Amazon, Apple geliştiricileri için bulutunda macOS örneklerini başlattı

Amazon Web Services (AWS) EC2 kullanıcısıysanız, burada sizin için potansiyel olarak kullanışlı bir güncelleme bulunmaktadır. Şirket, MacOS için Elastic Compute Cloud Mac örneklerinin genel kullanıma sunulduğunu duyurdu ve Apple ekosistemindeki uygulama geliştiricilere bulutta isteğe bağlı macOS iş yüklerini çalıştırma olanağı tanıdı. Daha önce Amazon bu hizmeti yalnızca Windows ve Linux için sunuyordu.

Tipik sanallaştırılmış bulut sunucularının aksine, yeni EC2 macOS bulut sunucuları, kesinlikle büyük bir artı olan gerçek Mac Mini makinelerin üzerine inşa edilmiştir. 2021’e kadar en yeni Apple M1 destekli varyantı almayacağınızı unutmayın. Şimdilik Amazon, 6 fiziksel / 12 mantıksal çekirdekli ve 32 GB Intel’in 8. nesil Coffee Lake Core i7-8700B işlemcisini içeren önceki nesil Mac Mini’yi kullanıyor. RAM. İşlemci normalde 3,2 GHz’de çalışıyor ancak turbo modunda 4,6 GHz’e kadar çıkıyor. Geliştiriciler macOS 10.14 Mojave ve macOS 10.15 Catalina arasında seçim yapabilecekken, macOS 11.0 Big Sur desteği yakında sunulacak.

AWS Baş Evangelisti Jeff Barr, Mac bulut sunucularının Apple geliştiricilerine “… kendi donanımınıza sahip olmak ve onu çalıştırmak zorunda kalmadan birden çok hedef için hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde kod oluşturma yeteneği” sağlayan bir şey olarak tanımlıyor. Buradaki önerme basittir: AWS üzerinde tam teşekküllü bir macOS geliştirme donanımı düşünün. EC2’nin sağladığı esneklik, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve güvenilirlikten yararlanacaksınız.

AWS, 10 Gb / sn VPC ağ bant genişliği ve 8 Gb / sn depolama bant genişliği için Nitro Sistemine bağlamak için Mac Mini’nin yüksek hızlı Thunderbolt 3 bağlantı noktalarını kullanır. Örneklere grafik arayüzlü VNC aracılığıyla erişilebilir; bu, üzerlerinde Xcode ve Swift geliştirme araçlarını çalıştırabileceğiniz ve iPhone, iPad, Mac, Apple Watch, Apple TV ve Safari için uygulamalar oluşturabileceğiniz anlamına gelir. SSH erişimi, komut satırı meraklıları için de var.

EC2 Mac bulut sunucularının minimum 24 saatlik kiracılık süresiyle geldiğinden bahsetmekte fayda var, bu da otomatik ölçeklendirme grubunun parçası olamayacakları anlamına gelir. MacOS örnekleri şu anda ABD Doğu (K.Virginia), ABD Doğu (Ohio), ABD Batı (Oregon), Avrupa (İrlanda) ve Asya-Pasifik (Singapur) bölgelerinde mevcuttur ve diğer bölgeler de yakında kullanıma sunulacaktır.


Kaynak: Amazon AWS