Alçıpandan Tv Ünitesi

NEDEN BİR TV NİŞİNE İHTİYAÇ VAR?

Bugün, kutu büyüklüğünde bir TV kutusu unutulmuş bir geçmiş. alçıpandan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi modelleri , alçıpan ünite , alçı tv ünitesi , alçıpan ünite modelleri , alcipan tv unitesi , alci tv unitesi , alcıpan tv ünitesi , alcipan tv uniteleri , alcipan unite modelleri , alcipan tv unite , alçıpan tv ünitesi modelleri 2019 , niş tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi görseller , alçıpan tv ünitesi modelleri 2020 , alçıpan tv ünitesi 2020 , şömineli alçıpan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi yapımı , asma tavan tv ünitesi modelleri , tv ünitesi alçıpan modelleri 2020 , asma tavan ünite modelleri , kartonpiyer tv ünitesi modelleri , televizyon ünitesi niş modelleri , alçıpanla yapılan televizyon üniteleri , alçıpanla yapılan tv üniteleri, Satılık değil ve sadece birkaçının evinde bu kadar büyük bir elektronik cihaz vardı. İnce plazma ve LCD ekranlı televizyonların altına raf veya komodin yerleştirilmesine gerek yoktur, çünkü ekranın duvara sabitlenmesini veya bir niş içine gizlenmesini sağlayan braketlere sahiptir.

Alçıpan niş, ince bir TV kurmak için harika bir yerdir

İnce plazmanın duvarın içinde olması, bir santimetre öne doğru çıkmaması önemlidir. Doğru, sıradan bir duvarı böyle bir LCD TV düzenlemesi için donatmak o kadar kolay değil. Duvarların farklı kalınlıkları vardır, bazıları çok kalın, bazıları incedir.

Alçıpan ile montaj yaparsanız, duvarda delik açmak zorunda kalmayacaksınız. Bu yapı malzemesindeki bir niş, iç mekanı orijinal hale getirecektir.

TV’Yİ BİR KUTUYA YERLEŞTİRMENİN AVANTAJLARI

 • Alçıpan bir niş içinde gizlenmiş olan TV, yabancı bir nesne gibi görünmeyecek, odanın dekoruyla tamamen uyumlu olacaktır;
 • Niş içindeki raflara sadece bir likit kristal panel değil, aynı zamanda kitaplar, bir oynatıcı ve plaklar ve diğer tasarım öğeleri yerleştirebilirsiniz;
 • Niş sayesinde, TV yanlışlıkla otlanmaya karşı korunacak, bu da hareket etmeyeceği veya zarar görmeyeceği anlamına gelir;
 • Hoparlörler, örneğin küçük çocuk kalemlerinden tamamen güvenli olacak şekilde yapılan niş içinde çıkarılabilir;
 • Alçıpan niş içindeki TV ekipmanı (teller ve kablolar) tamamen görünmez olacak;
 • Oluşturulan boşluğa, odayı önemli ölçüde dekore edecek ve daha parlak hale getirecek aydınlatma cihazları inşa edilebilir;
 • Niş, pahalı bir iç dekorasyona benziyor, ancak bunu yapmak için çok para gerektirmiyor.

ALÇIPAN YAPI ÇEŞİTLERİ.

Bir dairenin sahipleri bir niş yaratmayı taahhüt ederse, formu için üç seçeneği göz önünde bulundururlar. Tasarım yatay dikdörtgen, dikey dikdörtgen veya oval olabilir. Bazen birkaç türü bir niş içinde birleştirmek mümkündür.

Alçıpan niş çeşitleri:

 • Genellikle dikdörtgen şeklinde yatay bir alçı levha niş tercih edilir. İçinde ideal olarak ince bir ekran yerleştirmek ve ek şeyler için birkaç raf yapmak ortaya çıkacak.
alçıpandan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi modelleri , alçıpan ünite , alçı tv ünitesi , alçıpan ünite modelleri , alcipan tv unitesi , alci tv unitesi , alcıpan tv ünitesi , alcipan tv uniteleri , alcipan unite modelleri , alcipan tv unite , alçıpan tv ünitesi modelleri 2019 , niş tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi görseller , alçıpan tv ünitesi modelleri 2020 , alçıpan tv ünitesi 2020 , şömineli alçıpan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi yapımı , asma tavan tv ünitesi modelleri , tv ünitesi alçıpan modelleri 2020 , asma tavan ünite modelleri , kartonpiyer tv ünitesi modelleri , televizyon ünitesi niş modelleri , alçıpanla yapılan televizyon üniteleri , alçıpanla yapılan tv üniteleri,

Bu niş, raflar olmadan yaratılmıştır, ancak arkadan aydınlatılmıştır.

Dikdörtgen bir yatay niş, büyük ve küçük odaları dekore etmek için iyi bir çözümdür. Kısa büyüklükteki bir odada böyle bir niş yaratırsanız görsel olarak daha ferah hale getirebileceksiniz.

 • Dikdörtgen dikey nişler, zeminden tavana duvar alanını kapladıkları için benzersizdir. TV kesinlikle bu tür yapıların ortasına kurulur ve yanında, eşyaların, kitapların veya resimlerin içini süsleyen ek ekipman için alan bırakılır.

Bu nişin alışılmadık kavisli bir şekli var.

Dikdörtgen bir dikey niş, başınızın üstündeki alanı görsel olarak artıracaktır. Bu nedenle, bu yapıyı çok geniş duvarlı bir odada inşa etmek daha iyidir.

 • Karmaşık bir üretim teknolojisine sahip olduğu için, çok nadiren oval bir niş yapmaya başvuruyorlar. Ancak basit bir dikdörtgen tasarımdan çok daha ilginç. Doğru, küçük odaların sahipleri, çevredeki alanı optik olarak azalttığı için yalnızca standart olmayan bir nişin hayalini kurabilirler.

Oval niş, geniş bir alana ve yüksek tavanlara sahip odalar için idealdir.

Oval niş, yuvarlak bir tavan ve küresel bir avize ile uyumludur.

KENDİ ELLERİYLE YAPMAK İÇİN İHTİYACIN OLAN ŞEY.

Alçıpan bir niş oluşturmak ve daha sonra estetiğinden ve güvenilirliğinden şüphe duymamak için tüm malzemelerin elinizin altında olması gerekir:

 • Alüminyum profiller CW ve UW tanımları altında üretilmiyor. İlk işaret, profilin duvara ve tavana takılabileceğini gösterir. İkincisi, profilin alçıpanın sabitlenmesi için bir yük taşıyıcı eleman olarak kullanılabileceğini gösterir;
 • Yapının tabanını oluşturmak için gerekli ahşap kirişler;
 • 12,5 mm kalınlığında alçıpan paneller;
 • Metal profiller için konektörler;
 • Fiş ve vidalarla ambalaj.
alçıpandan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi modelleri , alçıpan ünite , alçı tv ünitesi , alçıpan ünite modelleri , alcipan tv unitesi , alci tv unitesi , alcıpan tv ünitesi , alcipan tv uniteleri , alcipan unite modelleri , alcipan tv unite , alçıpan tv ünitesi modelleri 2019 , niş tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi görseller , alçıpan tv ünitesi modelleri 2020 , alçıpan tv ünitesi 2020 , şömineli alçıpan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi yapımı , asma tavan tv ünitesi modelleri , tv ünitesi alçıpan modelleri 2020 , asma tavan ünite modelleri , kartonpiyer tv ünitesi modelleri , televizyon ünitesi niş modelleri , alçıpanla yapılan televizyon üniteleri , alçıpanla yapılan tv üniteleri,

Kemerli bir alçıpan niş oluşturmayı planlarken, kemerli bir profil ve bükülebilecekleri kalınlıkta alçıpan levhalar satın almanız gerekir.

İş sırasındaki araçlardan faydalı olacaktır:

 • Hızı değiştirebileceğiniz bir matkap;
 • Tornavida ve tornavida;
 • Profilleri işlemek için demir testeresi ve elektrikli aletler;
 • Alçı levha panelleri kesmek ve düzleştirmek için inşaat bıçağı ve planya;
 • Ölçü aletleri (şerit metre, kordon, bina seviyesi ve çekül).

HESAPLAMALARIN DOĞRU OLMASI İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

 • Çalışmaya başlamadan önce, gelecekteki yapının bir çizimini kağıda çizmeniz gerekir. Hangi rafların nerede yapılacağı çizimden belli olacaktır. İçinde, plazma TV’nin parametrelerine göre hesaplanan nişin tüm boyutlarını belirlemek önemlidir.
 • Boşluğun derinliği mutlaka TV’nin uzunluğuna eşittir, aksi takdirde alçıpanın kenarlarının dışına taşacak ve tüm işler boşuna yapılacaktır. TV’nin arkasına bir soket yapmayı planlıyorsanız, o zaman bu boyutu artırmanız gerekir, çünkü nişte telleri gizlemeniz gerekecek.
 • Niş, TV’den 20 cm daha geniş olmalıdır, çünkü plazma ekranın yanlarına küçük bir mesafe bırakmak gelenekseldir. Alçıpan duvar ile TV ekranı arasındaki bu boşluklar, TV’yi bağlamak veya sökmek için ellerinizi bunların içine koyabilmeniz için gereklidir.

Diğer tüm boyutlar için kesin sınırlar yoktur. Tek şey, çizimdeki her çizginin düz çizilmesi gerektiğidir. Bu nedenle, işaretleri duvara uygularken, binanın seviyesini kullanmanız gerekir. Sadece duvarın ortasından çizmeye başlarlar.

Çizim, TV nişinin ve üst kısımdaki rafların boyutlarını göstermektedir.

 • Hoparlörler ve diğer ek ekipmanlar için bir soket bloğu genellikle altta bulunur. Kabloların çoğu TV’nin arkasından çıkarılabilir. Bu seçenek size uymuyorsa, kablolar daha önce bir perforatörle kanalın oyulmasıyla doğrudan duvar boyunca TV’ye getirilir. Daha sonra içine gömülü teller macunla maskelenir.

ALÇI LEVHA KONSTRÜKSİYON MONTAJI.

Bir niş yaratmanın aşamaları:

 1. Öncelikle UD profilleri, kendinden kılavuzlu vidalarla tam olarak işaretli işarete göre duvara sabitlenir. CD profilleri bunlara dikey olarak yerleştirilir; her bir CD profilini diğerinden 0,6 metre uzağa kurmak önemlidir. U şeklindeki braketlerle duvara sabitlerseniz gevşemeyecektir.
 2. Boşluğun yan taraflarında, CD profillerinin artık dikey olarak değil yatay olarak sabitlenmesine gerek vardır. Çerçeveyi monte ettikten sonra, duvara bir TV kablosu ve arka ışık için bir elektrik kablosu takılır;Çerçeveyi monte ederken başka sabitleme yöntemleri gerekebilir.
 3. Şimdi çerçeve maskesine gidebilirsiniz. Öncelikle alçı levhalar istenilen ölçülerde parçalara ayrılır. Bitmiş parçalar metal çerçeveye uygulanır.Bir niş yaratmanın aşamaları: çerçevenin inşası, alçıpanın kaplanması ve duvarların macunla bitirilmesi.Alçıpan parçalarının kenarları profilden çıkıntı yapmamalıdır. Bir parça diğeri ile yakın temas halinde olmalıdır. Fazla milimetre malzeme bir büro bıçağıyla çıkarılmalıdır;
 4. Malzeme parçaları, kafaları malzemenin içine “batması” gereken kendinden kılavuzlu vidalarla çerçeveye vidalanır, böylece daha sonra bir macun tabakası altında görünmezler;
 5. Çerçeveyi alçı levha ile kapladıktan sonra, bitirme işlerini gerçekleştirebilirsiniz:
  • Tüm derzleri malzeme parçaları ile üzerine serpyanka yapıştırıcı şeritleri arasında yapıştırmak önemlidir. Alçıpan derzlerindeki macun kuruduğunda, zımpara kağıdı ile düzeltilmesi gerekecektir;
  • Daha sonra alçıpana bir astar uygulanır;
  • Astar kurur kurmaz, nişin tüm yüzeyi ince bir macun tabakasıyla kaplanır ve küçük delikleri düzleştirir;

Modern televizyonlar hiçbir şekilde 15-20 yıl önce her ailede bulunan “kutular” değildir. Yüksek kaliteli görüntüler ve çeşitli TV kanalları ile daha şık, daha ince ve daha geniş hale geldi. Bütün günü, size tüm haberleri anlatacak, sizi bir sergiye götürecek, size güncel olaylar filmi gösterecek ve duygusal bir talk show’a katılmanıza yardımcı olacak sevgi dolu bir arkadaşınızın yanında geçirmek istiyorsunuz.

alçıpandan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi modelleri , alçıpan ünite , alçı tv ünitesi , alçıpan ünite modelleri , alcipan tv unitesi , alci tv unitesi , alcıpan tv ünitesi , alcipan tv uniteleri , alcipan unite modelleri , alcipan tv unite , alçıpan tv ünitesi modelleri 2019 , niş tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi görseller , alçıpan tv ünitesi modelleri 2020 , alçıpan tv ünitesi 2020 , şömineli alçıpan tv ünitesi , alçıpan tv ünitesi yapımı , asma tavan tv ünitesi modelleri , tv ünitesi alçıpan modelleri 2020 , asma tavan ünite modelleri , kartonpiyer tv ünitesi modelleri , televizyon ünitesi niş modelleri , alçıpanla yapılan televizyon üniteleri , alçıpanla yapılan tv üniteleri,

HANGİ SEÇENEĞİ SEÇMELİSİNİZ

Özenli bir asistan eşliğinde geçirilen zamanı olabildiğince konforlu hale getirmek için deneyimli tasarımcılar, paneli odanın sadece bir tarafına sabitlememenizi, bunun için bir niş oluşturmanızı tavsiye ediyor.

Odadaki boşluğun küçük bir bölümünü kaplayacak olmasına rağmen, bu çözüm yüzeyi kazmaktan ve içine bir niş yapmaktan daha karlı görünüyor:

 • odanın bu tarafı bir taşıyıcı ise, onunla herhangi bir çalışma için, belediye konut ve toplumsal hizmetlerden özel bir izin alınması gerekir, verileceği gerçeğinden değil;
 • ev tuğla ise, özel bir sorun öngörülmez, ancak somutsa, çabaların birkaç kat daha fazla harcanması gerekecektir;
 • evlerin duvarları farklı kalınlıktadır ve yapınızın ince bir yüzeyde olması gerekiyorsa, o zaman dikkatli davranmanız gerekir, böylece istenen proje yerine uçtan uca bir analog elde edemezsiniz.

Aşağıdaki işlevsel özelliklere göre bölünebilen rahat bir TV bölmesi düzenlemek için birçok seçenek vardır:

 • sadece TV için yapılmış duvardaki inşaat;
 • duvarın bir kısmının müdahale ettiği seçenek, burada raflar, bir şömine ve diğer unsurlar dahil edilebilir, fayda iki katlıdır, çünkü tüm raflar tek bir kompleksin parçası haline gelir ve yüzeye ayrı olarak yapıştırılması gerekmez;
 • bir nişin tüm duvar için karmaşık ve güzel bir yapının bir öğesi olduğu bir çözüm, ayrıca birçok kazanan nüans vardır.

Bu durumların her birinde, İnternetle dolu hazır fırsatlardan yararlanabilir, kendi başınıza hayal kurmaya çalışabilir veya deneyimli bir tasarımcının yardımını isteyebilirsiniz. Herhangi bir seçimle, oturma odanız daha iyiye dönüşecek, estetik ve işlevsellik katacak.

Bu, yukarıda açıklanan üç olasılıktan herhangi birini uygulamanıza izin verecek en bütçe projesidir. Nerede:

 • Pahalı ev aletlerini kazara temaslardan korumak ve onları çalışır durumda tutmak için panelin tamamen içeride olduğu, dışarı çıkmadan tamamen içeride olduğu bir tasarım seçmelisiniz;
 • hoparlörler de buraya yerleştirilebilir, bu ipucu özellikle küçük çocuklu aileler için iyidir;
 • Bu tür bir nesne düzenlemesinin bir başka avantajı da, oturma odasının bu tarafının genel görünümüne estetik katarak, kompleks içindeki kablo ve tellerin çıkarılabilmesidir;
 • Bu rahat oyuğa monte edilen aydınlatma, odayı dekore edecek, gerekli alanı aydınlatacak ve ek bir etki yaratacaktır.

İpucu: Sorunun çözümüne yaratıcı bir şekilde yaklaşırsanız, sadece paradan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda pahalı bir dekorasyon hissi yaratacak bir iç mekan yaratabilirsiniz.

Acemi bir tasarımcı bile herkes, oturma odanızın kenarlarından birinin uyumlu bir şekilde doldurulması için en uygun olan üç alternatiften birini seçmenizi tavsiye edecektir, TV için bir niş olabilir:

 • yatay dikdörtgen;
 • dikey dikdörtgen;
 • oval.

Ancak burada katı bir tasarım çerçevesi yoktur ve aynı proje içinde farklı versiyonlar birleştirilebilir.

DİKDÖRTGEN YATAY SEÇENEĞİNİN AVANTAJLARI

Genel bir kural olarak, bu düzenlerin çoğu dikdörtgen bir yatay biçimde yürütülür. Bu çözüm, ince paneli tamamen düzenlemenize ve üzerlerine bazı gerekli öğeleri koymak için birkaç raf daha planlamanıza olanak tanır. Arka ışık güzel bir ek olacaktır. Bu proje hem büyük odalar hem de küçük oturma odaları için kabul edilir, ikinci durumda görsel olarak daha geniş olacaktır.

DİKDÖRTGEN DİKEY TASARIMIN BENZERSİZLİĞİ

Dikdörtgen portre formatıyla denemeyi denemek istiyorsanız, televizyonu yaklaşık ortasından sallamanız önerilir. Alanın geri kalanı akustik sistemler, kitaplar, resimler, kayıt tutucular ve mantıksal olarak bütünü tamamlayan diğer unsurlarla doludur.

DİKDÖRTGEN NİŞ – GENİŞ DUVARLAR İÇİN

Alçıpan, ister şömine ister yatak odası olsun, çoğu iç detay için harika bir yapı malzemesidir. Bizim durumumuzda kavisli bir şekilde yapılır. Bu, tüm odayı muhteşem kılar. Ayrıca odanın üst kısmı görsel olarak artar. Uzmanlar, bu projenin geniş duvarlı bir oturma odası için en uygun olduğuna inanıyor.

BÜYÜK VE KÜÇÜK ALANLAR İÇİN OVAL ALTERNATİF

Bu, teknolojinin karmaşıklığı nedeniyle yüksek lisans derecesinden fazlasını gerektirdiği için en az talep edilen projelerden biridir. Elbette bu, liyakatten uzaklaşmaz, aksine, yapının benzersizliğini olumlu bir şekilde vurgular. Oval, en azından herhangi bir dikdörtgenden daha ilginçtir. Oda küçükse, bu seçenek alanı görsel olarak daha da azaltmanıza izin verir. Ancak yüksek tavanlı geniş oturma odaları için bu alternatif faydalı olacaktır.

KENDİ ELLERİNİZLE NİŞ YAPMAK İÇİN GEREKEN MALZEMELER

Bir ev tadilat mağazasına giderken televizyon için bir niş oluşturmak için malzeme listesine neler dahil edilmelidir?

 • alüminyum profiller olmadan yapamazsınız: CW (parçaları bir duvara veya tavana tutturmak için) ve UW (alçıpan panelleri sabitleyen yük taşıyıcı elemanlardır);
 • gelecekteki projenin temelinin oluşturulduğu ahşap;
 • 12,5 mm kalınlığında alçıpan paneller satın almak daha iyidir, bu en yaygın yapı malzemesidir;
 • metal conta elemanları, sabitleme profilleri;
 • dübeller ve vidalar.

Kemerli elemanlar içeren oval bir çözümle çalışmanız gerekiyorsa, kemerli bir profil satın almanız ve bükülebilmesi için alçıpanı seçmeniz gerekir.

İş için araçlardan almanız gerekenler:

 • tornavida ve tornavida;
 • hız değiştirme modu ile matkap;
 • demir testeresi;
 • profilleri işleyebilen bir ağ aracı;
 • bir uçak, alçıpanın kesilmesi ve düzeltilmesi için faydalı olacaktır;
 • inşaat bıçağı;
 • rulet;
 • serpyanka (bu, profillere monte edildikten sonra alçı levha parçalarını güçlendirmek için bir cam banttır);
 • şakül ve bina seviyesi;
 • kordon.

İkincisi yerine normal bir ip kullanabilirsiniz.

İŞE HAZIRLIK

Bir uzmanı dahil etmeden kendi başınıza çalışmaya karar verirseniz, işe başlamadan önce gelecekteki çalışma cephesinin bir şemasını çizmek önemlidir ve ne kadar ayrıntılı olursa, süreç o kadar kolay olacaktır.

Bu, TV’nin tahmini boyutları da dahil olmak üzere hem kullanılan tüm malzemelerin tanımı hem de boyutları için geçerlidir:

 • soketin TV’nin arkasında olduğu varsayılırsa, açıklığın derinliğinin panelin kalınlığı ile uyuşması için özel gereksinimler, bunlar boyutların ek hesaplamalarıdır (altta yer alması daha iyidir);
 • plazma panelinden 20 santimetre daha büyük bir açıklık yapmak en iyisidir, bu tür ek mesafeler, yapılandırma ve diğer işlevlere kolayca ulaşmak için gereklidir;
 • çizimin yüzeyin merkezinden gitmesi daha iyi olacaktır ve bozulmayı önlemek için cevabı kullanın.

Şema telleri maskelemeyi içermiyorsa, açma cihazının önünde, onlar için bir perforatörle bir kanal açın, ardından macunla maskeleyin.

AŞAMALI TASARIM CİHAZI

Projenin kurulumu ve daha sonra revizyonu zor değil, buradaki asıl şey eylem sırasını takip etmektir:

 • UD profillerini kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlemek, bu önceden uygulanan işaretlere göre yapılır;
 • CD profillerinin UD profillerine dikey kurulum, ikincisi arasındaki mesafenin 60 duyguya eşit olması daha iyidir, U şeklindeki parantezler kabul edilir;
 • CD profillerinin yapının yanlarına yatay olarak sabitlenmesi;
 • çerçeve monte edildiğinde, TV kablosu ve elektrik kabloları (arka ışık) döşenir;
 • yapılan çizime göre parçalar halinde önceden kesilmiş alçıpan, çerçevenin metal profillerine tutturulur;
 • tüm bitmiş yapı macunla işlenir.

Gördüğünüz gibi, bu süreçte özellikle karmaşık bir şey yok. Önceden bir şema, malzeme ve aletler hazırlamak çok önemlidir ve daha sonra bir nişin inşası uzun sürmeyecek ve zevk getirecektir.

Açılışın yapımı sırasında unutulmaması gerekenler:

TV nişiniz hazır!

Bir apartman dairesinde onarım yaparken, tüm detayları önceden düşünmek gerekir. Bu detaylardan biri de televizyon için yer bulunmasıdır. Birisi onu duvara asarken, diğerleri daha geleneksel yaklaşımlar kullanır. Bir TV için kendin yap alçıpan niş sadece iç mekanın bir parçası olmayacak, aynı zamanda onu önemli ölçüde süsleyecektir.

Basitçe bir TV dolabı koyabilir veya duvara asabilirsiniz. İçinde özel nişler sağlayan devasa bir yapının yaratılmasıyla neden kendinizi kandırasınız? Bunun için birçok nedeni vardır.

 1. Bir nişte, sadece bir TV’yi değil, aynı zamanda hoparlörleri ve kabloları da gizlemek iyidir. Bu durumda, küçük çocuklar onlara erişemeyecek ve bu şekilde daha da güzelleşecek.
 2. Alçıpan TV sehpası yapıldığında, odada hantal ve garip görünüyor. Bir niş olması durumunda, TV iç mekanın bir parçası haline gelir.
 3. Oluşturulan nişlerde odayı daha güzel hale getirecek gizli aydınlatmalar yapabileceğiniz gibi geceyi televizyon izleyerek geçirmek daha keyifli olacaktır.
 4. Diğer eşyaları (kitaplar, CD’ler vb.) Yerleştirmek için niş raflar kullanılabilir.

HER ŞEYİ HANGİ TARZDA DÜZELTMEK İÇİN

Bir TV için alçıpan niş için birçok farklı tasarım fikri ve seçeneği vardır. İşe başlamadan önce dileklerinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Birisi bir odayı çevrelemek için bir yapı kullanır, diğerleri ise her şeyin kompakt görünmesi için en küçük duvarı seçer. Bir nişin şekli için üç ana seçenek vardır:

 • yapı, yatay bir dikdörtgen şeklinde yapılabilir. Bu seçenek büyük duvarlar için iyidir ve harika görünür;
 • Dikey dikdörtgen şeklinde bir niş yapmak sadece küçük odalarda değil, aynı zamanda büyük odalarda da rasyoneldir. Bir TV için böyle bir alçıpan portalı yerden tavana döşenmiştir. Bazen tavana doğru düzgün bir şekilde akar, ancak bunu profesyonellerin yardımı olmadan başarmak zaten zordur. Bu seçenek genellikle uzun odalarda kullanılır;
 • Alçıpan TV için oval bir niş, deneyimli ustaların başvurduğu seçenektir. Çok güzel görünüyor ama yapmak çok zor.

 Yuvarlak veya oval bir TV nişinin yapılması daha zordur, ancak profesyoneller için bu bir engel değildir!

Yapının şeklinin seçimi ile hiçbir şey bitmez, çünkü birçok unsurdan oluşur. Bu televizyon nişini benzersiz kılmanın birçok yolu vardır ve bu sadece alçıpan profillerin nasıl kullanılabileceğiyle ilgili değildir. Aydınlatma çok önemli bir rol oynar.

 1. Spot ışıklar genellikle yatay veya dikey olarak bir sıra halinde yerleştirilir. Lambalar TV’nin altına ve üstüne monte edilebilir. Ayrıca yanları boyunca yerden tavana gidebilirler;
 2. Diyot arka ışığı kullanılır. Genellikle bu aydınlatma, tavana daha yakın veya hoparlör sistemi çevresinde yapılır.
 3. LED lambalı arkadan aydınlatmalı bir TV için alçıpan bir niş en iyi seçenek olacaktır. Bu lambalar ısı yaymaz ve hiçbir şeyi aşırı ısıtmaz.
 4. Çoğu zaman arka ışık gizlenir, böylece aydınlatma agresif olmaz. Işık göze düştüğünde televizyon seyretmek pek de hoş değil.

 Arka ışığı tavana daha yakın yerleştirmek daha iyidir.

ARAÇLAR VE AKSESUARLAR

TV için gelecekteki alçıpan nişinin yerine, boyutuna ve şekline karar verdikten sonra, gerekli araç ve gereçleri alma zamanı. İş, aşağıdaki malzemeleri gerektirecektir:

 • 12,5 mm kalınlığında alçıpan duvar. Genişliği 1,2 metre ve uzunluğu genellikle 2,5 veya 3 metredir;
 • alçıpanı sabitlemek için kendinden kılavuzlu vidalar;
 • profiller bir çerçeve oluşturmak için. Bazı profiller kılavuz olacak, diğerleri rafa monte edilecektir. İkincisi, yük taşıyıcı elemanlar oluşturmak için kullanılır;
 • profilleri duvara ve zemine sabitlemek için dübeller.

Ayrıca, bir TV için alçıpan duvar, tüm yapıyı güçlendirecek ahşap bloklardan yapılabilir.

Tahta bloklar genellikle onlara TV sehpaları tutmak için ipotek olarak kullanılır. Bu durumda TV duvara asılır ve ipotekler sayesinde güvenli bir şekilde sabitlenir.

Sarf malzemelerine ek olarak, yapılan işin kalitesini unutabileceğiniz aletlere ihtiyacınız olacak.

 1. Çerçeveyi güvenli bir şekilde sabitlemek için bir matkapla duvarı ve profilleri deliyorlar.
 2. Kendinden kılavuzlu vidalar bir tornavidayla hızlı bir şekilde vidalanır, ancak bunu kıvrık bir tornavidayla yapabilirsiniz. Kendinden kılavuzlu vidaları elle çakmak daha uzun ve daha zordur, ancak daha ucuzdur.
 3. Profil bir şeyle kesilmelidir. Bu amaçlar için bir öğütücü, metal makas ve demir testeresi uygundur.
 4. Seviye (su veya lazer) olmadan, pürüzsüz yüzeyler oluşturmayı unutabilirsiniz.
 5. Rulet, kurşun kalem, cetvel, kesme ipi – bunların hepsi yüzeyi işaretlemek için gereklidir.
 6. Bir inşaat bıçağı sadece alçıpanın kesilmesi için değil, aynı zamanda eğim vermek için de kullanışlıdır.

HAZIRLIK ÇALIŞMASI: HER ŞEYİ HESABA KATIYORUZ.

Herhangi bir eskiz işi basitleştirecek

Bir TV için bir alçıpan niş oluşturmadan önce dikkat edilmesi gereken tek şey bağlantı elemanları ve aletler değildir. Ayrıca hesaplamalar yapmanız, bir proje oluşturmanız, bir eskiz çizmeniz ve işaretlemeniz gerekecektir.

TV zaten satın alınmış olmalı çünkü boyutlarına ihtiyacımız var. TV’nin duvara asılması veya rafa monte edilmesi önemli değildir, gerekli alanı sağlamak için boyutlarını bilmek gerekir. Plazma duvara asılacaksa, ipotekleri altına yerleştirmek için braketin boyutlarını bilmek gerekir.

Hoparlörler, oyun konsolu, DVD oynatıcı ve kullanılabilecek diğer cihazlar için de bir yer seçilir. Tüm bunlar nişlere uyacak şekilde hesaplanmalıdır. Ayrıca her iki tarafta da 10 cm’lik bir kenar boşluğu bırakılması gerekmektedir.

Sadece genişlik ve yükseklik değil, derinlik de dikkate alınmalıdır. Bir şey dışarı çıkarsa çok çirkin çıkacaktır. Nişlerin çok derin olması daha da kötüdür, bunun sonucunda odanın faydalı alanı boşa harcanır.TV için gelecekteki bir alçıpan nişinin taslağı ve çizimi, işi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bir tasarım taslağı sadece her şeyi doğru bir şekilde hayal etmenize değil, aynı zamanda bir ana eylem planının ana hatlarını çizmenize de yardımcı olacaktır. Elinizde bir eskiz varsa, TV için duvardaki bir alçıpan konstrüksiyonu oluşturmak çok daha kolaydır. En basit çizim bile, profillerin nereye ve nasıl kurulacağını ve kaç tane alçıpanın gerekli olduğunu hayal etmenize izin verecektir. Taslak sayesinde çerçevenin altındaki duvarda işaretlemek çok daha kolay.

İşaretlemeyle ilgili zorluklar her zaman ortaya çıkar ve birçok insan çerçeveyi yerine yerleştirmeyi ve sonra ne olursa olsun yapmayı tercih eder. Bu yaklaşım, sonunda TV için yüksek kaliteli bir alçıpan niş elde etmek isteyenler için özellikle iyi değildir.

Bir seviye, bir cetvel ve bir şakül yardımıyla, yapının duvardan mümkün olduğunca çıkıntı yapacak uç noktaları bulunur. Aynı araçlar, monte edilen yapının ön sınırlarını gösteren duvarlar, zemin ve tavanda çizgiler çizmeye yardımcı olacaktır.

Aynı prensipte, duvarda merkezi nişin yerini gösteren bir dikdörtgen çizilir. Diğer nişler ve raflar yapılırsa duvarda aynı şekilde çizilecektir.

ÇERÇEVE MONTAJI – ADIM ADIM TALİMATLAR

 1. Tüm profilleri istenilen ölçülerde kesiyoruz. Genellikle 27 * 28 mm kılavuzlara sahiptirler. Yüzeye sabitlenirler ve lento olarak da kullanılırlar. Bir destek çerçevesi oluşturmak için 60 * 27 mm raf profilleri gereklidir. Profillerin boyutlarının birbirine uyacak şekilde seçildiğine dikkat edin.
 2. Tüm işaretli yüzeylerde (hem dikey hem de yatay), dübellere bir kılavuz profil tutturulur (sabitleme aralığı 40 cm). Ek olarak kılavuzlar zemine ve tavana monte edilir (yapının seçilen formu gerektiriyorsa). Yerde profil duvara dik olarak sabitlenir ve ray dikey olarak monte edilir. Aynı şey çatıda da yapılır.
 3. Kılavuzlar ayrıca zemindeki profillerin arasına yerleştirilmiştir. Gerekirse aynısı tavanda da yapılır. Alçıpan TV için bir niş, bu tür profillerin kurulumuyla oluşturulan bir girintinin varlığını ifade eder.
 4. Izgaranın profilini çizime göre gerekli olan her yere yerleştiriyoruz.
 5. Kılavuz köprüler, oluşturulmakta olan nişlerin üstü ve altı görevi görecek raflar arasına takılır. Bu lentolar, zemine monte edilen yatay raylara paralel olmalıdır.
 6. Köprüler ve alt kılavuzlar arasına dikey olarak bir çerçeve profili monte edilir. Bu, bir televizyon için bir tür alçıpan kutu yaratır.
 7. Gerekirse yapı ek köprülerle güçlendirilebilir. Genellikle TV’nin yerleştirileceği uçak için kurulurlar.

 Bir niş çerçeve oluştururken, en büyük yükün beklendiği yerleri güçlendirmek önemlidir.

Tüm profiller “hatalarla” birbirine bağlanmalıdır. Bunlar metal için çok küçük, kendinden kılavuzlu vidalardır. Bir kesici de kullanabilirsiniz, ancak herkes onu nasıl seçeceğini ve doğru çalışacağını bilemez.

TV nişinin tüm köprüleri, ek bir yük taşıyacakları için kendinden kılavuzlu vidalarla sabitlenmelidir.

ÇERÇEVENİN ALÇI LEVHA İLE KAPLANMASI

Tüm alçı levhalar çerçeve için uygun boyutta kesilmelidir. En büyük parçalar önce kılıflanır, sonra en küçüğü. Ayrıca, önce dış yapısal elemanları, sonra iç olanları kapatmanız gerekir.

Kesilen alçı levha iskelete uygulanır ve vidalara sabitlenir. İş herhangi bir kenardan başlar ve seçilen yöne doğru gider. Sayfayı üste, sonra aşağıya sabitleyemezsiniz ve ancak o zaman merkeze vidalamaya başlayabilirsiniz. Böylece TV’nin altındaki alçıpan niş biraz dışbükey çıkabilir. Çıplak gözle görülemeyebilir, ancak bu kusuru her zaman hatırlayacaksınız. Bu nedenle, tabakalar bir kenardan diğerine sırayla birleştirilir, böylece işlem sırasında düzleştirilirler.

Alçı levhanın profil ile temas halinde olduğu her yerde 15 cm’de bir kendinden diş açan vidalar vidalanır. Bunları profilin merkezine mümkün olduğunca yakın vidalamak gerekir, böylece kapak alçıpanın biraz daha derine iner.

Alçıpan, profilin tam olarak kenarına ulaşacak ve ondan çıkmayacak şekilde sabitlenmiştir. Bununla birlikte, levhalar dik açılarda birleştirildiğinde aralarında boşluk olmamalıdır. Sonunda profiller görünmemeli, sadece alçıpan olmalıdır.

Alçıpan TV rafı yeterince güçlü olmalıdır. Bu nedenle, altında sadece köprülerle güçlendirilmiş bir çerçeve değil, aynı zamanda bazen iki kat halinde alçı levha ile kaplanmış bir çerçeve oluştururlar. Bu, yalnızca çerçevenin TV’nin yerleştirileceği kısmıyla yapılır. O zaman tüm yapısal elemanların olası yüklere dayanacağından emin olabilirsiniz.

Alçı levhayı kaplarken, arkadan aydınlatmalı tüm nüanslar, fişler ve kablolar dikkate alınır. Belirli yerlerde, kablo tesisatı için delikler açmanız gerekecektir.
 TV için orijinal asimetrik niş

AYRINTILANDIRMA

Çalışmanın bu aşamasında durmak istemiyorum çünkü yaratılan yapıyı nasıl kapatacağına herkesin kendisi karar vermesi gerekiyor. Ancak kesinlikle dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var:

 • Köşe bağlantıları dışındaki bağlantılar istenmez. Bu nedenle, oluşturulan yapının her parçasının düz bir tabaka ile kaplanması gerekir. Düz alçıpan derzlerin varlığı gelecekte çatlaklara neden olabilir. Bunu önlemek için, pah kırmanız, takviye bandı kullanmanız ve derzleri doldurmak için doğru tekniği kullanmanız gerekecektir;
 • tüm köşe bağlantıları bir takviye köşesi ile korunmalıdır (plastik ve metal vardır); köşeler macunun içine ekilir;
 • alçıpandan yapılmış bir TV nişi, başlangıç ​​macunu ile tamamen işlenir;
 • kuru başlangıç ​​macunu zımpara kağıdı ile muamele edilir, astarlanır ve ardından ince bir son kat macun uygulanır;
 • bitirme macununun kuru tabakası istenildiği gibi işlenir.

Videoda daha karmaşık yapılar oluşturmayı öğrenebilirsiniz.

Alçıpan niş, odayı iyileştirmenize, şık ve modern hale getirmenize, odaya konfor katmanıza ve aynı zamanda hacimli mobilyalardan tasarruf etmenize olanak tanıyan kazanan bir tasarım çözümüdür. Bir alçıpan nişinin avantajları çok sayıda tasarım seçeneğidir, ayrıca herhangi bir fikir ve fantezi, minimum onarım becerisiyle kendi ellerinizle gerçekleştirilebilir. Bu tasarım, tüm televizyon kablolarının ve tellerinin gizlenmesini sağlayarak iç mekanı zarif ve estetik hale getirir ve ayrıca ekipman için koruma görevi görerek televizyona dokunma ve düşürme riskini ortadan kaldırır.

Öncelikle, iç mekanın belirli bir tarzını düşünmeniz gerekiyor, bu tasarım çözümünün uygulanacağı ana fikir, sahibinin karakterini, ihtiyaçlarını ve tercihlerini yansıtabilir.

Bu olabilir:

 • Yüksek fonksiyonel ve teknolojik teknoloji;
 • Basit ve ferah minimalizm;
 • Muhteşem ve lüks art deco.

Veya kendi benzersiz tarzınızı oluşturarak bir stil kombinasyonu seçebilirsiniz. Ancak seçilen tarzın çevredeki mekanla uygunluğuna ve uyumuna büyük önem verilmelidir. Ardından, TV’nin parametrelerini ve duvarın hacmini dikkate alarak yapının şekline ve boyutuna karar vermelisiniz.

Ardından, duvarların geri kalanına yakın bir tonda veya başka bir zıt renk veya desen seçmeniz gerekir. Ancak, duvarda bir delik olduğu izlenimini yaratmamak için yapıyı çok koyu bir renkle vurgulamayın. Arka ışıkla aşırıya kaçmamak önemlidir, odadaki ana ışık kaynağından daha yoğun olmamalıdır.

Bundan sonra, çeşitli dekoratif öğeler ve kaplamalar seçmeniz gerekir:

 • Doğal ve yapay taş;
 • Aynalar;
 • Kısmalar;
 • Sıva çerçevesi;
 • Mozaik.

Yapay taş, günümüzün en popüler ve talep edilen kaplama malzemesidir. Oluşturulmasının ve kullanımının sadeliği ile etkileyicidir, doğal taştan daha hafiftir ve aşırı sıcaklıklara daha uzun süre dayanır. Kısmalar, duvarlardaki düzensizlikleri gizlemek, alanı bozmak ve işlevsel alanlar arasında geçişler oluşturmak gibi görevleri yerine getirirken zarif ve orijinal görünüyor.

ALÇIPAN TV İÇİN BİR NİŞ NASIL OLUŞTURULUR

Başlamak için evrensel aletlere ihtiyacınız var: matkap, tornavida, normal veya kırtasiye bıçağı, zımpara kağıdı, seviye, demir testeresi veya öğütücü.

Yapının kendisinin üretimi için malzemeler gerekli olacaktır:

 • Alçı levhalar;
 • Alüminyum profil;
 • Delikli köşeler;
 • Takviye edici ağ ve macun karışımı;
 • Kendinden kılavuzlu vidalı dübeller.

İlk olarak, projenin bir taslağı oluşturulur: uygulanan boyutlar, genel tasarım ve yapının konumu ile. Taslağa tam olarak göre, bir seviye ve bir işaretleyici kullanarak, kabloların ve fişlerin yerleri dikkate alınarak duvara işaretler uygulanır. Tüm çizgiler birbirine paralel, dikey ve zemine dik olmalıdır.

İşaretlere uygun olarak, bir perforatör ve bir tornavida kullanarak, kendinden kılavuzlu vidalarla duvara sabitlenen bir profilden bir çerçeve monte edilir.

Niş hacim kazanır: dikey kılavuzlar tutturulur, süspansiyonlar ve lentolar bağlanır. Projede öngörülmesi halinde gerekli tüm iletişimler (teller, kablolar, elektrik tesisatı) yerleştirilir, aydınlatma kaynaklarına enerji sağlanır. Daha sonra alçıpan astarını yapıyoruz. Bir bıçak veya dekupaj testeresi ile tüm parçalar uygun boyutta kesilir, köşeler ve kenarlar dikkatlice kesilir. Önce yanlardan, sonra önden malzeme parçaları çerçeveye tutturulur, bir alçıpan kutu oluşturulur. Kendinden kılavuzlu vidaların kapakları çıkıntı yapmamalı, alçıpana zarar vermeden dikkatlice sıkılmalıdır. Ayrıca, özel bir banttan çıkartma vidaları, ek yerleri ve köşeleri sabitleme yerleri macunla işlenir.

ALÇIPAN TV RAFI: FOTOĞRAF VE AYDINLATMA KURULUMU

Arka ışık da önemli bir rol oynar, aynı zamanda bir dekorasyon unsuru, ek bir aydınlatma kaynağı ve alanı görsel olarak artırma yeteneği olabilir. Başvururken, tüm nüansları hesaba katmanız gerekir: parlaklıkları, parlaklığın gölgesi, renk şeması, ışık akısının yönü ve yoğunluğu ile duvarların yansıtıcılığı. Tasarım arkadan aydınlatma sağlıyorsa, aydınlatma cihazlarının kurulumuna geçin.

Işık kaynakları şunlar olabilir:

 • Sahne ışıkları;
 • Floresan ve neon lambalar;
 • LED şeritler.

LED şeritlerin montajı zor olmayacaktır, bunun için özel bir bilgiye gerek yoktur. Bant, nişin iç duvarı boyunca yapıştırılır veya ışık yapının iç kısmına yönlendirilecekse özel bir kenar yapılır, çıkıntının kenarına bir başlangıç ​​profili ve bir alçı levha şeridi yapıştırılır. içeride. Spot ışıkların montajı için alçıpanda delikler açılması gerekecektir.

Floresan ve neon ampuller ve ışıklar elektrik gerektirir. Ve tüm çalışmalara başlamadan önce bununla ilgilenmelisiniz. Kablolar nişin altına gizlenmelidir. Malzemede ilginç bir arkadan aydınlatmalı fikir açıklanmaktadır:

Özel eğitim ve beceriniz yoksa, bu işi profesyonel bir elektrikçiye emanet etmek daha iyidir. Elektrikle şaka yapamazsınız!

SON RÖTUŞLARI YAPMAK: TV İÇİN BİR ALÇIPAN NİŞ

Öyleyse bitirelim. En basit ve en ekonomik kaplama, duvarın yapıştırıldığı duvar kağıdına yapıştırılmıştır. Odanın geri kalanıyla aynı duvar kağıdını seçebilirsiniz, ardından tasarım mümkün olduğunca iç mekana uyum sağlar veya farklı bir zıt renk seçersiniz. Duvarları boyamak biraz daha karmaşık olacaktır, bu durumda yüzey dikkatlice düzleştirilmelidir, çünkü herhangi bir pürüz ve nervür göze çarpacaktır.

Yapay taşı bitirmek emek yoğun bir işlemdir ve en fazla enerjiyi tüketir. Karo bir öğütücü ile ayarlanmalı ve düzeltilmelidir, kullanımda deneyim ve güvenlik önlemlerine uygunluk gereklidir.

Yapay taş, montaj tutkalı veya sıvı çivilerle sabitlenir. Hayal gücünüzün izin verdiği şekilde tasarlanmış çeşitli taş seçenekleri orijinal görünür. Bir kısma yalnızca profesyonel bir sanatçı veya heykeltıraş tarafından değil, aynı zamanda kararlılık, sabır ve sebat sahibi olan herkes tarafından da yaratılabilir. Herhangi bir kısma kendisi benzersiz ve taklit edilemez.

Başlamadan önce ihtiyacınız olan:

 • Her şeyi hazırlayın;
 • Ana sınıfa bakın;
 • Bir uzmana danışın.

Eskizin çerçeve tasarımının geri kalanıyla uyum sağlaması için önceden tam boyutlu bir eskiz hakkında düşünmeye ve oluşturmaya değer. Yeni başlayanlar, büyük ölçekli tablolar, çiçek, meyve kompozisyonu veya hayvanların ve kuşların ana hatlarının oldukça orijinal görüneceğini varsaymamalıdır. Son aşama, TV’nin kurulumudur. TV’nin parametrelerine uygun olarak, işaretler, bir kural olarak kit ile birlikte gelen braketin nişinde merkezde yapılır. Ardından, kendinden kılavuzlu vidalarla dirsek takılır ve TV asılır.

İÇ MEKANDA TV İÇİN ŞIK ALÇIPAN NİŞ (VİDEO)

TV standı unutulmaya yüz tutmuş ve tam tersine bu alçıpan konstrüksiyon, imalat ve montaj kolaylığı, ucuz ve uygun fiyatlı malzemeleri sayesinde giderek daha popüler hale gelmiştir. Böylesine özgün bir tasarım fikri çok zaman ve para gerektirmez, ancak sizi yıllarca memnun edecektir.

BİR TV İÇİN ALÇIPAN NİŞ TASARIMI (İÇ KISIMDAKİ FOTOĞRAF)

TV’yi kısmen veya tamamen duvarda gizlemek iyi bir çözüm olacaktır, özellikle de zaten bir raf sisteminiz, nişleriniz veya iletişimi gizleyen sahte bir duvarınız varsa. Ev aletlerinin gizli kurulumu için ana seçenekleri ve bunların uygulanması için talimatları göz önünde bulundurmayı öneriyoruz. Alçıpandan bir TV için kendi ellerinizle nasıl niş yapılacağı hakkında konuşalım.

TASARIM PROBLEMİ: EKİPMANIN İÇ MEKANA NASIL YERLEŞTİRİLECEĞİ.

Birçoğu, bir TV veya akvaryum kurmak için bir niş bulunan Yugoslav duvarlarına aşinadır. Modern panellerin aksine o zamanın televizyonları çok büyüktü, büyüktü ve yalnızca uygun derinlikte bir mobilya boşluğuna gizlenebilirdi. Günümüzde televizyon için duvardaki deliğin işlevsel olmaktan çok dekoratif olmasına rağmen, hem sürecin tasarım tarafı hem de tasarım tarafı çok dikkat gerektiriyor.

Dünya çapındaki ağın genişliğinde sayısız kavram görüntüsü bulabilirsiniz, ancak görsel bir tasarım yapmak ve teknik olarak doğru uygulamasını tamamlamak tamamen başka bir şeydir. En basit versiyonda, arka duvarı minimum bitirme katmanına sahip bir yük taşıyıcı duvar veya yine pürüzlü düzlemden minimum kayık bir alçı levha yüzeyi olan klasik bir niş önerilmektedir.

Tavandan zemine kadar uzanan bir niş aynı zamanda bir portal olarak adlandırılır ve biraz farklı bir inşaat şemasına sahiptir. Bu tür tasarımlar, duvarlarda sürekli bir tesviye kaplaması olmadığında bile fikrin gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda, portal, iç mekanın tamamen bitmiş ve bağımsız bir unsuru gibi görünüyor.

Portal iki geniş sütunla çevrilidir. Kesinlikle herhangi bir form faktörünü seçebilirsiniz – bu, işlevselliği hiçbir şekilde etkilemez, ancak sonunda karmaşık ayarlara sahip bir nişin hizalanması, pürüzsüzleştirilmesi ve bitirilmesi önemli miktarda zaman alabilir.

Dikdörtgen pilasterlerin ilkel taklitlerinden farklı olarak, daha karmaşık sütunların eğimli ön veya yan yüzleri olabilir. Nişin arka düzlemini radyal olarak tasarlamak da mümkündür, bu tür tasarımlara exedra denir ve televizyonlar nadiren menteşelerle monte edilir. Bir niş veya portalda, çerçeveleme sütunlarında olduğu gibi, bir ev sineması ve diğer ev ekipmanı veya öğelerinin montajı için rastgele sayıda niş veya daha küçük raflar kesilebilir.

TV’DEN MONTE EDİN VE ŞARJ EDİN

Modern televizyon setleri daha kompakt hale gelmesine rağmen, oldukça büyük kalmıştır. Doğru yerlerde güvenilir bir şekilde güçlendirmek için niş çerçeveyi monte ederken bu dikkate alınmalıdır.

Genellikle TV panelleri yerden 100-120 cm yüksekliğe asılacak şekilde braketlere monte edilir. Böyle bir kurulum, güçlendirilmiş bir rafın kurulumunu gerektirmez, bu nedenle portal bir bütün olarak oldukça hafif ve göze batmayan görünür.

Aksi takdirde, yatay bir düzleme kurmak için standart bir TV sehpası kullanılabilir. TV’yi askı aparatından ayırmanın neredeyse hiçbir yolu olmadığı için bu seçenek pek çekici değil, ancak ücretsiz kurulumla küçük bir çocuğu bile boğmak oldukça kolay.

TV panelinin bir alçıpan duvara monte edilmesi, hem yapının dahili konfigürasyonu hem de kullanılan bağlantı elemanları ile ilgili belirli gerekliliklere sahiptir. Kesin olarak tek bir şey söylenebilir: TV modeli ve montaj braketinin tipi, tasarım aşamasında önceden bilinmelidir. Aracın kütlesine bağlı olarak arka düzlemi güçlendirmek için uygun bir yöntem seçilir. Birisi doğrudan sabitleme yerine girintili profilleri tercih ederken, diğerleri iki katmanlı güçlendirilmiş kaplamalarla sınırlıdır.

Desteği talimatlara göre monte edin. Güvenilirlik için en az dört bağlantı noktası kullanılır

30 kg veya daha fazla ağırlığa sahip ekipmanı monte etmek için kullanılan bağlantı elemanlarından, metal pimli bir “şemsiye” ve “Hartmut” adı verilen bir braket çok uygundur. Nişin arka düzleminin arkasında, sahte duvardan minimum sapma ile bir tuğla veya beton duvar varsa, bunu vida veya kimyasal dübellerle sabitlemenin en iyisi olduğuna dikkat edin. Güvenilirlik garantisi iyidir, çünkü hiç kimse çeşitli çalışma koşullarında bağlantı elemanının birkaç yıl sonra nasıl performans göstereceğini bilmiyor.

ÇERÇEVE MONTAJI

Diğer popüler tasarımların aksine, bir televizyon için bir niş veya portalın özel montaj özellikleri vardır. Çoğu durumda olduğu gibi, çerçeve şekil vermekten başka işlevi olmayan bir ana parça ve destekleyici form elemanlarından oluşur.

Neredeyse her şekle sahip bir çerçeve oluşturmak için temel profil seti. Alçıpanın monte edileceği düzlemleri güçlendirmek için taban, CD ve UD oluşturmak için CW ve UW profilleri kullanılır.

Eğimli şekiller için, düzenli bir eğri oluşturabilen özel bir eğimli profil kullanmak daha iyidir

Ana parçanın montajı kılavuz profillerin montajı ile başlar. Nişler nadiren 60-70 mm’den az derinlikle yapıldığından, yeterli yük taşıma kapasitesi için en uygun profil ölçüsü 50 mm’dir. En az dört dikey kılavuz sırası, duvarın pürüzlü düzlemine veya sağlam kaplama zaten yapılmışsa, alçıpanın arkasındaki gizli profillere çakılır. İkinci durumda, niş cihaz için duvar bölümü her 40-50 cm’de bir yatay çapraz çubuklarla güçlendirilmelidir; onlara, işe alınan yapı eklenir.


Ana duvar, zemin veya tavan ile doğrudan temas halinde olan tüm profiller, polietilen köpük yastıklama bandı ile yapıştırılmalıdır.

Nişin dibine, planda yapının geri kalanından sıyrılacak küçük bir podyum monte etmek gerekiyor. Yüksekliği, 10 cm’ye kadar tamamen semboliktir ve amacı, zemin süpürgesinin doğru şekilde yerleştirilmesini sağlamaktır. Germe tavanları kullanırken, üstte benzer bir tasarım faydalı olabilir.

Yan direklerde, eğer düz iseler, kılavuz profilleri duvara önceden sabitlenmiş olanların tersi pozisyonda kopyalanır. Kesme derinliğini belirlemek için aralarına sabit uzunlukta köprüler eklenir. En küçük nişler için, ikinci kılavuz grubu basitçe birinciye yerleştirilir.

Sütunların eğimli bir yüzü varsa, ikinci kılavuz sırası segmentli bir profille yapılır. Takmadan önce, kılıfın yan parçalarını kesmeniz, alçıpanı dört katmana katlamanız ve ortak işaretleme çizgisi boyunca bir testere ile yürümeniz gerekir. Yan duvarları diktikten sonra, esnek bir profil kenarı boyunca yuvarlanır, en basit durumda, kendi kendine yapılan bir “balıksırtı” dır.

Eğimli yan yüzler yapmak biraz daha zordur: her iki kılavuz setinin de esnek bir profil ile yapılması gerekir ve bu da bir kesme şablonu çizilerek oluşturulan işaretleme çizgisine göre duvara sabitlenir. alçı bir kalem ile. Daha sonra ön yüzü dikmek için kullanılacaktır, ancak önce açılan tarafın çevresine esnek bir profil vidalamanız gerekir. Yapının sabitlenmesi, genel durumda olduğu gibi, ara parçalar üzerinde gerçekleştirilir.

Çerçeveyi dikmeden önce, aydınlatma ve çıkış grupları için güç kablolarını, televizyon kablolarını ve bükülü çift kabloları çerçevenin boşluğuna yönlendirin. Kullanılan iletkenler kendinden destekli veya zırhlı değilse, oluklu bir manşona sarılmalıdır. Kablo halkası çerçeveye değil sadece duvara sabitlenmeli, çıkış noktasında ise kablo bir halka şeklinde bükülmeli ve soketteki delikten kolayca ulaşılabilecek şekilde yerleştirilmelidir.

NİŞ DÖŞEME VE KALIPLAMA

Sonuç olarak, tamamlama hakkında birkaç söz. Kaplamanın özel bir detayı yoktur, tüm işler çok seviyeli tavanların veya kemerlerin montajı ile analoji ile gerçekleştirilir. Eğimli yüzeyler için alçıpan, kıvrımın dışını ıslatarak veya keserek hazırlanmalıdır.

Televizyon nişleri söz konusu olduğunda, bağlantı ve köşe koruması gereksinimleri en katı olanıdır. Dokumasız fiberglas kayışlarla genel yapısal güçlendirme de tavsiye edilir. İç boşlukları bitirme seçeneklerinden belirgin bir antistatik etkiye sahip bir boya seçin. Pratik nedenlerden dolayı, her boyuttaki yatay rafları uygun boyutta ince camla kapatmak en iyisidir.