Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Anlatı metin türleri

anlatı metinleri, Olduğu gibi merkezi amaç, gerçek veya icat edilmiş bir olayı referans alarak bir hikaye anlatabilmek. Bu, bu metinlerin yazarının edebi, tartışmacı, yansıtıcı ve estetik becerilerini göstermesi için tasarlanmıştır. Bunun için dilin kaynağını ve yaratıcı kapasitesini kullanır. Bu tür anlatı metni içinde birkaç format vardır. Gerçek ya da kurgusal olsun, anlatı metinleriyle ilgili gerçekler […]

21 Aralık 2020 - 14:07 'de eklendi ve 28 kez görüntülendi. A+A-

Anlatı metin türlerianlatı metinleri, Olduğu gibi merkezi amaç, gerçek veya icat edilmiş bir olayı referans alarak bir hikaye anlatabilmek. Bu, bu metinlerin yazarının edebi, tartışmacı, yansıtıcı ve estetik becerilerini göstermesi için tasarlanmıştır. Bunun için dilin kaynağını ve yaratıcı kapasitesini kullanır. Bu tür anlatı metni içinde birkaç format vardır.

Gerçek ya da kurgusal olsun, anlatı metinleriyle ilgili gerçekler veya olaylar; anlatılana göre zorunlu olarak bir zaman ve mekana yerleştirilmelidirler. Ayrıca karakterlerin katılımı olarak adlandırılan bu gruba girerler. Elbette bunlar, hikayenin kendisi gibi gerçek veya kurgusal olabilir de olmayabilir de.

Bir anlatı metninin nasıl geliştirilmesi gerektiğine ilişkin yapı konusuna gelince, genel anlamda ve edebiyat yazarlarının ve bilim adamlarının fikir birliği ile; giriş, orta ve son olmak üzere en az üç ana bölüm oluşturulmuştur. Her biri arsanın gelişiminde çok önemli bir rol oynar.Yazar tarafından olay örgüsünün nasıl geliştirildiğine bakılmaksızın, kendisine iki kullanım olasılığı sunulur: Hikayenin sırasını tam olarak doğrusal bir zaman mantığını takip eden bölümler dizisi halinde sunma merkezi işlevi olan harici tip bir yapıdan (genellikle “doğrusal yapı” olarak bilinir) çalışabilir.

Ayrıca, yazarın anlatılan olayların katı bir şekilde kronolojik gelişimine bağlı kaldığı bir iç tip yapı altında da çalışabilir. Gerçekler, geliştirildikleri ana bağlı olarak zamanında sunulacaktır, bu nedenle yazar ve / veya anlatıcı hikayeye akışkanlık kazandırmak için zaman çizelgesine uymalıdır.

Anlatı metin türleri

Biyografi

Bu tür anlatı metni, canlı ya da ölü bir kişinin olaylarının ve yaşam deneyimlerinin anlatıldığı özelliğine sahiptir. Genellikle, biyografisi tarihsel amaçlar için yapılan bu karakterin bazı olaylarını kurtarmanın önemli olduğunu düşünen bir yazar tarafından yazılır. Kişinin hayatının bilinmesi için biyografi yazarının kişisel ilgisinden de kaynaklanıyor olabilir.

Mermer Roma heykeli

Şaka

Şakalar söz konusu olduğunda, bunların hem yazılı metinler hem de sözlü olarak anlatılabileceğini belirtmek gerekir. Bir metin içindeki uzunluk açısından bakıldığında, bunların genellikle hikayelere göre daha kısa olduğu unutulmamalıdır. Genellikle birkaç paragraftan oluşurlar. Yukarıdakiler, sözlü olarak anlatmaya karar veren kişinin ezberlemesini sağlar.

Bu tür bir metnin temel amacı, duruma göre onu okuyan veya dinleyenlerin iyi vakit geçirmesini sağlamaktır. Yani şaka, insanları bir insanın yaşayabileceği tuhaf anekdota güldürmeye çalışır. Bu şaka metinlerinin yazılabileceği tek amaç bu değildir, örneğin siyasi hayatı eleştirmek amacıyla yazılmaları da mümkündür.

Mutlu tavırlı kadınlar

Chronicle

Chronicle örneğinde, bunun sadece okunmak amacıyla değil, ilgilenen kişi tarafından yüksek sesle okunabilmesi için yazılmış bir hikaye türü olma özelliğine sahip bir anlatı metni olduğunu görüyoruz. hedef kitleye doğru. Hikayeyi yazan kişinin anlatmak istediği gerçeklerin bu anlatımı, bunu net bir kronolojik sıraya göre yapmalıdır.

Açık kitap

Hikaye

Bu, hikayeleri kısa bir uzunlukta sunma özelliğine sahip bir anlatı metnidir. Başlangıçta, yazarlar hikayenin tarihi boyunca başka seyirci türlerini keşfetmeye karar vermiş olsalar da, çocuklara yönelikti. Hikayelerde geliştirilen hikayelerin hammaddesi çoğu durumda kurgusal veya hayali yönler kullanır.

Birkaç karakter ve ayar buna katılıyor. Normalde metinler, yazarın o sırada uyandırmaya çalıştığı duyguları yoğun bir şekilde göstermek için küçük bir alanda arar. Tarih büyük bir ustalıkla açılıp kapatılmalıdır. Uygulama ile geliştirilebilen bir beceridir. Anlatı talepleri nedeniyle yazarı en çok uyaran türlerden biridir.

Ormandaki peri kostümü, küçük kız

Hayat günlüğü

Bu durumda, doğası gereği çok kişisel olduğu ortaya çıkan bir tür anlatı metni ile karşı karşıyayız. Bu nedenle birinci şahıs olarak ve tabii ki tekil olarak yazılmıştır. Bu yazılarda aranan şey, yazarın duygularını, fikirlerini, deneyimlerini ve kişisel nitelikteki diğer konuları ifade edebilmesidir. Bütün bunlar kendi hayatı için büyük anlamı olan bir şey.

Doğal olarak istediğiniz, bu notların bazı anılara erişmenize izin verecek şekilde grafik bir şekilde kaydedilmesidir. Genellikle günlükler olarak bilinirler. Bu, insanlara hem psikolojik açıdan hem de yaşamak zorunda oldukları ve önemli bir tarihi değere sahip olabilecek olayların analizinden çok yardımcı olur.

Kırmızı bir not defterinde yazan kişi

Çizgiromanlar

Kendini çizgi roman yazmaya adamış kişi, bunu geniş bir hedef kitle düşünerek yapar. Sıklıkla düşünüldüğü gibi çocuklara odaklanmıyor, gençler gibi diğer nişler zaten keşfedildi. Bu tür bir metnin özelliği, metne ek olarak görsellerin stratejik olarak yönetilmesidir. Bu yüzden birçokları için oldukça çekici.

Hikayelerde, genellikle bir kahraman ve bir kötü adam tarafından yönetilen ana karakterlere ve ana karakterlerden birinin galip geldiği bir hikayeye katılan ikincil karakterlere daha fazla ağırlık verilir. Anlatıcı veya karakterler tarafından işlenen metinler, genellikle grafik olarak “balonlar” olarak adlandırılan şeye yansıtılır.

Bir başka ilginç dil olasılığı da, kelimelerin bir şeyi ifade etmek için kullanılmasının yanı sıra, yazarların sembolizmleri nedeniyle, örneğin aşk hakkında konuşurken ne ifade etmek istediklerine dair net bir fikri temsil eden belirli grafikleri de kullanmalarıdır. kalp tarafından temsil edilen evrensel sembolünü koyabilirsiniz ve okuyucular anlayacaktır.

Çocuklar için çizgi film

Pembe dizi

Bu tür anlatı metni, yayıncılık sektöründe ve / veya okuyucularda en etkili olan edebi tür içindedir. Temel özelliği hikayelerin sayfaları ortalama 400 civarında olan kitaplarda sunulmasıdır. Onlarda, önemli sayıda karakterin katılımı ve romanın kendisinin olay örgüsüne destek veren sonsuz sayıda olay gerçekleşir.

Karakterlerin eylemleri, belirli bir olay anında sahip oldukları idealler ve duygularla ilgili olarak, örneğin karar verme sürecine katılımları açısından dahil edilir. Bu, yazarın okuyucuyu bu öyküde tuzağa düşürmek ve böylece tüm romanı okumayı bitirmek için azami ölçüde kullanması gereken şeydir. Sonunda, her yazarın aradığı şey budur.APA formatında alıntı yapın: (A. 2017, 12. Anlatı metin türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-textos-narrativos/.)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Siemens çamaşır makinesi hata kodları Siemens çamaşır makinesi hata kodları...

Siemens çamaşır makinesi hata kodları Çamaşır ve bulaşık makinelerinin hata kodları ve giderilmesi.  Siemens çamaşır makinesi hata kodl...

Samsung bulaşık makinesi lc hatası Samsung bulaşık makinesi lc hatası

Samsung bulaşık makinesinde hata kodu LC nasıl düzeltilir? AÇIKLAYIN: Bu mesaj bağlı kuruluş bağlantıları içerebilir, yani bağlant...

Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

TV’de sinyal yok – ne yapmalı? buzdolapları Çamaşır makineleri TV’ler mikrodalga fırınlar gaz sobaları elektrikli sob...

İnstagram reklam hesabı değiştirme İnstagram reklam hesabı değiştirme

Instagram’ımızın reklam hesabı nasıl değiştirilir? Instagram hesabımızı Hayran Sayfamıza doğru bir şekilde bağlamış olmamızın&nbs...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/