Akıllı kadınların evliliğini neden erteledi?

123rf loka monka

Bu gerçekten bir zeka mı Kadınlar ve profesyonel ve bilimsel düzeydeki farklılıkları, hayat arkadaşlarının eşlik ettiği mutlu bir aile kurma şanslarını geciktiriyor mu?

Modern çağda kadınlar, erkeklerin çeşitli alanlarda rekabet ederken yeteneklerini ve yeteneklerini gösterme, teknik işlerin yanı sıra en yüksek idari ve siyasi pozisyonları alma fırsatı buluyor, bu da akademik ve profesyonel seviyelerde ilerlemeye ve ilerlemeye karar veren bu akıllı kadınların birçoğu için evlilik yaşını geciktiriyor.

Bu genellikle evlenmek ve bir aile kurmak konusundaki isteksizliklerinden değil, başarılarından korkmayan ve onlara destek ve takdir sağlayan bir hayat partneri edinmedeki zorluklardan kaynaklanmaktadır. Amerika’da şu anda “Clooney Etkisi” olarak bilinen durum olduğu için bu sorun Batı’da Doğulular arasında olduğu kadar net görünmeyebilir ve bu isim Hollywood’un en ünlü bekarı olan ve yakın zamanda evlenen sanatçı George Clooney’nin sunduğu modele kadar uzanır. Zekası ve mükemmelliği ile tanınan insan hakları avukatı Amal Clooney’den modele hayranlık duymak herkesin onu takip edeceği anlamına gelmiyor.

Muhteşem, başarılı ve güzel kadınlar, ama bekar!

Zeki, başarılı kadınlara duyulan hayranlık, erkeklerin eşleri olarak bu tür kadınları tercih ettikleri anlamına gelmez, halihazırda bağlanmış olanlar bile kocalarının zorbalık ve kıskançlıklarından ve önlerindeki zayıflık ve özgüven eksikliğinden muzdarip olabilir, bu da evlilik hayatlarını etkiler ve ayrılığa yol açabilir. Zekalarını ve yeteneklerini idare edebilecek bir erkeğe sahip olmak için çaresiz kalan bazı başarılı kadınlar, sonsuza kadar bekar kalmaya karar verirler.

Erkekler akıllı kadınları nasıl algılar?

Journal of Social Psychology’de yayınlanan ve 105.000 erkek üzerinde yapılan bir araştırma, erkeklerin teoride akıllı kadınları tercih ettiklerini ve hayranlık duyduklarını, aralarındaki etkileşim sınırlıysa, ancak akıllı kadınlarla ilişki kurma konusunda isteksiz olduklarını gösterdi. Erkek, kendisini üstün kılan, ona bakıp onu koruyabilen ve önemli kararlar alması ve ev ve aile meselelerini yönetmesi için ona yer bırakan bir kadına bağlanmayı tercih eder.

Çalışmada erkeklere zeka testleri verilmiş ve bu testleri yaptıktan sonra, bu kadınların hoşuna giden güzelliğe rağmen aynı testlerde daha yüksek puan alan kadınlarla tanışmaları istenmiş ancak onlarla yüz yüze görüşmek, çalışmaya katılan erkekler için rahatsızlık yaratmıştır. Araştırmacılar, erkeklerden, birlikte oturdukları kadına ilgi duymadıklarını hissettiklerinde yer değiştirmelerini istedi ve araştırmacılar, her erkeğin oturduğu yerden başka bir koltuğa geçmesi için gereken zamanı kaydetti ve erkeklerin kendilerinden daha zeki kadınlara daha az ilgi duyduğunu buldu.

Araştırmacılar bunu, bir erkeğin zeki bir kadınla uğraştığı zaman kendisini tehdit altında hissettiğini, erkekliğinin ve kontrol etme yeteneğinin tehlikede olduğunu ve özgüveninin azaldığını yorumladılar.

Erkekler ne ister?

Herhangi bir erkeğe ilişkilendirilmek istediği kadını sorduğunuzda hemen zeki, güzel, bağımsız ve başarılı bir kadın istediğini söyleyecektir, ancak nişan eşiğine geldiğinde daha başarılı ve zeki bir kadınla nişanlanmayı sanki onun zeki ve başarılı olmasını istiyorum diyormuş gibi kabul etmiyor ama benden daha zeki ve başarılı değil!

Her insan atalarının tarihini omuzlarında taşır, modern çağın kadın-erkek ilişkisine getirdiği gelişmeye rağmen, her birinin içinde bu ilişkiye gölge düşüren birikintiler kalır, teorik düzeyde kadının tam imajı ne kadar harika ve arzu edilir olursa olsun, erkek olduğu gibi kalacaktır Ataları, karısıyla olan ilişkilerinde güç ve kontrol ararlar, bu yüzden asla daha zeki ve başarılı biriyle ilişkilendirilmek istemez. Öte yandan kadınlar, ilerleme ve ilerleme için büyük çaba sarf ediyor, bu da doğru erkeği bulmalarını son derece zorlaştırıyor.