Güncel İçerikler

Bağışıklık türleri

Kavramı dokunulmazlık İçin geçerlidir Bir dış temsilciden muaf tutulan ve çalışmasını etkileyebilecek durumlar. Bu, bir organizmanın patojenlerin etkilerine karşı bir tür savunma geliştirdiği anlamına gelir.. Bu, biyolojik, fizyolojik ve genetik bakış açısından tanımlanır. Bedenler üzerinde olumsuz etkilerden kaçınma yeteneğinden bahsediyoruz. “Dokunulmazlık” kavramını başka bir perspektiften gözden geçirerek, bunu diplomaside tam olarak “diplomatik dokunulmazlık” olarak bilinen […]

Bu Haber 19 Aralık 2020 - 3:21 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Bağışıklık türleriKavramı dokunulmazlık İçin geçerlidir Bir dış temsilciden muaf tutulan ve çalışmasını etkileyebilecek durumlar. Bu, bir organizmanın patojenlerin etkilerine karşı bir tür savunma geliştirdiği anlamına gelir.. Bu, biyolojik, fizyolojik ve genetik bakış açısından tanımlanır. Bedenler üzerinde olumsuz etkilerden kaçınma yeteneğinden bahsediyoruz.

“Dokunulmazlık” kavramını başka bir perspektiften gözden geçirerek, bunu diplomaside tam olarak “diplomatik dokunulmazlık” olarak bilinen şeye uygulayabiliriz. Bu, kendini diplomasi kariyerine adamış bir kişinin büyükelçi, konsolos veya kültürel, ticari veya askeri ataşe olduğu anlamına gelir; Koşullarından dolayı yabancı bir ülkede medeni ve hukuki teminat alma hakkına sahiptirler.

Bazı ülkelerde bilindiği gibi, parlamento veya kongreler gibi başka bir sektörde, dokunulmazlık, tam olarak “parlamento dokunulmazlığına” sahip olan (bazı yerlerde “yargı yetkisi” olarak bilinir) yasa koyucularla doğrudan ilgilidir. hukuk açısından, cezai, medeni veya ticari olsun, yargılanamayacakları anlamına gelir.Bağışıklık türleri

Edinilmiş bağışıklık

Bu, genellikle omurgalı tipi hayvanlarda gelişen bir tür bağışıklık sürecidir ve ana özelliği, bağışıklık sisteminin hücrelere saldıran patojenlerle karşılaştığında, bunu başarmasıdır. organizmalar ikinci kez bir tür duygulanım ve / veya hastalık sergiler.

Bu nedenle bu bağışıklık sisteminin dayanıklılığı diğer tiplere göre daha uzun sürmektedir. Temel özellikleri arasında, patojenlere saldırırken işlevlerinde çok spesifik olması vardır. Ek olarak, vücutta oluşabilecek önemli miktarda antikora olumlu yanıt verebilirler.

Bu, bu bağışıklık sisteminin doğası göz önüne alındığında, belirli patojenlere proaktif ve zamanında tepki vermenin mümkün olduğu anlamına gelir. Ve saldırı yeteneklerini etkilemeden bunu uzun sürede yapabilirler. Bağışıklık sisteminin aktif durumda olması gerekmediğinde, dinlenme durumuna döndürülebilir.

Konsensüs sınıflandırmasına göre, iki tür edinilmiş bağışıklık vardır ve bunlar: “hücresel bağışıklık” olarak adlandırılanlar: belirli hücre içi mikroorganizmalarla yüzleşebilen bir dizi lenfositten oluşur. Ayrıca, kanın içinde antijenlerle savaşabilen bir tür antikordan oluşan “humoral bağışıklık” da vardır.

Yapay Bağışıklık

Bu durumda insanoğlu, uzman doktorun tavsiyesi üzerine tedaviye hatta terapi sürecine maruz kaldığında bağışıklık sistemini kazanıyor; duruma göre. Bu amaçla, “aktif bağışıklık” ve “pasif bağışıklık” gibi iki tür “yapay bağışıklık” geliştirilmiştir. Hemen incelediğimiz şartlar.

Aktif Bağışıklık

Vücutta kendini göstermesi için yapılan, dışarıdan bir tür uyarımın yapılması ve o anda gerekli olan antikorların geliştirilmesidir. Bu, vücuda zarar veren patojenlerle yüzleşebilmeleri için. En yaygın durum, belirli hastalık türleri için tasarlanmış aşıların kullanılmasıdır.

Çözümde ilaç

Pasif bağışıklık

Bu durumda, immünolojik bir sürecin gerçekleşmesi için, sağlığını etkileyen bazı patojenlerle savaşmak için bir hastaya tam olarak bir kan grubu serumunun uygulanmasını içeren “serum tedavisi” prosedürü olarak bilinen prosedürü uygulamak gerekir. kişi. Bu tür bir prosedür, “aktif aşılama” düzgün çalışmadığında uygulanır.

Mavi aşı

Doğal Bağışıklık

Teknik terimlerle, bu tür bir bağışıklık, “doğuştan bağışıklık” veya “doğuştan gelen bağışıklık” olarak bilinir; bu, bir kişinin vücudunda doğal olarak meydana gelen patojenik etkilere karşı bir savunma geliştirirken gelişen bir eyleme indirgenmiştir. Bu tür bağışıklıkta gelişen mekanizma, genler biyolojik olarak iletildiğinde ortaya çıkar.

Doğal olarak oluşan bağışıklık içinde, sözde aktif bağışıklık ve pasif bağışıklık gibi iki tezahür biçimimiz var. Aşağıda konuyu daha iyi anlamak için her birini gözden geçiriyoruz ve daha sonra doğal bağışıklık sürecine katılan hücrelere işaret ediyoruz.

Aktif Bağışıklık

Bu, kişi solunum gibi bir tür enfeksiyondan muzdarip olduğunda meydana gelir; veya bir “aktif aşılama” oluşturduğunda. Bunun neden olduğu şey, bağışıklık sistemi ile bir patojen arasındaki kavgadır. Bu tür aşılamanın temel özelliklerinden biri, kişinin vücudunda kalıcı olarak gelişebilmesidir.

Gaz maskesi giyen çocuk

Pasif bağışıklık

Terimin uyardığı gibi, bu tür aşılama insanlarda pasif bir şekilde gerçekleşir ve sistemin kendisinin özelliklerinden dolayı çok az sürme eğilimindedir. Sıklıkla ortaya çıktığı yer yenidoğanlarda ve hatta gebelikte olgunlaşma aşamasındaki fetüstedir. İmmünolojik ajanlar tam olarak anne tarafından iletilir.

Şimdi vahşi tipte bir bağışıklık sürecine dahil olan bazı hücreleri gözden geçirelim. Bunlar sözde “doğal katiller” ve “fagositler” dir. Her ikisinin de insanların bağışıklık sistemi üzerinde çok aktif bir katılımı ve etkisi vardır. Bu nedenle bağışıklık sistemini daha iyi anlamak için onlar hakkında biraz bilgi sahibi olmanın önemi budur.

Yeni doğmuş bebek

Doğal katiller

Bunların ortaya çıkma şekli, bir kişinin vücudunda bir tür virüsün varlığı meydana geldiğinde aktive olma ana işlevine sahip olan sözde “lökositler” dir. Bu durumda, bunların merkezi işlevinin, olumsuz etkilenmiş ve bir hastalık göstermeye meyilli olan hücreleri “iyileştirmek” olduğu anlaşılmaktadır.

Mikroskop altında görülen patojen

Fagositler

Bu türün ana aktivitesi, hücreleri, hücrelere zararlı olan öğeleri “yutmak” sürecine adapte etmektir. Özellikle epitel tipi yüzeyler olarak bilinen yüzeylerde bunlar meydana geldiğinde. “Yutma” mekanizmasının oluşma şekli, mikroorganizmaları çevrelemek ve onları yok etmekten ibarettir.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 01. Bağışıklık türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-inmunidad/.)

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal