Altıncı ayda hamilelik için 5 önemli yiyecek


önceki
Sonraki

 • 123rf / dolgachov

  Hamilelik dönemi, bir kadının yaşadığı en mutlu anlardan biridir, özellikle de bağırsaklarında büyüyen bir fetüs olduğunu öğrendiği ve ona tarif edilemez bir neşe duyduğu an!

  Bir kadın hamileliğini öğrendikten sonra, sağlığını ve fetüsünün sağlığını korumanın en önemli yollarını ve ipuçlarını ve fetüsünün düzgün ve sağlıklı gelişimi için yiyebileceğiniz en yararlı yiyecekleri aramaya başlar. Hamileliğinizin başlangıcındaysanız size sağlıklı ve uygun bir diyet belirlemek için bir uzmana danışmalısınız. Bu sistem, özellikle ilk üç ayda herhangi bir hamilelik sorunu yaşamanızı engelleyecektir çünkü bu dönemde her kadın mide bulantısı, kusma ve bazı yiyecekleri yemeye isteksizlik yaşayacaktır. Hamileliğin son üç ayında, yani altıncı aydan dokuzuncu aya kadar, hamile bir kadının fetüsün sağlıklı bir şekilde büyümesi ve doğal doğum sürecini kolaylaştırması için yemeye dikkat etmesi gereken bir dizi faydalı yiyecek vardır.

 • yumurtalar

  123rf / Süt ürünleri

  Yumurta, protein, selenyum, çinko ve A, D ve B vitaminleri gibi birçok vitamin içerdiğinden vücut için gerekli besinler açısından zengindir.

  Yumurta, içerdiği protein fetüsün her hücresinin oluşumuna yardımcı olduğu için özellikle altıncı ayda hamileler için faydalı besinlerdir. Yumurtalar ayrıca fetal büyümeyi ve beyin sağlığını uyarmada rol oynayan kolin ve omega-3 içerir. Bu nedenle vücudun faydalarından yararlanabilmesi için günde bir yumurta oranında yumurta yemeye dikkat etmek gerekir.

 • Yapraklı sebzeler

  123rf / Brent Hofacker

  Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak, hamile bir kadın için önemli gıdalardır.

  Yeşil yapraklı sebzeler, fetüsün sinir sisteminin oluşumunda büyük rol oynayan folik asit içerir. Altıncı aydan dokuzuncu aya kadar fetüsün rahim üzerindeki baskısı annede şiddetli kabızlığa neden olur. Bol miktarda yapraklı yeşillik yiyerek iyileştirilebilir.

  Kahvaltıda, çırpılmış yumurta ile veya iyice yıkadıktan sonra yeşil salataya ekleyerek taze olarak yiyin. Yeşil yapraklı sebzeler genellikle sağlıklı öğünlerdir, ancak besinlerini kaybetmemek için yemeden önce uzun süre kaynatmaktan kaçınmalısınız. Ocakta uzun süre kaynatmadan çiğ yemek veya çorba hazırlamak en iyisidir.

 • deniz ürünleri

  123rf / Wang Tom

  Deniz ürünleri, fetüsün gelişimi için gerekli olan mükemmel bir protein, demir ve birçok besin kaynağıdır.

  Deniz ürünleri, fetal beyin gelişimine yardımcı olan birçok yağ asidi ve omega-3 içerir. Bu nedenle, vücuda gerekli besinleri sağlamak için karides, yengeç, somon, yayın balığı ve yağsız ton balığı yiyin, bu da doğumdan sonra fetüsün fiziksel ve zihinsel aktivitesine katılma yeteneğini artırır. Ayrıca balık yağlarının kalorisi düşüktür.

 • meyveler

  123rf / zstockphotos

  Meyve, anne ve fetüsün sağlığı için gerekli birçok vitamin ve mineral içerir.

  Fetüs, hamilelik boyunca anneden tam beslenmesine bağlıdır. Bu nedenle yediği yemeğin kalitesine dikkat etmeli, sağlıklı ve dengeli beslenmelidir. Meyveler, vücuda ve fetüs için gerekli olan vitamin, mineral ve lifleri sağladıkları için günlük diyetinize dahil edilmesi gereken en önemli gıdalardan biridir. Ayrıca meyvenin şekeri ve kalorisi düşüktür. Hamileliğin altıncı ayında en önemli meyve türleri arasında karpuz, kayısı ve elma bulunur. Annenin sağlığını korumak için kalorisi yüksek ve faydalı besinlerden yoksun gıdalardan uzak durması gerekir.

 • Süt Ürünleri

  123rf / Olga Kriger

  Süt ürünleri vücuda kalsiyum sağlar ve kemikler ve dişler oluşturmak ve kas fonksiyonlarını uyarmak için çok faydalıdır.

  Süt ürünleri, sağlıklı bir vücut oluşturmaya yardımcı olan çok miktarda protein ve mineral içerir. Süt ürünleri, anne ve fetüs sağlığı için gerekli olan kalsiyum ve D vitamini açısından zengin olduğu için hamile bir kadın için birçok faydaya sahiptir, çünkü çocuğun kemik ve dişlerinin düzgün bir şekilde oluşması için temel oluştururlar. Aynı zamanda süt ürünleri, annenin kemiklerinin ve dişlerinin kırılgan olmasını engeller.