Artrit … semptomlar, nedenleri ve tedavisi

+ –

123rf -maridav

Artrit, vücut eklemlerinin iltihaplanmasıdır ve vücudun bir veya daha fazla ekleminde meydana gelebilir.

Artritten en sık etkilenen alanlar dizler, el ve sırt kısımlarıdır. Artrit, hareket etmede zorluğa neden olur ve kişinin günlük aktivitelerini rahatça yapmasını engeller ve iltihap çok şiddetli olabilir, bu nedenle tamamen hareket etmesi zorlaşır ve hasta şiddetli kronik ağrı hisseder. Artrit, genç ya da yaşlı herkesi etkileyen yaygın hastalıklardan biridir Artrit belirli bir yaşla ilgili değildir, bir kişiyi çocukluk ya da gençlik döneminde etkileyebilir, ancak yaşlılıkta daha sık görülür. Tedavi zorluğu nedeniyle kronik bir hastalıktır, bu nedenle artrit tedavisi, tamamen iyileşene kadar uzun süreler gerektirebilir.

Romatizmanın neden olduğu artrit, romatizmanın neden olduğu artrit, bakteriyel artrit, gutun neden olduğu artrit, lupusun neden olduğu artrit ve osteoartritin neden olduğu iltihaplanma dahil olmak üzere birçok eklem hastalığı türü vardır.

Artritin nedenleri

Bir kişinin artrit geliştirmesine neden olan birçok neden ve faktör vardır ve bunlar:

İleri yaş: Artritten muzdarip olanlar kırk yaşından sonra geliştikçe kemikler daha az sertleşir ve vücuttaki kalsiyum, vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı kırılgan hale gelir, bu da eklemleri doğrudan etkiler. Bu nedenle vücuttaki kalsiyum ve vitaminlerin devamlılığını sağlamak için kırk yaşından sonra önlem almak ve gerekli vitaminleri almak gerekir.

Kalıtım: Ailesinde hastalık öyküsü olan kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı diğerlerinden daha yüksek olduğundan, genetik bir kişinin artrit rahatsızlığında büyük rol oynar. Ailesinde artrit öyküsü olan kişiler de genç yaşta artrit geliştirebilirler.

Cinsiyet: Kadınlar, özellikle adet döngüsünün sona ermesinden sonra erkeklerden daha fazla artritten muzdariptir, çünkü kadınlar hamileliğin yanı sıra hormonlarda bir değişikliğe de maruz kalırlar ve emzirme, bir kadının vücudundaki kalsiyum ve vitaminleri büyük ölçüde etkiler ve bu da kadının artrit olmasına neden olur.

kilo artışı: Fazla kilo kemiklere ve eklemlere baskı uygulayarak eklem iltihabına neden olur. Ayrıca kuvvetli spor yapmak, uzun süre ayakta durmak veya ağır nesneler taşımak gibi eklemleri şiddetli strese maruz bırakır.

Artrit semptomları

Hastalar, özellikle 40 yaşın üzerindeki kadınlarda kalıcı olarak yorgun ve bitkin hissederler ve yüksek sıcaklık hissi yaşarlar. Ayrıca iyi hareket edememe, uzun süre hareket ederken veya ayakta dururken eklemlerde şiddetli ağrı hissi ve durum ilerledikçe hasta otururken bile efor sarfetmeden çok şiddetli eklemlerde ağrı hisseder. Özellikle mevsimlerin değişmesi ve havanın değişmesi sırasında eklemde şiddetli ağrı hissedersiniz ve soğuk havanın eklemlerde esneklik eksikliğine neden olması ve şişliklerini artırması nedeniyle genellikle kışın eklem ağrısını artırır. Ayrıca eklem çevresindeki bölgede şiddetli ağrı hissediyorsunuz ve bu bölge eşit olmayan bir şekilde kırmızıdır; Eklemde ne kadar çok iltihap varsa, çevredeki bölgede o kadar fazla kızarıklık görülür. Ayrıca hasta sabah uyandığında şişmiş eklemde şiddetli ağrı ve sertlik hissetti ve hareket sonrası bu sertlik hissi azaldı. Bazı artrit türleri kızarıklığa neden olur, ancak bu çok yaygın değildir. Son olarak hasta, özellikle sıkıca kapatılmış bir şişenin kapağını açmak, ağır nesneler taşımak veya uzun süre ayakta durmak gibi elleri veya ayaklarıyla şiddetli faaliyetlerde bulunurken eklemde şişlik ve kızarıklık hisseder.

Artrit tedavisi

Artrit, durumu ve şişmesini azaltmaya yardımcı olan ilaçlar ve tıbbi preparatlar alınarak tedavi edilir ve bu tür ilaçlar, sadece hastanın durumunu ve bunun için gerekli dozu belirlemek amacıyla bir doktor gözetiminde alınır. Tedavi ayrıca eklemlerin ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan merhemlerle boyanmasıyla yapılır ve eklem ağrısını hafifleten ve şişliği azaltan doğal analjezikler içerdiğinden kemikler ve eklemler okaliptüs yağı ile boyanabilir. Hasta obeziteden muzdaripse kilo vermelidir ve basit egzersizler kasları güçlendirmeye ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Hasta soğuk ve sıcak su kompresleri de kullanabilir.Soğuk su eklem şişliğini azaltmaya yardımcı olur ve ılık su kasları ve eklemleri gevşeterek ağrıyı hafifletir.