Bandaj çeşitleri


Bandaj nedir?

Bandaj bir vücuttaki olası etkilenen alanları kapatmak için kullanılan bir bez. Kesiklerden, kırıklardan olabilirler veya kompresyon için kullanılabilirler.

Bandaj formları

Birkaç görevi yerine getirir: Bir yandan, etkilenen bölgeyi sıcak tutmak ve yarayı değiştirip enfeksiyona neden olabilecek herhangi bir dış etkenle temastan kaçınmak. Fakat aynı zamanda bir sargıyı tutmak, ani kan kaybını durdurmak için de kullanılabilir. Bandajları vücuda sabitlemenin ve oluşan yaraya adapte etmenin farklı yolları vardır, bunlardan bazıları:

Dairesel bandaj: ile bir bandaj koruyucu işlev. Romatizmal yaralardan veya ağrıdan etkilenen bölgeyi birkaç turla çevrelemeyi ve kaplamayı içerir. Adından da anlaşılacağı gibi çok geniş olmayan alanlarda dairesel bir şekilde uygulanmaktadır. İçin kullanılır alnına sabitlenmiş bir kompres tutmak, herhangi bir ekstremitede veya kanamayı durdurmak için.

(Balıksırtı bandajı)

(Balıksırtı bandajı)

Bandaj sekize döndü: hakkında etkilenen bölgedeki bandajla yapılan yola bir sekiz çizin. Temelde için kullanılır izole eklemler, diz, dirsek veya ayak bileği kontüzyonu olması durumunda. Mesleği hareketsiz kılmak ve korumaktır.

Spiral bandaj: genelde ekstremitelerde kullan ve geniş alanlarda. Özellikle kullanılır gazlı bez veya kompres tutmak. Dairesel dönüşlerle yerleştirilir ve ardından spiral şeklinde, bandajın her dönüşü önceki dönüşün yalnızca bir bölümünü sarar. Bacaklarda ve kollarda yapılır. Uzuvları korumak ve tutmak için alışkanlıkla kullanmıştır.

Capelin bandajı: Kullanılmış kafayı sarmak. Etkilenen tüm bölgeyi iki bandaj kullanarak kapatmayı içerir. Bir işlevi yerine getirir sıkıştırma ve koruma.

Sert bandaj: Bu tür bir bandaj istediğiniz zaman kullanılır bir alanı tamamen hareketsiz hale getirin. Adından da anlaşılacağı gibi, yüzeyi değiştirilmiş, hareketten kısıtlanmış tutmak için baskıcı bir işlevi yerine getirir.

Yumuşak bandaj: için kullanılır kremler veya ilaçlar içerir etkilenen bölgenin iyileşmesi için.

Balıksırtı bandajı: vücudun bir kısmı etkilendiğinde kullanılır silindirik bir yapıya sahiptir. Bu tür bir bandajla mesele baskı uygulamaktır.

İlgili Mesajlar


Her hakkı saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bir bilgi kaynağı olarak bu makaleye.