Bebeğinizi ne sıklıkla emzirmelisiniz? Emzirme süresi ne kadardır?

Anne sütü, bebeğin midesinde kolay sindirilebilmesiyle karakterizedir, bu nedenle çocuğu sık sık emzirmesi önerilir, ortalama olarak yenidoğan her 2-3 saatte bir öğününü yiyor, yani kaç kez Emzirme Gün içerisinde 8-12 saat arasıdır.

Ancak bundan daha az yedikleri için daha sık emziren bazı bebekler var. Anne sütü Her seferinde ve sonra uyurlar ve buna “kümelenme veya sıralı beslenme” denir, diğerleri ise daha tembeldir ve daha uzun süre uyur – özellikle doğumdan sonraki ilk günlerde – bu nedenle anne onları uyandırmalı ve emzirmeye teşvik etmelidir.

Her durumda, anne zaman konusunda esnek olmalıdır Emzirme Ve süresi ve bebeğinin açlık belirtilerini bilmeye istekli olması, böylece çocuğun yemeğini yeme olasılığının daha yüksek olduğu uygun zamanlarda onu emzirebilmesi, bu da onun vücudunun daha fazla anne sütü üretmesini teşvik etmesine yardımcı olacaktır.

Çocuk büyüdüğünde anne, gecenin saatlerini daha uzun süre uyumak için kullanabilmesi için daha doğru bir beslenme zamanı programı belirleyebilecektir, ancak bu durumda bile anne bebeğinin gösterdiği açlık belirtilerini dikkate almalıdır: –

 • Uyanma, tetikte olma ve aktif olma

 • Dudakları birlikte hareket ettirin

 • Çıkarın ve dili yerleştirin

 • Bacaklarını kaldırdı

 • Kafasını bir yandan diğer yana hareket ettirmek

 • Hamileyken başını annenin göğsüne doğru eğiyor

 • Kıpır kıpır ve sıkı hareket

Bunlar, aç bir bebeğin bazı belirtileridir, bazıları yemeğini anne sütünden yeme arzusunu ifade ediyor gibi görünebilir, bu nedenle anne bu işaretleri ve bunların doğru yorumlanmasını bilmek için küçük çocuğunu izlemelidir.

Bebeğim emzirmek için ağlamaya başlayana kadar mı bekleyeceğim?

Bebeğin ağlaması, açlığın geç bir aşamaya geldiğini gösterir, bu nedenle daha önce emzirmeyi tercih eder Ağlamak enerjisinin büyük bir bölümünü tüketir, bu da onu stres ve uyku arzusu nedeniyle emzirme seansını sonuna kadar tamamlamaz. Onu sakinleştirmeden bir süre önce.

Her seansta emzirme ne kadar sürer?

Doğumdan hemen sonra, daha fazlasını üretmeye yardımcı olmak için çocuğu sık aralıklarla ve uyanık kaldığı sürece uzun süreler boyunca emzirmek tercih edilir. Anne sütü Bir bebek ne kadar çok emzirilirse, annenin göğsünde o kadar yumuşak olur.

İlk günlerde küçüğünüzü her göğüsten 10-15 dakika arasında tek seansta emzirmeye çalışın, bebek 8 dakikayı geçmeyen bir süre içinde bir göğsü boşaltabileceğinden biraz büyüdükten sonra bu süre doğal olarak azalacaktır, emzirme döneminde bu belirtilere dikkat edin. Çocuğun tokluğu üzerine: –

 • Bebek beslenmeyi bırakır ve kendini annenin göğsünden uzaklaştırır.

 • Çocuk emmeyi bırakır ve anne bir göğüs boşluğu hisseder

 • Bebek uykuya dalmak

 • Çocuğa emzirme ve mutluluk belirtilerini gösterin ve annenin okşamalarına karşılık verin

Çok uyuyan bir bebeği emzirmek

Uzun süre uyumaya eğilimli bebekler, emzirme sayısının düzenli bir programını sürdürmek isteyen anneler için bir meydan okumadır. Anne, emzirme sırasında mümkün olan en uzun süre uyanık kalmasını sağlarken, son emzirme seansının başlangıcından üç buçuk saat sonra küçük çocuğunu uyandırmalıdır.

Çok uyuyan bir bebeği beslemek için ipuçları

 • Anne, bebeğin uyanma dönemlerinden yararlanmalı ve beslenmeye dikkat etmelidir.

 • Beslenme sürecine başlamadan hemen önce veya bir göğüsten diğerine geçerken bez değiştirmek

 • Bebeğin uyanık kalmasını teşvik etmek için beslenirken bebeğin ayaklarını ve sırtını okşayın

 • Bebeğin yüzünü nemli bir bezle silin

 • Bebeğin geğirmesine yardım etmek

Anne, ister seans sayısı ister seans süresi açısından istediği zaman küçük çocuğunun özgürce emzirmesine izin vermelidir. Emzirme Her seferinde, bebek için gerçekten yeterince süt olduğundan ve emzirme arzusunun anne sütü eksikliğinden kaynaklanmadığından emin olmak.

Kaynak

Amerikan Pediatri Akademisi. Yeni Anne Emzirme Rehberi. Bantam Books. New York. 2011.

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin