Bebeklerde kolik nedenleri ve tedavi yöntemleri

123rf / goodluz

Bir annenin yeni doğmuş ve yeni doğmuş bebekle karşılaştığı en yaygın sorunlar arasında şiddetli kramp ağrıları ve şiddetli karın krampları yer alır.

Bu kolik, çocuğun saatlerce ağlamasına, bazı durumlarda kramplara maruz kalmasına ve uyuyamamaya neden olur. Annenin acısı, çocuğunun iki ila dört haftalıkken kolik hissetmesiyle başlar ve üç veya dört aylıkken sona erer. Bu süre zarfında anne, bebeğini kolik ile sakinleştirmeyi çok zor bulabilir, çünkü sürekli olarak üç saatten fazla, haftada üç kez ağlamaya devam eder. Bununla birlikte, bebeklerdeki bu şiddetli kolik nedeni nedir? Bebeğimin kolik olup olmadığını nasıl anlarım? Bebeklerde kolik tedavisi için yöntemler nelerdir? Bu soruların cevaplarını öğrenmek için bizi takip edin sevgili anne.

Aslında, aylıkken kolikten muzdarip bebeklerin belirli bir nedeni yoktur ve bu ana kadar kolik nedeni bilinmemektedir. Ancak kolik nedenlerinin bazı şeylerden kaynaklandığına inanan çok sayıda doktor var, bunlardan en önemlileri:

Annenin belirli yiyecekleri yemesinden kaynaklanan alerji

Doktorların düşünmesinin nedenlerinden biri, emziren bir bebeğin kolik olmasının nedeni, inek sütü de dahil olmak üzere annenin yediği bazı yiyecek türlerine alerjidir. Uzmanlar, inek sütü içmeyi bırakan annelerin bebeklerinde koliklerin kaybolduğunu keşfettikten sonra, bebeklerin üçte birinin, özellikle de inek sütü gibi bazı protein açısından zengin yiyeceklere alerjisi olduğunu buldu. Ayrıca, lahana, karnabahar ve soğanın yanı sıra bir kahve içeceği ile birlikte annenin bebeğe alerjik reaksiyona neden olan ve aynı zamanda çocuğa duyarlılığa neden olan koliklere neden olan bazı sebzeler olduğu tespit edildi.

Emzirilen bir bebekte şiddetli kolik oluşumuna yol açan nedenlerden biri, sindirim sisteminin henüz tamamlanmamasıdır. Yani, karın bölgesinde ağrıya neden olarak olgunlaşmadı. Aynı şekilde sinir sistemi, bebeğin sinir sistemi gelişmeyebilir ve bu da çocuğun bağırsak ve mide şişmesine neden olur.

Gazın artması ve çocuğu geğirmemesi

Ayrıca çocuğun maruz kaldığı artan gaz, karın bölgesinde kolik ve şiddetli ağrı hissetmenin nedenlerinden biridir. Bu gazlar, özellikle bebeğin beslenme yöntemi yanlışsa, emzirme sırasında çocuğa girebilir. Annenin beslendikten sonra çocuğu geğirmek istememesi, çocuğun şiddetli kolik ve bağırsak krampları hissetmesine neden olur.

Annenin kötü ruh hali

Anne sütüyle beslenen bebeklerin karın ve bağırsaklarda kronik ağrı ve kramplardan muzdarip olmasına neden olan en önemli faktörler arasında annelerin hamilelikleri sırasında maruz kaldıkları kötü psikolojik durumdur. Her kadının hamileliği sırasında yaşadığı sinirsel bozukluklar ve psikolojik baskılar, doğumundan sonra bile fetüsü önemli ölçüde etkileyebilir. Uzman uzmanlar, annenin gebelik sırasındaki kötü psikolojik durumu ile bebeğinin şiddetli kolik enfeksiyonu arasında güçlü bir ilişki olduğunu kanıtladılar.

Bebeğimin kolik olup olmadığını nasıl anlarım?

Kolikli bir bebekte ortaya çıkan bazı semptomlar vardır, bunlardan en önemlileri şunlardır: Özellikle gece veya öğleden sonra, sürekli iki saat boyunca aşırı ve sürekli ağlama. Bebek ağlaması da beslendikten sonra ve bağırsak hareketinden önce artar. Bu ishal ve yüksek ateş ile birliktedir ve çocuk da kusabilir. Anne ayrıca şiddetli kolik ağrısından muzdarip, vücudunda bazı spazmlar ve yüzünde belirgin bir kızarıklık olan bebeğini not eder.

Kolikli bir çocuğu tedavi etme yöntemleri

Emziren bir çocukta kolik ağrısının kesin tedavisi yoktur, ancak kolik semptomlarını hafifleten ve akut ağrı hissini azaltan bazı yöntemler vardır:

Bitkisel ilaç

Şifalı otlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin yaşadığı kolik ağrılarının hafifletilmesinde büyük rol oynar. Bu tedavi, infantil kolik ağrıyı hafifletmede etkili olduğu için eski zamanlardan beri bilinmektedir. Bu bitkiler arasında kayda değer olanlar haşlanmış papatya çayı, nane ve anasondur.

Sıcak kompresler ve gazı dışarı atma

Biraz ılık kompres uygulayabilir ve ağrı geçene kadar birkaç dakika bebeğinizin karnına yerleştirebilirsiniz. Çocuğunuzun ağzından gazları dışarı atmalısınız hanımefendi, çocuğa yiyecekleri geğirerek.

Çocuğu sakinleştir

Madam, çocuğunuzu çamaşır makinesinin veya elektrikli süpürgenin sesinin yanına yerleştirerek sakinleştirmeye çalışır, çünkü bu sesler onu sakinleştirmesine çok yardımcı olur. Çocuğu ayrıca, çocuğun rahatlamasına yardımcı olan loş ışıkların olduğu sessiz bir odaya da yerleştirebilirsiniz.