Güncel İçerikler

Akıllı çocuk, onunla nasıl başa çıkıyorsun?

Fotoğraf: Michał Parzuchowski, Unsplash’ta Çocuğunuz yeterince zeki mi? aCevabınız evet ise, bu tür bir çocukla uğraşırken bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz. Sık sık zeki ve yetenekli çocukların hayallerini gerçekleştirmek için sınırsız potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Ancak bazen potansiyel tanımımız, başarıyı veya zekayı okul notları veya sınav puanları gibi etkileyici başarılarla ölçme fikrine ilişkin dar bir bakış açısıyla […]

Bu Haber 24 Aralık 2020 - 18:15 'de eklendi ve 27 kez görüntülendi.

Akıllı çocuk, onunla nasıl başa çıkıyorsun?

Fotoğraf: Michał Parzuchowski, Unsplash’ta

Çocuğunuz yeterince zeki mi? aCevabınız evet ise, bu tür bir çocukla uğraşırken bazı zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Sık sık zeki ve yetenekli çocukların hayallerini gerçekleştirmek için sınırsız potansiyele sahip olduğunu düşünüyoruz. Ancak bazen potansiyel tanımımız, başarıyı veya zekayı okul notları veya sınav puanları gibi etkileyici başarılarla ölçme fikrine ilişkin dar bir bakış açısıyla sınırlıdır. Zeki bir çocuk, hayatından önceki pek çok soruyu gündeme getirir ve bu tür soruları engellemek yanlıştır çünkü böyle yaparak zekasını yok edersiniz, karşılığında zekasını kötüye kullanmak yerine zekasını yönlendiren özel bir teknikle uğraşmak zorunda kalırsınız. Sıradan çocukların IQ’sunun 100 puana ulaşabileceği, zeki çocuklar için ise 180 puana ulaşabileceği biliniyor.

Bir çocuğun zekasının belirtileri

Zeki bir çocuk, yaşıtlarına uyum sağlamakta zorlanır çünkü ileri düzey entelektüel becerileri, kendi yaşındaki diğer çocuklar için uygun olmayabilir. Akıllı bir çocuk doğası gereği antisosyaldir, bu nedenle her zaman rahatsız edici sosyal durumlardan kaçınmaya çalışır.

Bazı araştırmacılar, duygusal duyarlılığın yüksek potansiyele sahip insanların ayrılmaz bir parçası olduğunu öne sürüyor. Zeki çocuklar genellikle güçlü duygusal tepkilere sahiptir veya tersine, başkalarının basit bir olay olarak gördüğü şeye aşırı tepki verebilir. Bu çocuklar, eleştirilerin bir sonucu olarak bir erime veya öfke nöbetleri geçirebilirler.

Çocuğunuzun zeka belirtileriyle nasıl başa çıkılır?

Yalnızlık ve izolasyon, bir çocuğun zekasının ve dehasının temel olumsuzluklarıdır. Bu nedenle, bir ebeveyn olarak, çocuğunuza sosyal durumları gözlemlemek ve analiz etmek için stratejiler öğreterek ve ardından uygun şekilde davranarak arkadaşlık ve sosyalleşme becerilerini öğrenmesine yardımcı olmalısınız. Akıllı bir çocuk, diğer çocuklarla neler olup bittiğini görebilmelidir. Bu, sosyal ipuçlarını yakalamak, durumu anlamak ve diğer akranların nasıl davrandığını fark etmek anlamına gelir.

Akıllı bir çocuğun ayrıca duyguları yorumlayarak ve tepkileri tahmin ederek hareket etmeden önce düşünmesi gerekir. Son olarak, çocuk sosyal etkileşimlerinde kendini rahat hissedene kadar bu becerilerin tekrar tekrar uygulanması gerekir.

Bebeğinizin duygusal aşırı duyarlılığı

Duygusal duyarlılık için akıllı çocuklar, başa çıkma stratejileri geliştirerek hayal kırıklıklarını ve rahatsızlıkları yönetmeyi öğrenebilirler. Çocukların öfkelerini bırakma çabasıyla dışa vurmalarına yardım etmek yerine, çocuklara duygularını anlamalarına, yorumlarını değiştirmelerine ve hoşgörülü hissetmenin ve hayal kırıklığına uğramamanın veya depresyona girmemenin en iyi yollarını öğrenmelerine yardımcı olmayı öneren birçok uzman vardır.Çocuğunuza duygusal durumlarını düzenlemek için olumsuz duygularla nasıl başa çıkılacağını öğretebilirsiniz.

Akıllı çocuk soruları

Çocuğunuzun sorduğu sorulara gelince, onları ciddiye almalı, zekası ve yaşı ile orantılı olarak cevaplamalısınız, ancak merak ettiği konuları okumaya teşvik etmelisiniz. Yaşlılarla yaptığı sorulardan veya konuşmalarından rahatsız olmayın. Öte yandan, başkalarıyla konuştuğu zamanı hissetmenin yanı sıra ona yetişkinlerle konuşma görgü kurallarını öğretmeyi tercih ediyor: Bu zaman doğru mu, değil mi? Bu zekanın bastırılmasına hiçbir şekilde izin verilmez, çünkü bu tür bir çocuk sürekli olarak keşfe ve bilgiye ihtiyaç duyar.

Çocuğun öğretmenlerine, onlarla hareketsizliğinin, akranlarıyla etkileşime girmesine izin vermeyen yüksek IQ’sundan kaynaklandığını ve öğretmenlerin ona uymayan öğretim yöntemlerini izlediklerini söylemek tercih edilir. Çocuğunuzun zeka düzeyine göre bir testin belirlenmesi tercih edilir, böylece zeka derecesi ile orantılı olarak daha yüksek bir sınıfa aktarılır.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal