Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Bakım Gerektirmeyen Büyüleyici Bir Balkon Nasıl Kurulur?

Bir balkonu ve faydalarını seviyorsunuz ama çok tembel (benim gibi) veya onunla ilgilenemeyecek kadar meşgul mü (ben de!)? Acını hissediyoruz. İhtiyacınız olan şey, bakım gerektirmeyen ve hava koşullarına dayanıklı bir ev balkon tasarımıdır. Dayanıklı malzemelerden yapıldığında ve akıllıca tasarlandığında, sahip olacağınız şey uzun ömürlü bir ev balkon tasarımıdır. Ve bunun da güzel görünmemesi için hiçbir […]

09 Kasım 2020 - 9:15 'de eklendi ve 51 kez görüntülendi. A+A-

Bakım Gerektirmeyen Büyüleyici Bir Balkon Nasıl Kurulur?

Bir balkonu ve faydalarını seviyorsunuz ama çok tembel (benim gibi) veya onunla ilgilenemeyecek kadar meşgul mü (ben de!)? Acını hissediyoruz. İhtiyacınız olan şey, bakım gerektirmeyen ve hava koşullarına dayanıklı bir ev balkon tasarımıdır. Dayanıklı malzemelerden yapıldığında ve akıllıca tasarlandığında, sahip olacağınız şey uzun ömürlü bir ev balkon tasarımıdır. Ve bunun da güzel görünmemesi için hiçbir sebep yok!

Uzmanları, biçim ve işlev arasındaki bu ince çizgide yürümemize yardımcı olmaya çağırdık. Livspace tasarımcısı Shamala KR, bunun biraz planlama ile mümkün olduğunu garanti ediyor. “Düzene ve ne kadar güneş ışığı aldığına bakmanız şart” diyor. Ayrıca ne kadar harcamak istediğinize de bakmalısınız. Bunun başlamak için iyi bir yer olduğuna inanıyoruz.

Düşük bakımı şu şekilde tanımlıyoruz: Temizlemesi kolay, hava şartlarına dayanıklı, uzun ömürlü ve daha az çaba gerektiriyor.

Açık havada yaşamayı düşünmeden önce izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

Adım 1: Balkon tipinizi belirleyin – kapalı mı yoksa açık mı?

 ev balkon tasarımı-açık-kapalı-ekiciler-dikey bahçe
Kapalı bir balkon, evinizin bir uzantısı, açık bir balkon ise dış dünyaya açılan pencerenizdir.

Evlerin çoğu açık balkonlarla gelirken, ev sahiplerinin alanı kapatma seçeneği vardır. Karar vermeden önce çevrenizi inceleyin. Aklında tut:

1. Kapalı bir balkon güneş ışığını ve havalandırmayı kısıtlayabilir, ancak binalar birbirine yakın olduğunda ve mahremiyet sorun olduğunda harika çalışır. Üstelik, hava koşulları ve toz mekanın bakımına katkıda bulunmadığından kapalı balkonların temizlenmesi kolaydır. Şehriniz sert kışlara veya kavurucu sıcak yazlara tanık oluyorsa, tüm yıl boyunca kapalı bir balkonun keyfini çıkarabilirsiniz.

2. Açık balkonlar ise çevreden gelen tahrişe ve rahatsız edici gürültüye maruz kalabilir. Shamala, “Bu alanların hava koşulları göz önünde bulundurularak dikkatlice tasarlanması gerekiyor. Daha fazla toz toplarlar ve düzenli bakım gerektirirler. Açık alan tasarımında kullanılan malzemeler su geçirmez ve hava koşullarına dayanıklı olmalıdır. Kahve köşesi, sallanan sandalyeli okuma köşesi, bahçe ve hatta çocuklar için oyun alanı olarak kullanılabilir. ” Ve balkonun büyüklüğüne bağlı olarak dördü de olabilir!

2. Adım: Bütçeniz nedir?

ev balkon tasarımı-asılı ekiciler-oturma
Döşeme, duvar uygulamaları ve dekor dikkate alınması gereken birkaç maliyet faktörüdür

Her alan özel gereksinimler ve ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak tasarlanırken, Shamala bize bütçenizi bir ev balkon tasarımı için nasıl tahsis edeceğiniz konusunda bir fikir veriyor. Maliyette farklılığa neden olan birkaç husus suni çim, ahşap, WPC veya fayans gibi döşeme malzemeleridir. Duvarlar söz konusu olduğunda, sadece doku boyaları, mozaik karolar veya WPC olabilir. Dahası, mobilyaları akılda tutarak ahşap, plastik, hasır ve alüminyum da olabilir ”diyor Shamala.

“50 fit kare olan ortalama büyüklükteki bir alan için, bir evin balkon tasarımı için fit kare başına ₹ 400-600 bütçe tahsis edilmelidir (ne kadar abartılı istediğinize bağlı olarak). Bu bütçe, bir dizi şey göz önünde bulundurularak tahsis edilir – döşeme, duvar uygulamaları, mobilya ve aydınlatma ve dekor seçenekleri.

3. Adım: Güneş ışığını ve rüzgarı düşünün

ev balkon tasarımı-ekiciler-sarı tasarım-duvar montajları-ahşap tavan
Akıllı rüzgar kırıcı seçenekleriyle yarı kapalı balkon

Mevsimden bağımsız olarak, tüm yıl boyunca gölgeleme önemlidir. Vastu’ya göre, bir ev balkon tasarımı için en iyi yön, gün boyunca en fazla güneş ışığı aldığı için kuzey, doğu veya kuzey-doğudur. Ancak, evin güney ve batı tarafında yer alan balkonlar geniş uyumlu değildir.

Tasarım ipucu: Doğu ve batı cepheli balkonlar, ısı ve parlamadan daha fazla gölgeleme gerektirir ve sabah ve akşam güneşinden korunmak için panjur gerektirir.

Üst katlardaki evler, insanların dışarıdan keyif almasını zorlaştıran kuvvetli rüzgarlara maruz kalıyor. Balkonunuz girintili değilse (uzatılmış çatılı yarı kapalı), burada bazı rüzgarlık seçenekleri vardır:

 • Uzun bitkiler ve çalılar
 • Ahşap kafes paneller
 • Tam yükseklikte camlı, uzatılabilir veya dirsekli bir kanopi
 • Kumaş korkuluk (korkuluk için ağ tipi)

4. Adım: İyi bir drenaj, balkonu temiz ve kuru tutmanıza yardımcı olabilir

ev balkon tasarımı-tıkanma ve drenaj-sıhhi tesisat
Muson mevsiminde tıkalı kanalizasyonlara dikkat edin

Çoğu zaman göz ardı edilen drenaj sistemi, bir ev balkon tasarımının uzun ömürlülüğünü belirleyebilir. Drenaj ve boru çıkışları inşaat aşamasında ayarlanır ve bu nedenle değişiklikler kısıtlanır.

“Balkona yerleştirilmiş lavabo varsa, priz evin diğer çıkışları ile birleştirilmeli, balkonda kesinlikle eğim yönüne açık bırakılmamalıdır. Yamaçtaki drenaj, balkon yıkandığında veya yağmur yağdığında kullanışlı oluyor ”diyor Shamala.

Tıkalı balkonlar su sızıntısına ve duvarlarda büyük hasara neden olabilir.

Drenaj ve su tıkanıklığı olmadan mı karşılaştınız?

 • Hortumla temizlemeyin. Bunun yerine paspaslayın veya vakumlayın
 • Büyük temizlik gerektiren çamur lekelerini önlemek için tencerelerinizde tabakların olduğundan emin olun.
 • Tıkanmış yağmur suyundan hemen kurtulmak için daima bir su yer paspasını elinizin altında bulundurun

5. Adım: Su geçirmez ve hava koşullarına dayanıklı mobilyaları tercih edin

ev balkon tasarımı-cam korkuluk-hasır mobilya takımı-dikiciler
Reçine hasır mobilyalar, dış mekan mobilyalarında en iyi sonucu verir

Çoğu dış mekan mobilyası suya dayanıklı olsa da, su geçirmez ve hava şartlarına dayanıklı olduğundan emin olmanız gerekir. En iyi seçenekleriniz şunları içerir:

 • Hasır setleri
 • Dökme demir ve ferforje banklar
 • Akrilik yastıklar
 • Dış cephe verniği ile kaplanmış sedir, okaliptüs ve tik ağacından mobilyalar

Adım 6: Korkuluk Seçenekleri

ev balkon tasarımı-cam korkuluk-oturma-yastığı-kompakt alan
Bu balkon, zeminden oturma düzeni ile manzarayı en iyi şekilde değerlendirmek için alüminyum korkuluklu camdan yapılmıştır.

Çoğu durumda, korkuluk sadece güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda balkonun tarzını da belirler. Shamala, popüler balkon korkuluk tasarımlarının paslanmaz çelikten veya toz boyalı yumuşak çelik, cam ve alüminyumdan yapılmış ızgaraları içerdiğine dikkat çekiyor. Bu mekanın estetiğini artıran diğer seçenekler ise pik döküm ve ahşap korkuluklardır.

Adım 7: Döşeme Seçenekleri

ev balkon tasarımı-fas fayans-suni çim-demir tezgah-dikiciler
Gördüğünüz gibi, fayans ve çim hem görsel olarak çekici hem de uygun maliyetli

Shamala, suni çim veya fayans gibi az bakım gerektiren yer döşemelerini tercih etmenizi önerir. Çimlerin hortumla yıkanması ve temizlenmesi kolayken, porselen ve seramik karolar kolayca silinebilir. Bu karolar, bol miktarda ayak sesi için üretilmiştir ve aynı zamanda uygun maliyetli bir seçenek olabilir. Ayrıca, diğer dayanıklı döşeme seçenekleri arasında çevre dostu bir seçenek için beton ve kaymaz bir seçenek için tuğla döşeme bulunur.

8. Adım: Mekana göre dekore edin

ev balkon tasarımı-ahşap mobilya-dış mekan mobilyası-bar ünitesi-ahşap döşeme
Geniş bir balkon (solda) oturma, dekor, bitkiler ve daha fazlasını içerebilirken, dar bir balkon (sağda) düzeni düzgün tutarsanız işlevsel bir bara dönüştürülebilir.

Shamala, metro şehirlerindeki, apartman ve yerleşim birimlerindeki alan yetersizliğinden dolayı küçüldüğünü ve bunun sonucunda daha küçük ve daha kompakt balkonların oluştuğunu belirtiyor. Bir balkonun ortalama genişliği 4 ila 5 fittir, bazı bağımsız evlerde ise 5 fit veya daha fazla genişliğe sahip balkonlar olabilir.

Livspace şunları önerir:

Balkonunuz 1,5 ‘ila 2’ ise: Alanı mobilya ve oturma alanıyla sıkıştırmak yerine, balkonu bitkiler ve aydınlatma ile paketleyin.

Balkonunuz 3 ‘ila 4’ ise: Bir sehpa seti, bir park bankı veya hatta mama sandalyeli doğrusal bir bar düzeni ile iki kişilik rahat bir alan yaratın!

Balkon genişliğiniz 4 ‘veya daha fazla ise balkon daha büyük bir grubu barındırabilir. Bu nedenle, oturma, bitki, dekor ve daha fazlası için alan var!

Az bakım gerektiren tesisler:

Ev balkon tasarımınızı tamamlamak için ihtiyacınız olan tek şey az bakım gerektiren bitkilerdir! Yılan bitkilerinden eğrelti otlarına kadar, bu yeşil dostlar minimum bakım gerektirir ve iç mekanlarda da gelişebilirler. Üstelik bu bitkilerin havayı arındırdığı ve evin sıcak estetiğine katkıda bulunduğu biliniyor.

Hemen almanız gereken bu En İyi 10 Düşük Bakım Tesisine bir göz atın!

Aydınlatma Seçenekleri:

“Işıklandırma söz konusu olduğunda, kapalı balkonlarda peri ışıkları gibi bazı vurgulu ışıklar veya diğer dekoratif seçenekler olabilir. Oysa açık balkonlarda yağmurların etkilemeyeceği yerlerde tercihen tavana asılı ışıklar veya duvara asılı ışıklar olmalıdır ”diye açıklıyor Shamala.

Adım 9: Kiralık evler için de fikirlerimiz var!

ev balkon tasarımı-bitki standı-çim-ekiciler-ev bahçesi
Kiralık evinizde, çıkarması ve yeniden kullanımı kolay, ancak yine de güzel bir köşe oluşturan bol miktarda bitki ve suni çim kullanın.

Kiralık bir evde ikamet ediyorsanız, bu, delik açma, boyama veya başka değişiklikler yapma konusunda kısıtlamalar anlamına gelebilir. Endişelenme, seni koruduk! Shamala bize gevşemek için nasıl rahatlatıcı bir alan yaratabileceğinizi gösteriyor!

 • Balkon korkuluğunda dinlenebilen veya asılabilen saksılara yükleyin
 • Geleneksel salıncak yerine tabanı olan bir sallanan sandalye tercih edin
 • Sarkıt lambalar yerine peri ışıklarıyla süsleyin
 • Kapılara ve parmaklıklara asılabilen matkapsız kancaları tercih edin
 • Bitkilerinizi sergilemek için balkona çok seviyeli bir teşhir rafı yerleştirin
 • Yer değiştirdiğinizde çıkarması ve yeniden kullanması kolay suni çim çimen ekleyin
 • Alternatif olarak, kapalı bir balkonunuz varsa, bir kilim tercih edebilirsiniz.
 • Bir bankın arkasına takarak duvara delik açmadan dikey bir bahçe kurun veya bu öğreticiyle kendi hareketli bahçenizi oluşturun:

Kaynak: Lowe’nin Ev Geliştirme

Bu makaleyi okumaktan hoşlandıysanız, biraz tasarım ilhamı için Gökyüzündeki Kişisel Açık Alanınız için Popüler Tasarımlar’a bir göz atın.

– editor@livspace.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
En şık teras için perde modelleri 2021 En şık teras için perde modelleri 2021...

TERASLAR İÇİN PERDE KULLANIN VE DIŞ MEKANINIZIN KEYFİNİ ÇIKARIN Güverte için perdeler veya revaklar için idealdir dışarıya ev...

En İyi Teras Halısı Modelleri En İyi Teras Halısı Modelleri

BİR TERAS NASIL DEKORE EDİLİR VE MÜKEMMEL DIŞ MEKAN HALISI NASIL SEÇİLİR Bir yıl önce açık alanlara şimdi hak ettikleri önemi vermemiş ...

Modern balkon perdeleri 10 Modern balkon perdeleri 10

BALKON VEYA VERANDA PERDE SEÇENEKLERİ: KENDİN YAP Balkondaki perdeler gibi bir iç tasarım öğesi seçerken, odanın işlevsel özelliklerini...

Balkonunuzu Hızlıca güzelleştirmenin 5 Basit Yolu Balkonunuzu Hızlıca güzelleştirmenin 5 B...

Balkonunuzdan dışarıdaki dünyaya bakıyor, her şeyi geniş gözlerle mi izliyorsunuz? Belki ev ofisiniz veya çocuklarınızın oynaması için ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/