Besi pirinç mi ekmek mi ve kilo vermek için hangisi daha iyi?

Pirinç, nişasta ailesine aittir ve sofradaki temel ürünlerden biridir, ancak pirinç besi mi? Kilo vermek isteyen birçok kadının sorduğu bir soru, vücuda faydası nedir ve ekmek diyetten daha mı iyidir? Tüm bunları sonraki satırlarda detaylı olarak bileceğiz.

Bu konu içerir …

Pirinç besi mi?

Pirinç besi mi?

Pirinç, ister beyaz ister kahverengi olsun, en iyi karbonhidrat kaynaklarından biridir ve çok fazla yerseniz pirinç vücut ağırlığını artırır ve bir fincan pişmiş kahverengi pirinç 170 kalori içerirken, bir fincan pişmiş beyaz pirinç 205 kalori içerir; Kolesterol, ancak 2 gram protein, çok az yağ ve 2 mg sodyum içerir.

Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine göre ideal bir kilo almak istiyorsanız, öğle yemeğinde sadece 5 yemek kaşığı kadar beyaz pirinç yiyebilir, onunla herhangi bir ekmek yemekten kaçınabilir ve pirinçteki protein vücut kaslarının gelişmesine katkıda bulunur ve tokluk hissini arttırmak için et, kümes hayvanları ve sebze türlerinden biri ile yenilebilir.

1/2 fincan esmer pirinç 1 gram lif içerirken, beyaz pirinç 0.6 gram lif içerir ve lifin avantajı, sindirim sisteminin sağlığını koruması ve kalp hastalığı olasılığını azaltması, vücut ağırlığını koruması ve bu nedenle sizin için en iyi seçimdir. Kilo kaybına katkıda bulunduğu için diyet durumu.

Ekmek besi mi?

Ekmek tüketen kişiler, pirinç tüketenlere göre daha hafiftir çünkü kolesterol ve kan şekeri seviyeleri pirinç yiyenlere göre daha düşüktür, çünkü içindeki kaloriler daha düşüktür ve besin değeri yüksek, özellikle buğdaydan yapılan ekmeklerdir. .

Ekmeğin içindeki kaloriyi belirlemekten sorumlu ana faktör, içerdiği un miktarıdır ve bazıları ekmeğin pişirilmesinin kalorisinin azalmasına katkıda bulunduğunu düşünebilir, ancak bu bir yanlış kanıdır, çünkü ekmeği kavurmak su kaybeder ve su kalorisizdir, dolayısıyla aralarında bir fark yoktur Kalori bakımından kızartılmış ve kavrulmuş ekmek.

Bir dilim tam buğday ekmeği 69 kalori, 4 gram protein, 1 gram yağ ve 12 gram karbonhidrat, 100 gram beyaz pirinç 130 kalori 2 gram içerdiğinden, kilo vermek için diyet uygulayanlar için ekmek en iyi seçimdir. Protein 29 gr karbonhidrat, 0 gr yağ ve 0 gr lif.

Beyaz pirinç ve beyaz ekmek, tam tahıllarla aynı kalori, protein, yağ ve karbonhidratları içerir.

Pişmiş beyaz ve kahverengi pirincin besin değeri

Bu değerler, 100 gr pişmiş kahverengi ve beyaz pirinç başına besin içeriğini gösterir:

  1. Kalori, beyaz pirinç için 130 gram ve kahverengi pirinç için 122 gramdır.
  2. Karbonhidratlar beyaz pirinç için 29 gr ve kahverengi pirinç için 24 gr.
  3. Beyaz pirinç için lif 0 ve kahverengi pirinç için 2 gram.
  4. Protein, beyaz pirinç için 2 gram ve kahverengi pirinç için 2 gramdır.
  5. Yağ beyaz pirinç için 0 gr, kahverengi pirinç için 1 gr’dır.

Sonuç olarak, ölçülü tüketilmesi ve öğle yemeğinde 5 kaşık sınırının aşılmaması koşuluyla, kahverengi pirincin beyaz pirince göre daha fazla kilo vermede çok faydalı olduğu sonucuna vardık.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin