Akneyi doğru şekilde tedavi etmenin en temel adımları

123rf – Ales Utouka

Akne, farklı yaşlardaki kadın ve erkeklerin karşılaştığı yaygın bir cilt sorunudur. Aknenin ana nedenleri değişebilir, ancak sonunda, can sıkıcı yara izlerinden herhangi bir iz bırakmadan onu mükemmel bir şekilde tedavi etmek için doğru adımları izlemeniz gerekir.

Kadınlar ve kızlar için akne genellikle menstrüasyona eşlik eden hormonal değişikliklerle ilişkilidir. Stres ve psikolojik baskıya gelince, kortizol hormonunun salgılanmasını doğrudan etkiler, bu da cilt iltihabında artışa ve dolayısıyla sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Çevre kirliliği ise gözeneklerin içinde mikrop ve kir birikmesine neden olmakta, tıkanmış gözeneklerle birlikte sivilce ve siyah noktalar da ortaya çıkmaktadır.

İşte sivilceyi uygun şekilde tedavi etmek için izlemeniz gereken en temel adımlar.

1- Doğru kozmetik ürünleri seçin

Akneden muzdarip olsanız bile akneye yatkın ciltler için uygun bakım ürünlerini seçmelisiniz. Bu türler, ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olmayan, böylece iltihabı yatıştıran ve akne tedavisini hızlandıran nazik bileşenler içerir. Herhangi bir yeni ürünü kullanmadan önce, önce küçük bir cilt alanında test edin. Doktorlar ayrıca salisilik asit veya glikolik asit gibi alfa hidroksi asitler açısından zengin preparatların kullanılmasını önermektedir.

2- Yanınızda daima uygun bir ilaç tedavisi bulundurun

Akneye eğilimli bir cildiniz varsa, sivilceler ortaya çıkar çıkmaz kullanmak için her zaman yanınızda uygun bir akne tedavisi yaptırmalısınız. Bu, sivilceyi kurutup üzerinde bakteri ve mikrop birikmesini engellediği için tedaviyi hızlandırmaya ve cilde yayılmamasına yardımcı olur.

3- Cilt soyulması

Peeling, cilt yüzeyinde biriken ölü deriden kurtulmak için gerekli adımlardan biridir. Bu, cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve tıkanmaya ve sivilce oluşumuna neden olan sebum salgılarının birikmesini önlemek için gözenekleri arındırmaya ve derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. Laktik asit veya glikolik asit ile zenginleştirilmiş nazik bir ovalama seçtiğinizden emin olun ve cildi haftada ikiden fazla pul pul dökmeyin.

4- Çamur Maskesi

Çamur maskesi, yağlı ve akne eğilimli ciltler için en etkili doğal ilaçlardan biridir. Aktif kömür veya yeşil çay ile aşılanmış bir çamur maskesi seçebilirsiniz. Aktif kömür cildi derinlemesine temizlemeye yardımcı olur, sivilce ve siyah noktalardan kurtulmada etkilidir. Sebum salgılarını düzenlemek için yeşil çay içeren bir çamur maskesi kullanın. Çamur, sivilceye neden olan cilt tahrişini azaltırken fazla yağları emmeye yardımcı olur.

5- Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, sivilce tedavisi için ideal bir doğal yağdır. Akneye neden olan bakterilerin birikmesini önleyen ve gözenekleri arındıran anti bakteriyel ve antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için cilde karşı naziktir ve çabuk iyileşmeye yardımcı olur. Sadece birkaç günde en iyi sonuçları almak için günlük temizleyicinize birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin.