Güncel İçerikler

Bebek için iyi kalsiyum kaynakları

önceki Sonraki 123rf-Oksana Kuzmina Kalsiyum, çocuğunuzun günlük ihtiyaçları için gerekli olan en önemli besin maddelerinden biridir, çünkü çocuğun kemik ve kaslarının oluşumu için temel bileşendir. Kalsiyum ayrıca, sinir sistemi hücrelerinin büyümesine ve gelişmesine en büyük katkı sağlayan çocuğun dişlerini güçlendirmeye yardımcı olur, ayrıca beynin ve beynin işlevlerini canlandırarak hafızasını ve emme ve odaklanma yeteneğini güçlendirmeye […]

Bu Haber 31 Aralık 2020 - 22:46 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Bebek için iyi kalsiyum kaynakları


önceki
Sonraki

 • 123rf-Oksana Kuzmina

  Kalsiyum, çocuğunuzun günlük ihtiyaçları için gerekli olan en önemli besin maddelerinden biridir, çünkü çocuğun kemik ve kaslarının oluşumu için temel bileşendir.

  Kalsiyum ayrıca, sinir sistemi hücrelerinin büyümesine ve gelişmesine en büyük katkı sağlayan çocuğun dişlerini güçlendirmeye yardımcı olur, ayrıca beynin ve beynin işlevlerini canlandırarak hafızasını ve emme ve odaklanma yeteneğini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu yüzden, leydim, çocuğunuzun vücudundaki kalsiyum eksikliğine katkıda bulunan gıdalardan uzak dururken, çocuğunuzun yemesi için kalsiyum açısından zengin besin kaynaklarını bilmelisiniz.

  Onları tanıyın ve daha sağlıklı ve sağlıklı büyümenin tadını çıkarmak için çocuğunuzun günlük diyetine dahil etmeyi unutmayın.

 • süt ürünleri

  123rf – Yulia Kotina

  Süt ürünleri çocuk için en önemli kalsiyum kaynaklarından biridir çünkü çok yüksek düzeyde kalsiyum içerdikleri için 237 mililitrede 300 mg’a ulaşırlar.

  Çocuğunuzun günlük olarak bir fincan süt içmesi gerekir ya da kek ve diğerleri gibi sütlü tatlılar veya sütlü muz, guava veya çilek gibi meyve suları hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun kalsiyum alması için süt, dondurma veya diğer çeşitlerle bir fincan sıcak çikolata hazırlayabilirsiniz, bu da vücut kaslarının gelişmesine ve büyümesine yardımcı olur, kemiklerini güçlendirir ve dişlerini geliştirir. Ayrıca süt ürünleri, çok az kalorili bir kapta 452 mg kalsiyum içeren yoğurt içerir.

 • Yapraklı sebzeler

  123rf – David Kadlec

  Çocuğun vücudu için ihtiyaç duyulan çok yüksek oranda kalsiyum içeren besin kaynakları arasında ıspanak, brokoli, lahana, karnabahar ve ebegümeci gibi her türlü taze yapraklı sebzeler bulunur.

  Her biri, çocuğun kan basıncı seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan ve böylece çocuğunuzun kalbinin sağlığını koruyan ve onu osteoporoz, kas zayıflığı ve eklem ağrısından koruyan bol miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum ayrıca çocuğun dişlerinin sağlığını ve güvenliğini artırır ve çatlamalarını ve iltihaplanmalarını önler, böylece küçük parçalar halinde kesilmiş yapraklı sebzelerden bir salata hazırlayabilir, ıspanak ve molohia krepleri yapabilir veya brokoli, lahana ve karnabahar çorbası hazırlayabilirsiniz, çünkü bu yemekler çocuğunuzun sebze yemesine yardımcı olur.

 • Portakal ve incir

  123rf – Valentina Gabdrakipova

  Portakal meyvesi, çocuğun kaslarının güçlenmesine katkıda bulunan, kemiklerinin yapısını geliştiren ve uzun vadede kırılmalarını ve iltihaplanmalarını önleyen mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır.

  Kalsiyum, çocuğun bağışıklık sisteminin sağlığına katkıda bulunur ve hastalıklara, mikroplara ve zararlı bakterilere saldırmasını güçlendirir. İncirin yanı sıra 7 incir de bir bardak süte eşdeğerdir, bu yüzden incirleri küçük bir tabakta kesin, ardından fındıkları ekleyin ve çocuğunuza yedirin. Ya da çocuğunuza kuru incir ikram edebilirsiniz, çünkü incir çocuk için ihtiyacı olan çok miktarda kalsiyum içeren çok önemli kaynaklardır.

 • Sardalya ve somon

  123rf – Jacek Chabraszewski

  Deniz ürünleri ve balık yemekleri, çocuğunuzun kemiklerini güçlendirmesi, hafızasını canlandırması ve kronik sağlık hastalığı risklerine maruz kalmasını önlemek için ihtiyaç duyduğu kalsiyum açısından çok zengindir.

  Çocuğunuzun yemek isteyeceği en önemli balık türlerinden biri somon ve sardalyadır. Her ikisi de yeterli miktarda kalsiyum içerir, bu da kalp kasını güçlendirmeye, kan basıncı seviyelerini düzenlemeye, sindirim sisteminin aktivitesini artırmaya, mide ve bağırsakları eksikliğinden dolayı yaygın gastrointestinal problemlerden korumaya yardımcı olur. Çocuğunuzun sardalya ve yumuşak ve hassas somon dilimleri yediğinden emin olun.

 • Fındık

  123rf – Dionisvera

  Bir çocuğun kuruyemiş yemeyi sevdiğini bildiğimiz için kuruyemişlerin çocuğunuzun günlük yemeğinin ayrılmaz bir parçası olduğundan emin olun ve çocuğunuzu bunları yeme ihtiyacı konusunda ikna etmekte zorluk çekmeyeceksiniz.

  Kuru yemişler, çocuğunuza enerji ve aktivite sağlayan ve beyin hücrelerine ve beyin dokularına kan akışını uyaran, hafızayı canlandırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olan ve farkındalığı, dikkati ve anlayışı teşvik eden çok büyük bir kalsiyum yüzdesi içerir. Kaju, ceviz, antep fıstığı, fındık, badem ve ceviz gibi çeşitli kuruyemişleri öğütebilir ve bir kaşık ılık süte bir kaşık ekleyebilirsiniz. Bunları pirinç yemeklerine veya karides yemeklerine de ekleyebilir veya meyve salatasına veya pasta süslemesine ekleyebilirsiniz.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal