Android 11 artık Google Pixel için kararlı ve OnePlus, Xiaomi, Realme ve OPPO telefonlar için beta sürümünde mevcut

O sonunda burada!

Android 11, dünyanın en popüler akıllı telefon işletim sisteminin en son güncellemesidir ve ilk kararlı yapı seti nihayet Google Pixel akıllı telefonlarını desteklemek için kullanıma sunuluyor. Bu noktaya gelmek için dört geliştirici önizlemesinden (DP 1, DP 2, DP 3 ve DP4) ve üç betadan (Beta 1, Beta 2, Beta 3) geçtik ve boyunca her küçük detayı izledik. yapabildiğimiz en iyi şekilde. Ve şimdi Android 11’in kararlı sürümüyle birlikte, nihayet Google’ın vizyonunun dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin ellerine ulaşmasını dört gözle bekleyebiliriz!

Android 11 kararlı resmiAndroid 11 kararlı resmi

XDA’daki Tüm Android 11 Haberleri

Android 11, birkaç değişiklikle birlikte gelir, ancak Google önemli olanlardan bazılarını vurgulamaktadır.

Android 11’de iletişim

Bildirim gölgesindeki Sohbetler bölümü

Mesajlaşma uygulamalarındaki görüşmeler artık bildirimler bölümünde ayrılmış bir alana taşındı. Bu, insanlarla devam eden konuşmaları yönetmeyi kolaylaştıracak ve bu bildirimlerin çeşitli uygulama bildirimleri selinde boğulmasına neden olmayacak. Google, isterseniz önemli kişilerin görüşmelerine de öncelik verebileceğinizden bahseder. Bu konuşma bölümü ilk olarak Developer Preview 1’de mevcuttu.

Bildirimlerde Android 11 Sohbetleri bölümü

Kabarcıklar

Geçen yıl, Android 10’da tanıtılan Bubbles API’nin gelecekteki bir Android sürümünde yer paylaşımlı API’nin yerini nasıl alacağına işaret etmiştik. Google, Android 11 ile, bir kullanıcı telefonunda çok görevli çalışırken görüşmeleri görünümde ve erişilebilir durumda tutmak için mesajlaşma ve sohbet uygulaması geliştiricilerini Bubbles’a geçiş yapmaya zorluyor.

Kullanıcılar olarak, artık bir mesajlaşma uygulaması ile telefonunuzdaki diğer uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan önemli konuşmalara yanıt verebilirsiniz.

Dahili ekran kaydı

Android’in ilk günlerinden ekran görüntüleri alabilseniz de, ekranınızın içeriğini üçüncü taraf bir uygulamaya ihtiyaç duymadan Google Pixel telefona gerçekten kaydedemezdiniz. Google Pixel için Android 11 nihayet yerleşik bir ekran kaydedici ekler, böylece Pixel’inizde olup bitenleri kolayca yakalayıp paylaşabilirsiniz. Mikrofondan, cihazdan (dahili ses) veya her ikisinden gelen sesle kayıt yapabilirsiniz; ve bunu herhangi bir üçüncü taraf uygulamasına ihtiyaç duymadan yapabilirsiniz.

Android 11 ekran kaydedici

Android’deki ekran kaydedici ilk olarak Android 10 Geliştirici Önizlemeleri’nde görüldü, ancak bu özellik kararlı sürümde kullanıcı tarafından erişilebilir değildi. Android 11 Developer Preview 1’de tekrar görüldü ve bu özellik Developer Preview 2’de daha fazla ilgi gördü.


Android 11’de Cihaz Kontrolleri

Güç Menüsü Cihaz Kontrolü

Android 11, bağlı akıllı cihazlarınıza hızlıca erişmenizi sağlayan yeni bir güç menüsüne kavuşuyor. Yeni menüye erişmek ve termostatlar ve akıllı kilitler gibi bağlı cihazları birden fazla uygulamayı açmaya gerek kalmadan tek dokunuşla kontrol etmek için güç düğmesine uzun basmanız yeterlidir.

Android 11 Güç Menüsü Akıllı Ev Cihaz Kontrolleri

Bu yeni ilaveyle nihayet Google’ın akıllı telefonu akıllı eve getirdiğini hissediyor!

Yeniden Tasarlanan Medya Kontrolleri

Android 11’deki medya kontrolleri yeniden tasarlandı ve şimdi Hızlı Ayarlar menüsünde tutarlı bir yer kazanıyor. Ayrıca, bir kısayol kullanarak medya oynatmayı başka bir cihaza hızlı bir şekilde değiştirebilirsiniz.

Hızlı Ayarlar panelindeki yeni medya oynatıcı, Geliştirici Önizlemesi 1’de ilk kez görüldüğünde oldukça heyecan uyandırdı. Geliştirme süreci boyunca, kullanıcı arayüzü rafine edildi ve özelliğin kendisi beş adede kadar depolama özelliği ile yükseltildi. önceki medya oturumları.

Kablosuz Android Auto

Android 11 artık uyumlu bir ana üniteniz veya satış sonrası alıcınız olduğu sürece tüm cihazların Android Auto ile kablosuz olarak çalışmasına izin veriyor. Bu değişikliği zaten duyduk ve Google, kablosuz Android Auto’nun 5 GHz Wi-Fi ağları için destek gerektireceğini onaylıyor. Sonuç olarak, AB, Japonya ve Rusya’daki bazı bölgelerde, otomobillerde kullanılan 5 GHz Wi-Fi için özel gereksinimler nedeniyle bu işlev kullanılamayacaktır.


Android 11’de Gizlilik ve Veriler

Tek Seferlik İzinler

Adından da anlaşılacağı gibi, Android 11, kullanıcıların cihazın mikrofonuna, kamerasına veya konumuna erişim isteyen uygulamalara tek kullanımlık, bir defalık erişim izni vermesine olanak tanır. Bir uygulamanın bu cihaz özelliklerine bir dahaki sefere erişmesi gerektiğinde, bu izinleri bir kez daha talep etmesi gerekir.

Konum için Android 11 bir kerelik izin kullanımı

Bu özellik ilk olarak Geliştirici Önizlemesi 1’de görülmüştür ve kullanıcının bir uygulamaya geçici olarak bir izin vermesine, bu uygulama ön plandayken izin vermesine olanak tanır. Kullanıcı uygulamadan ayrıldığında, uygulama bu izne erişimini kaybeder ve yeniden istemelidir. Bu, Android 10’da sunulan ve kullanıcıların uygulamalara konum izni verebileceği davranıştan farklıdır “uygulama kullanımdayken.“Tek Seferlik İzin, kullanıcılara hassas izinler üzerinde daha da fazla denetim sağlar.

İzinleri Otomatik Sıfırlama

Ortalama bir kullanıcı, kullandıktan sonra hassas izinlere erişimi iptal etmeyi hatırlamayabilir, bu nedenle Android 11, bir uygulamanın tüm çalışma zamanı izinlerini otomatik olarak sıfırlayacak ve uygulama “için kullanılmadıysa”uzun bir süre”. Uygulama, uygulamanın bir sonraki kullanımında izinleri bir kez daha isteyebilir.

Bu özellik eklenmesi ilk olarak Developer Preview 3’te görüldü ve kararlı sürüme doğru yol aldığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.

Google Play Sistem Güncellemesi – Project Mainline modülleri

Yeni başlatılan cihazlar için Android 10’daki en büyük değişikliklerden biri Project Mainline’ın tanıtımıdır. Project Mainline’ın amacı, Google’ın güvenlik ve geliştirme tutarlılığını sürdürme açısından kritik öneme sahip çerçeve bileşenlerinin ve sistem uygulamalarının OEM’lerinden kontrolünü elinden almasıdır. Her Mainline modülü, bir APK veya APEX dosyası içinde kapsüllenir ve Google tarafından Play Store üzerinden güncellenebilir. Kullanıcı, güncellemeleri cihazında bir “Google Play Sistem Güncellemesi” (GPSU) olarak görür ve güncellemeler bir tren olarak düzenli bir tempoda yayınlanır (yani, aynı anda indirilir ve kurulur).

Google, Google I / O 2019 sırasında 13’ü de içeren belirli Mainline modüllerinin dahil edilmesini zorunlu kılıyor. Android 11 Developer Preview 1 ile Google, toplam 20 Mainline modülünü zorunlu kıldı. Şimdi, Android 11 ile (Beta 1’den başlayarak) Google, Android 10’da bulunanlara ek olarak toplam 12 Ana Hat Modülünü zorunlu kıldı. Toplam şu anda 25 modül.

Android Enterprise Değişiklikleri

Android 11, Android Enterprise kullanıcıları için bazı değişiklikler getiriyor ve iş profili artık kuruluşun BT departmanına kişisel profil verilerini veya etkinliklerini izlemeden bir cihazı yönetme araçları sağlıyor. Google’ın duyurusu ayrıntıların çoğunu dışarıda bırakır, ancak değişiklikleri buradan görüntüleyebilirsiniz.


Pixel kullanıcıları için özel özellikler

Google Pixel cihazları için ayrılmış, büyük olasılıkla kapalı kaynaklı Pixel Launcher, Cihaz Kişiselleştirme Hizmetleri ve diğer Pixel’e özel uygulamalar aracılığıyla kullanıma sunulan bazı yeni özellikler vardır. Google, desteklenen Pixel cihazların telefonu düzenlemek ve yönetmek için günlük rutinlere dayalı uygulama önerileri, metin ve resim seçmeye yönelik yeni eylemler ve ekran görüntüleri gibi ek araçlar alacağından bahseder.


Android 11: İndirin ve Kullanıma Sunma

Android 11, Pixel 2’ye geri dönen tüm Pixel cihazlar için kararlı bir şekilde bugün kullanıma sunulmaya başlayacak, ancak beta sürümleri artık belirli OnePlus, Xiaomi, OPPO ve Realme akıllı telefonlar için de mevcut. OnePlus 8, OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10, Xiaomi Mi 10 Pro, OPPO Find X2, OPPO Find X2 Pro, OPPO Ace2, OPPO Reno3 4G, OPPO Reno3 Pro 4G ve Realme X50 Pro, yeni Android 11’i alan cihazlardır. beta bugün kuruluyor.

Google Pixel cihazlar için Android 11’i indirin

Android 11 güncellemesi, desteklenen Google Pixel cihazınıza bir OTA güncellemesiyle ulaşmalıdır. Ancak indirmediyse, desteklenen Google Pixel cihazları için Android 11’i aşağıdaki bağlantılardan indirebilir ve çok kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz:

Google Pikselleri

GSI İndirmeleri

Android 11 güncelleme takip makalemizi ziyaret ederek güncellemeyi alan diğer telefonları takip edebilirsiniz. Kaputun altına bir göz atmak isterseniz, Google ayrıca Android 11 kaynak kodunu AOSP’ye yüklemeye başladı. Elbette AOSP’yi kendimiz de araştıracağız, bu yüzden Android 11 ile ilgili daha fazla haber için bizi izlemeye devam edin!


Android 11 ile ilgili düşünceleriniz neler? Cihazınızda denediniz mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!