir kadının depresyonda olması nedeniyle sosyal geri çekilme denir.

Odaklanma kaybı

Adet döngüsü beyindeki bazı nörotransmiterleri etkiler, bu da bir kadının daha az zeki hissettiği noktaya konsantre olmasının zor olmasının yanı sıra dikkatinin dağılmasını kolaylaştırabilir ve bunun vücutta sıvı tutulmasıyla östrojen hormonunun daha fazla salgılanması gibi birçok nedeni vardır.

Adet döneminizle ilgili sorunlar

Menstrüasyonla ilgili birçok sorun var, bunlardan en önemlileri:

Menopoz

Bir kadın hamile olmasa bile, adet kanaması üçten fazla adet döngüsü için durur.

Oligomenore

Nadir adet dönemleri olarak da adlandırılan adet kanaması ile sonraki dönem arasındaki süre otuz beş günden fazladır.

Menoraji

Aşırı kanamaya yol açan durumlardan biri, kadının uykusundan uyanarak gece pedini değiştireceği noktaya kadar kan akışını kontrol etmek için kadının çifte sağlık korumasına ihtiyaç duyması ve kanamanın bir haftadan fazla sürebilmesidir.

Uzun süreli adet kanaması

8 günü aşan kanama.

Çoklu adet kanaması

Adet dönemleri tekrarlanır ve üç haftadan daha kısa sürede gerçekleşir.

Düzensiz adet dönemleri

Süreler bir döngüden diğerine değişir, öyle ki yirmi güne kadar çıkabilir.

Adet öncesi sendromu

Adet döngüsünden önceki aşamalardan biridir ve en belirgin özellikleri vücuttaki değişikliklerle üzüntü, gerginlik ve yemek yeme isteği gibi duygu durum dalgalanmalarıdır ve en kötü durumda adet döneminden dört gün önce başlar ve adetin başlangıcından iki veya üç gün sonra kaybolabilir.

Şiddetli konvülsiyonlar

Menstrüasyon sırasında uterusun iç yüzeyini dışarı itmek için kasılmalarından kaynaklanan kramplar normaldir ve menstrüasyondan sonra iki ila dört gün sürer.

Bu makalenin sonunda kadınlarda adet döngüsü ile ilgili en belirgin sorunları anlatan adet döngüsünün belirtilerini gözden geçirdik ve kalsiyum ve protein içeren yiyeceklerin yanı sıra çikolata, tuz ve kafeinden uzak durma ihtiyacını da öneriyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Hayatınız ve ailenizle ilgili mümkün olan en iyi çözümlere ulaşmanıza yardımcı olmak için ince bir dergide buradayız, bu nedenle herhangi bir soru veya önerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.