Android 11’de klavye önerileri nasıl devre dışı bırakılır

Android 11, hem son kullanıcılar hem de geliştiriciler için bir dizi yeni özellik içerir. Bunun yanı sıra Google, önceki sürümlerle birlikte yayınlanan özellikler için de çeşitli iyileştirmeler içeriyordu. Bu yılın başlarında, platformun otomatik doldurma deneyimini kolaylaştıran, Akıllı Klavye Önerileri adlı böyle bir özellikten bahsettik.

Bu özellik, esas olarak, doldurma formları, çok faktörlü kimlik doğrulama, akıllı yanıtlar ve arama sorgularını daha sorunsuz hale getirmek için klavye uygulamalarındaki ve parola yöneticilerindeki satır içi otomatik doldurma önerilerini entegre eder. Bu özellik şüphesiz faydalı bir eklenti olsa da, kullanıcılar arasında bazı gizlilik endişeleri uyandırabilir. Neyse ki, Android 11, cihazınızdaki özelliği devre dışı bırakmanıza izin veren bir ayar içerir.

Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa ve akıllı klavye önerilerini devre dışı bırakmak istiyorsanız, bunu aşağıdaki basit adımları izleyerek yapabilirsiniz:

  • Telefonunuzdaki Ayarlar menüsüne gidin
  • Gizlilik’e dokunun
  • Cihaz Kişiselleştirme Hizmetlerini Seçin
    Android 11 Cihaz Kişiselleştirme ayarları
  • Klavye seçeneğine dokunun
    Android 11 Klavye önerilerini devre dışı bırakın
  • Klavye Önerileri geçişini kapatın.

Klavye Önerileri seçeneği devre dışı bırakıldığında, klavye uygulamanızın üst kısmında satır içi otomatik doldurma önerilerini görmeyi bırakacaksınız. Klavye Önerilerinin devre dışı bırakılmasının, sisteminizi bir açılır menüde otomatik doldurma önerilerini gösterecek olan eski otomatik doldurma öneri stiline geri getireceğini unutmayın.