Avokadonun zararları, nasıl kullanılacağı ve besin değeri hakkında bilgi edinin.

Avokado, çoğu insan için makul miktarlarda tüketildiğinde çoğunlukla güvenlidir ve iki yıla kadar tıbbi miktarlarda alındığında potansiyel olarak güvenlidir, ancak aşırı tüketildiğinde avokadonun zararlarını gösteren birçok çalışma vardır.

Avokado hasarı

Bu konu içerir …

Avokado hasarı

Avokado alerjik reaksiyonlara neden olur

Avokado yemek bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir ve avokado alerjisinin semptomları, ciltte tahriş ve kızarıklık, kaşıntı ve egzama gibi arı gibi bazı böcek sokmalarına karşı alerji semptomlarına benzer.

Çok miktarda avokado tüketilip yenildiğinde bu ağız hassasiyeti, diş etleri ve dil şişmesine neden olur.

Siroz ve hayati işlevi üzerindeki etkisi

Aşırı avokado alımının en önemli risk ve zararları arasında siroz ve hayati işlevi üzerindeki etkisidir. Bahsettiğimiz gibi, avokado vücuttaki varlıklarını artırmaya yardımcı olan ve karaciğere ciddi hasar verme oranlarını artıran birçok yağ içerdiğinden, en önemlileri Estragole yağı ve Anethole yağıdır.

Bu yağlar, kanserojen aktivite ve sirozun artmasındaki birincil rollerini ve oranlarını doğrulayan testlere tabi tutuldu. Bu nedenle, avokado yerken ölçülü olun.

Kandaki kolesterol seviyesini düşürür

Bazıları bunun bir avokadoya zarar vermekten ziyade bir fayda olduğunu iddia edebilir. Ama aslında avokadoyu bol miktarda ve günlük olarak yemek vücuttaki kötü ve iyi kolesterol seviyelerini ve seviyelerini düşürür. Kandaki kolesterol seviyesindeki şiddetli düşüş, vücuttaki hücre ve organların sağlığını olumsuz etkiler.

Hamile ve emziren kadınların sağlığına zarar verin

Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar ve araştırmalar, hamilelik ve emzirme döneminde artan avokado tüketiminin anne ve çocuğun sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu göstermiştir. Aşırı avokado alımı süt üretiminde eksiklik ve dengesizliğe neden olduğu için meme bezlerinde ve kadınların göğüslerinde ciddi hasara neden olabilir.

Çocuğa gelince, avokadonun içerdiği yağlar ve asitler nedeniyle mide ve sindirim bozuklukları olabilir. Bu nedenle annenin avokadoyu faydalarından yararlanmak ve risklerinden kaçınmak için tüketirken ölçülü olması gerekir.

Kandaki potasyum seviyesini artırın

Hiç şüphe yok ki, avokado vücuttaki sağlıklı kalp, böbrek ve sıvı dengesi için gerekli olan önemli bir potasyum kaynağıdır. Ancak avokado tüketiminin artması, kandaki potasyum düzeylerini artırarak kalp ve vücut için tehdit oluşturmaktadır.

Tip 1 diyabet ve Addison hastalığı ile birlikte dehidrasyon, mide bulantısı, uyuşukluk ve yorgunluğun yanı sıra solunum problemlerine, artmış kalp atış hızı ve göğüs ağrısına yol açabilir.

Obez olmak

Avokado, sağlıklı bir vücut ve kilosunu korumak için önemli bir diyettir. Fakat günlük olarak tüketilen avokado miktarını arttırırsanız, bu kazanılan kalorilerin artmasına ve dolayısıyla kilo ve obezitenin artmasına yardımcı olur.

Antikoagülanlarla etkileşim

Avokado, en popüler antikoagülan antikoagülanlardan biri olan Warfarin veya Coumadin ile etkileşime girebilir, çünkü çok miktarda avokado tüketmenin antikoagülanların etkisini engellediği, kanın pıhtılaşma ve pıhtılaşma riskini ve felç, kalp ve arter hastalığı olan bir kişinin olasılığını artırdığı bulunmuştur.

Aşırı avokado tüketimi büyük zararlara neden olabilir ve bağışıklığı zayıf, mide bulantısı ve sindirim bozuklukları ve tahrişi olan kişiler için hayati tehlike oluşturabilir. Bir kişi ayrıca baş ağrısı, ateş, sürekli kusma, uyuşukluk ve astım yaşayabilir.

Avokado nasıl kullanılır

Avokado oda sıcaklığında saklanabilir ve avokadoların olgunlaşması genellikle 4 ila 5 gün sürer ve olgunlaşma sürecini hızlandırmak için bir elma veya muzla birlikte bir kağıt torbaya konabilir.

Avokado, dış yüzeyi siyah veya koyu mor hale geldiğinde veya meyve basıldığında yumuşadığında yemeye veya soğumaya hazırdır ve bıçaktan posaya kir ve bakterilerin geçmemesi için kesmeden önce yıkanmalıdır.

Avokado yemenin en popüler yolu guacamole adı verilen daldırma sosudur. Ayrıca fırınlanmış ürünlerde tereyağı veya sıvı yağ yerine kullanılabilir veya makarna ile ezilip karıştırılabilir ve sandviç yapımında dilim olarak da kullanılabilir.

Avokado, birçok öğüne, alımın besin değerini artırmak için çeşitli şekillerde eklenebilir; bu, avokadoları tuz ve karabiber gibi baharatlarla yiyerek veya yarım avokadoyu yumurta veya etle doldurup, seviyeye kadar ızgara yaparak veya avokadoları kesip kızartma sırasında yumurtalara ekleyerek.

Tost ve sandviçlerin üzerine tereyağına alternatif olarak bir dilim avokadoyu da koyabilir veya turta ve ekmek hazırlarken kullanabilir, daha önce de belirtildiği gibi avokado guacamole sosu hazırlarken veya mayonez ikamesi olarak veya avokado ile humus yapılırken püre haline getirilebilir veya salatalara eklenebilir.

Ayrıca avokado çorba yapımında ana bileşen olarak kullanılabilir veya çorbalara eklenebilir, kızarmış patates yerine ızgara veya kızarmış avokado dilimleri garnitür olarak servis edilebilir ve avokado meyve suları, turşu ve dondurma yapımına da dahil edilebilir.

Avokadonun besin değeri

Avokadonun besin değeri açısından birçok faydası vardır ve bu faydalardan en önemlileri şunlardır:

  • Zengin doymamış yağ kaynağı: Avokado, zengin bir sağlıklı yağ kaynağı olmasıyla diğer meyvelerden ayrılır. Tekli doymamış yağlar bunun% 15’ini oluşturur ve çoklu doymamış yağlar yaklaşık% 3’ünü oluşturur, bu nedenle bu meyve vücuda benzersiz ve sağlığı geliştiren elementler sağlar.
  • Zengin bir folik asit kaynağı: Bir meyvenin üçte birine veya yaklaşık 50 gram avokadoya denk gelen bir avokado porsiyonu, bir yetişkin için önerilen günlük folik asit alımının yaklaşık% 15’ini kapsar ve folik asitin önemi hücre büyümesi için gerekliliğinde yatmaktadır.
  • Zengin vitamin ve mineral kaynağı: Avokado pek çok vitamin ve mineral içerir, bütün bir avokado iyi bir E vitamini, C vitamini, K vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve B5 vitamini kaynağıdır ve bunlardan birçok önemli mineral sağlar; Magnezyum, Potasyum, Bakır ve Manganez.
  • Zengin bir diyet lifi kaynağı: Avokado, kilo vermeye, yüksek kan şekerinin hızını düşürmeye yardımcı olan zengin bir diyet lifi kaynağıdır ve birçok hastalık riskini düşürür ve 100 gram avokado vücuda önerilen günlük alım miktarının yaklaşık% 27’sini sağlar. Lif.
  • Zengin antioksidan kaynağı: Avokado, bazı antioksidan türleri açısından zengindir. Yaşa bağlı maküler dejenerasyon hastalığı geliştirme riskini azaltan, cilt dokusunu koruyan ve katarakt hastalığının gelişimini azaltan lutein, avokado zeaksantin ve glutatyon içerir.

Bu yazımızın sonunda avokadonun besin değeri yönünden faydalarının yanı sıra kullanım ve tüketilme şeklini anlatarak zararlarından bahsettik.Hakettiğiniz faydayı size sağladığımızı umuyor, her zaman soru ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin