Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Artıları ve eksileri ile en iyi diyet türleri hakkında bilgi edinin

Çoğu kadın ve kız, kilo vermek ve ideal bir vücuda ulaşmak için en iyi diyet türünü arıyor, ancak öncelikle diyetin negatiflere ek olarak size sunduğu faydaları öğrenmelisiniz, bu nedenle bu makale size en iyi diyet türlerini ayrıntılı olarak sunar. Bu konu içerir … En iyi diyet türleri Dukan Diyeti Dukan diyeti, protein açısından zengin ve […]

18 Aralık 2020 - 11:25 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi. A+A-

Artıları ve eksileri ile en iyi diyet türleri hakkında bilgi edinin

Çoğu kadın ve kız, kilo vermek ve ideal bir vücuda ulaşmak için en iyi diyet türünü arıyor, ancak öncelikle diyetin negatiflere ek olarak size sunduğu faydaları öğrenmelisiniz, bu nedenle bu makale size en iyi diyet türlerini ayrıntılı olarak sunar.

En iyi diyet türleri

Bu konu içerir …

En iyi diyet türleri

Dukan Diyeti

Dukan diyeti, protein açısından zengin ve karbonhidrat bakımından düşük bir diyet olduğu için en iyi ve en popüler diyet türlerinden biridir.Bu diyet dört aşamaya, iki kilo verme aşamasına ve iki stabilite aşamasına bölünmüştür.

Her aşamanın uzunluğu, kaybedilecek kilo miktarına bağlıdır ve her aşama kendi diyet modeline sahiptir ve iki kilo verme aşamasının esas olarak protein ve yulaf kepeği yönünden zengin yiyecekleri yemeye bağlı olduğunu belirtmek gerekir.

Diğer iki aşama, nişastalı olmayan sebzelerin eklenmesini, ardından bazı karbonhidrat ve yağların eklenmesini içerir ve daha sonra yeni kiloyu korumak için daha az günlük protein alımı olacaktır ve işte bu diyetin en önemli avantajları ve dezavantajları.

Dukan Diyetinin Artıları

Bir çalışmada, Dukan Diyetini takip eden kadınlar günde yaklaşık 1.000 kalori ve 100 gram protein tüketti ve 8-10 haftada yaklaşık 15 kilo verdi.

Diğer birkaç çalışma, protein açısından zengin ve düşük karbonhidrat içeren diyetlerin kilo kaybı için önemli faydaları olabileceğini ve ayrıca metabolizmada bir artış, açlık hormonunda bir azalma ve tokluk hormonlarında bir artış içerdiğini göstermektedir.

Dukan Diyetinin Dezavantajları

 • Sadece diyette protein alımına güvenmek böbrekleri olumsuz yönde etkiler, özellikle zaten böbrek sorunları olan kişiler için.
 • Dukan diyeti sebze ve meyvelerde bulunan lif içermez ve bu nedenle kronik kabızlığa neden olur.
 • Dukan diyeti haplardan yoksundur, bu da B vitamini eksikliğine yol açar ve bu da hastalıklara maruz kalmaya neden olur.
 • Her zaman yorgun ve yorgun hissetmek ve bunun nedeni vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alamamasıdır.
 • Bazı vitamin eksikliğinden dolayı ağızda kuruluk ve ağız kokusu.
 • Vücuttaki kas kütlesi kaybı.
 • Taşlar safra kesesidir.
 • Dukan diyeti sırasında yenen büyük miktardaki proteinin bir sonucu olarak, kanda fazla ürik asit oluşmasına yol açar, bu da ellerde ve ayaklarda görülen ürat kristallerinin yanı sıra şiddetli artrit veya gut oluşumuna neden olur.

Vejetaryen diyet

Vejetaryen diyetin tüm hayvansal ürünleri sınırladığı bilinmektedir; Bu etik, çevresel veya sağlık nedenleriyle ve bu sistemi takip etmek, hayvanların sömürülmesine karşı direnç ve onlara yapılan zulüm ile de ilişkilendirilebilir, bu da bu diyeti en iyi diyet türleri arasında yaptı çünkü normal vejetaryen diyetinden daha katıdır.

Etten kaçınmanın yanı sıra, süt ürünleri, yumurta ve hayvansal türevli ürünlerden de kaçınılmasını teşvik eder; Örnekler: jelatin, bal, albümin, peynir altı suyu, kazein ve bazı D3 vitamini türleri.

Bu diyetin, insanların kalori saymadan kilo vermelerine yardımcı olmada çok etkili olduğu gösterilmiştir; Bunun nedeni, yağ oranlarının düşük ve liflerin yüksek olmasıdır, bu da daha uzun süre tokluk hissini artırabilir.

Vejetaryen diyetler, diğer diyetlere kıyasla sürekli olarak daha düşük vücut ağırlığı ve VKİ ile ilişkilidir, çünkü bunlar öncelikle düşük kalori alımıyla ilişkilidir.

Vejetaryen diyetin artıları

Bu diyet kalp sağlığı için faydalıdır çünkü sağlıklı bitki bazlı yiyecekler yiyen insanlar kalp hastalığı riskini yaklaşık% 25 azaltırken, sağlıksız bitki besinleri yiyenlerde bu risk% 32 oranında azaldı.

Yapılan araştırmalar vejetaryenlerin düzenli kan şekerine sahip olduğunu ve diğerlerine göre daha hafif olduklarını gösterdiğinden, bu diyet diyabet riskini azaltır.

Vejetaryen diyet genellikle doymuş yağ bakımından düşüktür ve diyet lifi bakımından yüksektir, bu da farklı kanser türlerinin riskini azaltır.

Vejetaryen diyetin eksileri

 • Vejetaryen diyet, hayvansal yiyecekleri tamamen ortadan kaldırdığından, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç önemli besin maddesi bakımından düşük olabilir: B12 Vitamini, D Vitamini, iyot, demir, kalsiyum, çinko ve omega-3 yağ asitleri.
 • Yeni bir bilimsel çalışma, çok düşük proteinin, diğer besinlerden yoksun ve uzun süre saç dökülmesine neden olabileceğini buldu.
 • Temel besin maddelerinin eksikliği yorgunluğa, baş dönmesine ve baş dönmesine ve ayrıca kalp atışlarına neden olur.

Atkins Diyeti

Geçen yüzyılın yetmişli yıllarında Amerikalı doktor Dr. Robert Atkins, “Dr. Atkins için Diyet Devrimi” adlı ilk kitabını yayımladı. Kitap, obezite sorunu yaşadıktan sonraki deneyimlerine dayanıyordu, ancak 1950’lerin sonlarında yayınlanan bir çalışmadan ilham aldı.

Atkins diyeti fikri, “Yeni Bir Diyet Devrimi” adlı ikinci kitabını yayımlayana kadar yayılmadı.

Bazı istatistikler, 11 Amerikalıdan birinin bu diyeti bir veya daha fazla kez izlediğini, pirinç ve makarna gibi karbonhidrat satışlarında% 8 düşüş kaydettiğini ve nişasta ve şeker oranı düşük tüm ürünlerin satışını artırdığını doğrulamaktadır.

Diyet yapma fikri, kandaki glikoz seviyesini insülin seviyesini düşüren bir noktaya düşürmek için karbonhidrat tüketimini maksimum olarak günde sadece 20 gramla sınırlamaktır, böylece karaciğer keton denilen maddeler üretir. Ketonlar Vücut onu enerji üretmek için kullanır ve bu da yağ tüketimini artırır.

Diyet, marul, salatalık ve biber gibi bazı sebzelerle birlikte sınırsız miktarda et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, peynir ve yağ yemeye ve özellikle üzüm, hurma ve incir gibi doğrudan glikoz içeren meyveleri yememeye bağlıdır.

Atkins diyetinin artıları

Atkins diyeti kapsamlı bir şekilde incelenmiştir ve düşük yağlı diyetlere göre daha hızlı kilo kaybına yol açtığı bulunmuştur ve diğer araştırmalar, düşük karbonhidratlı diyetlerin özellikle göbek yağını azaltmada başarılı oldukları için kilo kaybı için çok faydalı olduğunu göstermektedir; Karın boşluğundaki en tehlikeli yağdır.

Birçok hastalık risk faktörünü azaltabilir; Kan trigliseridleri, kolesterol, şeker, insülin, kan basıncı dahil ve insülin duyarlılığını artırın.

Atkins diyetinin olumsuz yönleri

 • Yüksek protein tüketimine bağlı olarak artan tuz alımına bağlı olarak böbrek taşı geliştirme riski artar.
 • Romatizma riskinde artış.
 • Ketonlardaki artıştan kaynaklanan ilk aşamanın etkileri, ağız kokusu, ağız kuruluğu, baş dönmesi, uykusuzluk ve mide bulantısı ve kabızlık gibi sindirim bozuklukları (karbonhidrat ve lif eksikliği nedeniyle) dahil olmak üzere çoktur.
 • Önce hızlı kilo kaybı nedeniyle hızlı kilo alın.

Paleo Diyeti

Paleo diyeti veya adı verilen taş devri diyeti, en iyi diyet türlerinden biridir, çünkü paleo diyeti mağara adamlarının avlanarak veya toplanarak elde edebileceği yiyeceklerle sınırlıdır.

Bazı uzmanlar bu değişikliğin obezite, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi kronik hastalıkların yayılmasının nedeni olduğuna inanırken, paleo diyeti takipçileri iltihabı azalttığına, kilo vermeye yardımcı olduğuna, enerjiyi artırdığına, kan şekerini düzenlediğine ve kronik hastalık riskini azalttığına inanıyor.

Paleo diyetinin düşük karbonhidratlı bir diyet olduğunu ve esas olarak proteine, ardından yağa ve diyet lifine dayandığını bilmek önemlidir.

 • Yemlik ot olan yağsız et.
 • Yabani balıklar ve deniz ürünleri ile çiftlik balıklarına izin verilmez.
 • Organik yumurta ve kümes hayvanları.
 • Organik sebze ve meyveler.
 • Badem, ceviz, ayçekirdeği ve kabak gibi kuruyemiş ve tohumların tuzlanmaması önemlidir.
 • Zeytinyağı, avokado ve hindistancevizi gibi bitkisel yağlar gibi sağlıklı yağlar.
 • Tereyağı ve yoğurt gibi fermente süt ürünleri gibi otlarla beslenen ineklerden gelen bazı tam yağlı süt ürünleri daha az laktoz ve kazein içerir.
 • Patates, pancar ve tatlı patates gibi nişastalı sebzeler ve üzüm ve mango gibi şeker içeriği yüksek meyveler.
 • Küçük miktarlarda bitter çikolata, içindeki kakao içeriğinin% 70’den az olmaması önemlidir.

Paleo diyetinin artıları

 • Koruyucu ve yapay malzemeler içermeyen temiz yiyecekleri yemeyi teşvik eder.
 • Esas olarak ete bağlıdır, bu nedenle vücuda demir ihtiyacını karşılar.
 • Protein ve yağlara bağlı oldukları için öğün aralarında tok hissetmek.
 • Sınırlı yiyecek seçenekleri nedeniyle hızlı kilo kaybı.
 • Kan basıncını kontrol edin ve trigliseridleri azaltın.
 • Artmış glukoz toleransı.

Paleo diyetinin olumsuz yönleri

 • Esas olarak nispeten yüksek maliyetli et ve organik yiyeceklere bağlı olduğu için malzeme maliyeti yüksektir.
 • Diyetin tahıl ve sütten yoksun olmasının bir sonucu olarak, zamanla kalsiyum ve D vitamini eksikliğine yatkın olacaksınız.
 • Ana enerji kaynağı olarak çok miktarda karbonhidrata ihtiyaç duyan sporcular için uygun değildir.
 • Diyet sırasında yediğiniz et miktarını dengeleyemezseniz, kanda yüksek düzeyde kolesterol ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskiniz daha yüksek olacaktır.

Aralıklı oruç diyeti

Aralıklı oruç, günde 16 ila 20 saat oruç tutmaya, kalan dört veya sekiz saat boyunca yemek yemeye dayanan bir diyettir.

Aralıklı oruç uygulama yöntemleri, günü veya haftayı yemek yeme dönemleri ve oruç dönemlerine ayırma açısından farklılık gösterir, ancak yemeye izin verilen kalori miktarını kesinlikle aşmamak durumunda hepsi kilo vermeye yardımcı olur. Oruç için uygun zaman, her bireyin niteliğine ve ihtiyacına göre belirlenebilir.

En iyi diyet türleri arasında sınıflandırılan aralıklı oruç sisteminden istenen ve sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu anda mola vermek, oruç döneminde sert aktivitelerden kaçınmak, fazlalığı önlemek için küçük miktarlarda bile olsa oruç saatleri dışında planlanan rasyonlara tercih edilen yemeğin dahil edilmesi gibi kurallara uyulması tercih edilir. Ya da mahrum bırak.

Aralıklı oruç diyetinde bazı sağlıklı gıda aromalarını bol miktarda kullanmak önemlidir, çünkü bunlar iştahı azaltabilir ve tokluk hissini daha uzun süre artırabilir, özellikle sarımsak, sirke ve çeşitli sağlıklı otlar, zamanla yeterli miktarda su almak ve oruç döneminde şekersiz sıcak bitkisel içecekler içmek yanında. .

Aralıklı oruç diyetlerinin artıları

 • Sağlığı iyileştirmek.
 • Şeker hastalığını önleyen insülin seviyesini hızlandırırken kandaki şeker seviyesini düşürmek.
 • Kronik hastalıkları önleyen vücuttaki iltihaplanma düzeyini azaltmak.
 • Kolesterol, trigliserit ve kan şekeri düzeyini düşürerek kalp hastalığı görülme sıklığını azaltır.
 • Beyindeki yeni sinir hücrelerinin yeniden inşasına yardımcı olmak ve Alzheimer’ı önlemek.
 • Yaşlanmaya karşı mücadele; Aralıklı oruç, bir bireyin yaşam beklentisini artırır.
 • İnsan büyüme hormonunun etkisini arttırmak, bu da yağ kaybına ve kas yapımına fayda sağlar.

Aralıklı oruç diyetlerinin olumsuz yönleri

Aralıklı oruç tutmanın faydaları çok sayıda olmasına rağmen, bilmeniz ve iyi bilmeniz gereken birkaç potansiyel riskle birlikte gelir ve bunların en önemlileri şunlardır:

 • Çeşitli sindirim sorunları ve bozuklukları.
 • Oruç saatleri dışında aşırı yemekten kaynaklanan kilo alımı.
 • Başlangıçta ortaya çıkabilecek ve vücut aralıklı oruç tutmaya alıştıkça yavaş yavaş kaybolan yan etkiler: yorgunluk, genel halsizlik.
 • Aralıklı oruç, kadınlarda doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.

Kan şekeri düşük olan kişiler, hamile kadınlar, emziren anneler, ergenler, çocuklar ve yetersiz beslenenler, zayıf kilolu veya besin eksikliği olanlar dahil olmak üzere bazı kişilerin oruç tutmaktan kaçınmaları gerektiği unutulmamalıdır.

Keto diyeti

Karbonhidrat alımını azaltmak ve bunları yağlarla değiştirmek, yanma sürecinde daha fazla yardımcı olacağından, yağ alımına karşı azaltılmış karbonhidrat alımına dayanan bir sistemdir.

Bu diyetteki fikir, karbonhidratları büyük oranda azaltmaktır, böylece günde 50 g’dan az olmaz ve bu sistemi takip ettikten birkaç gün sonra vücut ihtiyacı olan yakıtı ve karbonhidratların sağlamasına yardımcı olan kandaki şeker miktarını bulamayacaktır.

Böylece vücut, ihtiyaç duyduğu enerjiyi elde etmek için yağ ve protein kullanmaya başlar, böylece depolanan yağın daha fazlasını yakar ve böylece vücut yağın büyük bir bölümünü kaybeder.

Sağlıklı yağlar kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta ve balıktır ve sistem ayrıca lahana ve ıspanak gibi yapraklı sebzeler gibi düşük karbonhidratlı sebzelere ek olarak, ancak sınırlı oranlarda tereyağı ve çeşitli peynir türlerini yemeyi de içerir.

Aksine, sistem pirinç, makarna, buğday, mısır ve patates ile şeker, meşrubat, doğal olmayan meyve suları, kurutulmuş ve konserve meyveler, dondurma ve diğerleri gibi şekerlerin tüketilmemesine dayanmaktadır.

Keto diyetinin artıları

Yayınlanan araştırmalar, keto diyetinin kilo vermenin etkili bir yolu olabileceğini, ayrıca bu diyetin trigliseritleri, toplam ve kötü kolesterol seviyelerini, açlık kan şekerini düşürdüğünü ve iyi kolesterol seviyelerini artırdığını gösteriyor.

Keto diyetinin olumsuzlukları

 • Yorgunluk hissi: Özellikle sistem takibinin ilk döneminde vücut karbonhidrat yerine yağa bağlı olduğu için alternatif enerji kaynağına uyum sağlamaya çalıştığı için yorgunluk hissinin üstesinden gelmek için daha fazla su içilmesi tavsiye edilir.
 • Hızlı açlık: Çünkü yemekten kaçındığınız lif içeren yiyecekler daha uzun süre açlığı doldurabilir ve tok hissedebilir ve bunun için sistemde iştahı kesmesine izin verilen yapraklı sebzelerin mümkün olduğu kadar uzun süre tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Bazı sağlık sorunları: Çok fazla yağ yemenin bir sonucu olarak kalp hastalığına yakalanma şansı artabilir ve bundan kaçınmak için gün içinde yediğimiz müsaade edilen yiyecekler arasında denge sağlanmalıdır ki proteinler veya diğer gıda maddelerindeki yağ oranı üç öğünde artmasın.

Bu makalenin sonunda, her türün avantaj ve dezavantajlarını açıklayarak en iyi diyet türlerini gözden geçirdik ancak özellikle bazı gruplara uymayan bazı diyet türleri olduğu için sağlığı olumsuz etkilememesi için tıbbi gözetim dışında bu diyetin uygulanması önerilmemektedir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Emziren kadınlar için denenmiş ve test edilmiş bir diyet 20 kg’ı düşürür ve güvenli ve hızlı sonuç verir. Emziren kadınlar için denenmiş ve test e...

Emzirme diyeti İnsan sağlığını etkileyen herhangi bir ciddi komplikasyonla sonuçlanmayan tamamen güvenli ve sağlıklı; Tam tersine bu di...

Dashti diyeti, denek ve deneycinin haftada 7 kilo vermesi Dashti diyeti, denek ve deneycinin hafta...

Dashti diyeti Hussein Dashti tarafından tanımlanan ve geliştirilen bir diyettir, bu nedenle Dashti diyeti onun adını almıştır ve bu diy...

Birçok insanın diyetle takip ettiği 20 kötü alışkanlık Birçok insanın diyetle takip ettiği 20 k...

Diyet rejimlerini takip eden bir çok insanın yürüdüğümüz ve daha sonra yanlış alışkanlıklar olduğunu ve zaman geçtikten sonra bize zara...

Kahvaltılık yiyecekler kilo almaya yardımcı olur Kahvaltılık yiyecekler kilo almaya yardı...

Ciddi utançlara neden olan aşırı zayıflıktan muzdarip birçok kişi var ve vücutları kendileri için istenmeyen görünüyor ve bu utançtan k...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/