Bir buzdolabı nasıl boyanır

Bugün Pinterest’te evdeki mobilyaların boyanması çok moda. Ancak renk ve desenlerle dekore edebileceğiniz tek şey masa ve sandalyeler değil. Buzdolabını da boyayabilirsiniz. Sıçramaları ve lekeleri önlemek için rulo kullanmanız veya çok daha hızlı bir çözüm için sprey boya uygulamanız farketmez, buzdolabınızı yenilemek sandığınızdan çok daha kolaydır. Güzel bir buzdolabı gece yarısı atıştırmalıkları daha çekici hale getirdiği için bu prosedüre dikkat edin.buzdolabı boyama cadence , buzdolabı boyama , sprey buzdolabı boyası , buzdolabı boyası gri , buzdolabı boyası beyaz , buzdolabı boyası fiyatları , buzdolabı boyası sprey , buzdolabı boyama spreyi , gri buzdolabı boyası , inox buzdolabı boyası , buzdolabi boyasi , buzdolabı sprey boya,

Yöntem 1 Boyanın yapışması için buzdolabının hazırlanması

 1. 1Buzdolabını fişten çekin ve duvardan ve diğer mobilyalardan uzaklaştırın. Buzdolabının yanlarına ve üstüne ulaşabilmek için yeterli alana ihtiyacınız olacak. Tezgahlardan ve diğer cihazlardan uzak tutarak bu parçaların lekelenmesini engellemiş olursunuz. 
  • Elektrik çarpabileceğinden buzdolabını elektrik prizine takılıyken asla boyamayın veya sıvılarla temizlemeyin.
  • Buzdolabınız sizin taşıyamayacağınız kadar ağırsa, bir arkadaşınızdan size yardım etmesini isteyin.
  • Tüm yiyecekleri buzdolabından çıkarmalı ve geçici olarak bir soğutucuda veya başka bir buzdolabında saklamalısınız. Aksi takdirde buzdolabının fişini çekeceğiniz için yiyecekler zarar görecektir.
 2. ikiMümkünse, buzdolabını iyi havalandırılan bir alana yerleştirin. Hem standart boya hem de sprey boya tehlikeli dumanlar yayar, bu nedenle buzdolabınızı kapalı bir alanda boyamayın. En iyi seçenek, bu prosedürü açık havada (arka bahçede veya güvertede) uygulamaktır.
  • Boyayı iç mekanda püskürtüyorsanız (örneğin, bir atölyede veya mutfakta), odanın içinde hava dolaşımına yardımcı olmak için tüm pencereleri açmalı ve fanları açmalısınız.
  • Koruyucu bir maske takmak aynı zamanda tüm dumanı teneffüs etmenizi de engelleyecektir.
  • Buzdolabının yerini değiştirmek için bir arkadaşınızın veya ailenizden birinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Boya püskürtmeyi planladığınız yere götürmek için bir araba kullanın.
 3. 3Boya sıçramasından endişe ediyorsanız, buzdolabının altına bir damla bez yerleştirin. Boyama işlemi zor bir iş olabilir, bu nedenle zeminlerinizi, çimlerinizi veya güvertenizi mahvetmekten kaçınmalısınız. Yüzeyleri kaplamak ve lekelerden korumak için bir damla bez serin. 
  • Bir boya veya nalburdan damla bezi satın alabilirsiniz.
  • Damla beziniz yoksa, yerine bir muşamba, çöp torbaları veya eski bir çarşaf koyabilirsiniz.
  • Buzdolabını kaldırırken dikkatli olmalısınız. Birinden size yardım etmesini isteyin veya her seferinde bir köşeyi kendi başınıza kaldırın ve alttaki örtüyü kaydırın.
 4. 4Buzdolabının dışını deterjan ve ılık su karışımı ile temizleyin. Buzdolabının dışında kalan toz veya kir, boyaya zarar verecek ve düzgün bir şekilde uygulanmasını engelleyecektir. Ön tarafı, yanları ve üst kısmı temizlemek için nemli bir bez veya mikrofiber havlu kullanın. 
  • Buzdolabının kurumasını bekleyin. Üzerinde tüy bırakarak boyanın yumrulu görünmesine neden olabileceğinden bir havluyla ovmaktan kaçının.
  • Köşelerin veya çatlakların (örneğin, kapı ile buzdolabı arasındaki boşluk) tozunu almak için bir hava kompresörü kullanın. Bu şekilde yemek artıklarını da ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Deterjan yoksa veya daha doğal bir alternatif kullanmak istiyorsan eşit miktarda beyaz sirke ve suyu karıştır.
 5. 5Parlaklığı gidermek için buzdolabında orta dereceli zımpara kağıdı kullanın. Bu prosedür, boyanın buzdolabının yüzeyine daha iyi yapışmasına yardımcı olacaktır. Buzdolabının yüzeyine zarar vermeden verniği çıkarmak için orta-kumlu bir zımpara kağıdını (180 kum gibi) nazikçe (ancak sıkı bir şekilde) ovalamalısınız. 
  • Buzdolabınız boyanmışsa, boyanın tamamını çıkarmanıza gerek yoktur. Sadece parlak yüzeyi zımparalamanız gerekir.
  • Çok fazla toz birikmesi halinde, zımparaladıktan sonra buzdolabını temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz.
 6. 6Boyamak istemediğiniz tüm alanları kaplamak için maskeleme bandı kullanın. Bunlara kapı kolları, menteşeler ve lastik contalar dahildir. Boyanın altına sızmaması için bandı korumak istediğiniz noktaların etrafına sıkıca bastırmak istersiniz. 
  • Bandı mümkün olduğunca sağlam bir şekilde yapıştırmak için bir kaşık veya tırnaklarınızı kullanın.
  • Boyayla lekelenme riskini almak istemiyorsanız, tutamakları veya menteşeleri çıkarmak için bir tornavida veya anahtar da kullanabilirsiniz. O zaman onları güvenli bir yerde saklayabilirsiniz, böylece kaybolmazlar.

YöntemikiBuzdolabını rulo ile boyayın

 1. 1İstediğiniz renkte ikisi bir arada bir boya ve astar seçin. Bu şekilde, yalnızca buzdolabını ayrı olarak hazırlamak zorunda kalmazsınız, aynı zamanda boyayı da kalınlaştırırsınız. Bu, su sıçramalarının ve damlamaların önlenmesine yardımcı olacak ve daha fazla kapsama alanı sağlayacaktır. 
  • İkisi bir arada boya ve astar kullanmıyorsanız, boyamadan önce buzdolabınızı hazırlamanız gerekir. Astarı bir nalburda veya boyahanede bulabilirsiniz.
  • Buzdolabını pastan korumak için yağ bazlı bir astar seçmelisiniz. 1-2 kat köpük rulo ile uygulayın ve her katın 4-6 saat kurumasını bekleyin.Boya rengi ve tasarımı nasıl seçilirBuzdolabınızı kişiselleştirmek istiyorsanız, bir alışveriş listesi yazmak için kara tahta boyası uygulayabilir, haftanın menüsünü veya buzdolabında bazı tebeşir karalamaları yapabilir ve ardından baştan başlamak için silebilirsiniz.Klasik bir görünüm için buzdolabının tamamını retro tarzda ve pastel renklerle (örneğin soluk pembe veya turkuaz mavisi) boyayabilirsiniz.Modern bir desen elde etmek istiyorsanız, belirli bölümleri kapatmak ve benzersiz bir tasarım oluşturmak için maskeleme bandı kullanabilirsiniz. Örneğin, buzdolabını renkli bloklarla boyayabilirsiniz. Ön tarafa çapraz bir çizgi yapıştırın ve üst yarısına bir renk ve alt yarısına zıt bir renk püskürtün.Lekesiz bir buzdolabı elde etmek için , her parmak izini gösterme eğiliminde olan düz bir yüzey vermekten kaçınmalısınız. Bunun yerine parlak veya saten bir kaplama yapabilirsiniz.
 2. ikiBoyayı karıştırın ve bir tepsiye dökün. Boyayı uygulamadan hemen önce karıştırmak için tahta bir çubuk veya kaşık kullanabilirsiniz. Ardından boya tepsisinin derin ucuna dikkatlice dökün. Boyarken gerektiği kadar tepsiyi doldurmalısınız. 
  • Boyayı karıştırmazsanız sıvı hale gelir ve katlar arasında damlamalar oluşur.
 3. 33 ince kat boya uygulamak için köpük rulo kullanın ve katlar arasında kurumasını bekleyin. Boyayı buzdolabının yüzeyine uygulamak için yavaş, eşit hareketler kullanmalısınız. Çoklu ince katlar, ufalanmaya veya damlamaya daha yatkın olduğu için çok kalın olan bir kattan daha iyidir.
  • Silindiri boya tepsisi içinde yuvarlayarak tamamen doyurmalısınız. Bu sayede boyayı sorunsuz bir şekilde uygulayabileceksiniz.
  • Bir sonrakini uygulayabilmeniz için her katın kuruması 4-6 saat sürmelidir.
  • Bir sonraki katı uygulamadan önce boyanın tamamen kurumasına izin vermezseniz, önceki katı lekeleyip bozarsınız.
  • Buzdolabının üstünü boyamayı unutmayın. Tepeden başlasan iyi olur, böylece ulaşmaya çalışırken yanlarını lekelemezsin.
 4. 4Ulaşılması zor alanları boyamak için küçük açılı bir fırça kullanın. Örneğin, bir silindir ne kadar küçük olursa olsun tutamaçların veya menteşelerin etrafında hareket edemez. Açılı bir fırça, kenarları veya daha küçük alanları (örneğin, kapının kenarını) boyamak için mükemmeldir.
  • Açılı bir fırçanız yoksa küçük bir sulu boya fırçası yardımcı olabilir.
 5. 5Buzdolabını tekrar prize takmadan önce boyanın en az 24 saat kurumasını bekleyin. Boya henüz tam olarak kurumamışsa orijinal yerine geri koymaya çalışmayınız. Aksi takdirde, çalışmalarınızın bir kısmını bozabilir veya tezgahı veya yakındaki mobilyaları lekeleyebilirsiniz.
  • Ne kadar süre kurumaya bırakacağınızdan emin değilseniz, boya kutusunun üzerindeki talimatlara başvurmalısınız.
  • Hataları temizlemek için (örneğin, yanlış bir yere sıçrayan boya) tuvalet ispirtosu ile ıslatılmış bir bez veya çubuk kullanın. Boyayı çıkarmak için alanı fırçalamalısınız.
  • Ek koruma için boya kuruduktan sonra bir kat poliakrilik kapatıcı uygulayabilirsiniz. Bir kat sızdırmazlık maddesi uygulamak için bir köpük rulo kullanın, ardından 72 saat kurumaya bırakın.

Yöntem3Buzdolabını püskürtün

 1. 1Tüm yüzeyi yağ bazlı bir sprey astar ile kaplayın. Astar, sprey boyanın buzdolabına yapışmasına yardımcı olacaktır. Püskürtme yaparken kutuyu buzdolabından yaklaşık 8 inç (20 cm) uzakta tutmalı, tek bir alanda aşırı püskürtmeyi önlemek için sürekli ileri geri hareket ettirmelisiniz.
  • Yağ bazlı bir astar da paslanmayı önlemeye yardımcı olur.
  • Püskürtmeye başlamadan önce kutuyu bir dakika sallamalısınız.
 2. ikiAstarı en az bir saat kurumaya bırakın. Kurutma işleminin belirli bir boya türü için ne kadar süreceğini görmek için kutudaki talimatları kontrol etmelisiniz. Bu süre, üreticiye bağlı olarak 30 dakika ile 3 saat arasında değişebilir
  • Buzdolabını boyamaya başlamadan önce tamamen kurumasını sağlamak için astarın gece boyunca ayarlanmasına izin vermelisiniz.
 3. 3Mutfağınızın renk düzenine uygun bir veya iki boya rengi arasından seçim yapın. Sprey boyanın küçük bir alanda kontrol edilmesi zor olduğundan, küçük desenler veya çok renkli tasarımlar yapmak zordur. Boya işinizin dağınık değil profesyonel görünmesini sağlamak için düz bir renk veya 2 tamamlayıcı renk seçmelisiniz.
  • Örneğin, renk düzeni lacivert, açık mavi ve krem ​​ise, üst yarıyı açık mavi ve alt yarıyı lacivert ile boyayabilirsiniz.
  • Beyaz, siyah, gri veya krom gibi nötr renkler, daha ince bir efekt için her zaman iyi seçenekler olarak kabul edilir.
  • Parmak izleri ve lekeler gösterdiklerinden mat veya yumurta kabuğu cilalarından kaçınmalısınız.
 4. 4Boyayı ince tabakalar halinde püskürtün ve tamamen kurumasını bekleyin. Tek bir kalın kat püskürtmek yerine, damlamayı önlemek için birkaç daha hafif kat püskürtmelisiniz. Püskürtme yaparken kutuyu buzdolabından 8 inç (20 cm) uzakta tutmak en iyisidir, tıpkı astarda yaptığınız gibi. Bir sonrakini uygulamadan önce her katın kurumasına izin vermelisiniz. 
  • Boya kutusunu koyulaştırmak için püskürtmeye başlamadan önce en az bir dakika sallamalısınız.
  • Kat kuruduktan sonra boyanın damladığını fark ederseniz, hafifçe zımparalamak için 150 ila 220 numaralı zımpara kağıdı kullanmalısınız.
  • Sprey boya, yeni bir kat uygulamanız için 1-2 saat içinde yeterince kurumalıdır.
  • Ellerinizi lekelememek için boyayı püskürtürken lateks eldiven giymelisiniz.Sprey boya SSSBoyanın lekeli ve sivilceli görünmesini sağlayan nedir?
   Bu sinir bozucu “çiller”, çok soğuk veya nemli bir alanı boyadığınızda görünme eğilimindedir. Boyayı püskürtürken neden damlalar oluşmaya devam ediyor?
   Yüzeye çok yakın püskürtüyor, çok kalın katlar uyguluyor veya diğerini uygulamadan önce bir katın kuruması için yeterince uzun süre beklemiyor olabilirsiniz. Ayrıca, bazı sprey boyalar diğerlerinden daha ince ve daha suludur.Sprey boyayı kapatmam gerekir mi?
   Bir şey değil! Bununla birlikte, boyanın üzerine bir sızdırmazlık maddesi püskürtmek, boyayı günlük aşınma ve yıpranmadan korumaya yardımcı olacaktır.
 5. 5Buzdolabını tekrar yerine koymadan önce boyanın 24 saat kurumasını bekleyin. Buzdolabını tamamen kuruduktan sonra yerine geri koymaya çalışırsanız, boyayı lekeleyebilir veya çizebilirsiniz. Buzdolabı en iyi şekilde ılık ve kuru bir yerde kurur.
  • Boyanın yüksek nemde veya düşük sıcaklıklarda kuruması daha uzun sürer.
  • Boyanın ömrünü uzatmak istiyorsanız, kuruduktan sonra üzerine koruyucu bir sızdırmazlık maddesi püskürtebilirsiniz. Bir kat sızdırmazlık maddesi uygulayın ve en az 72 saat kurumasını bekleyin. 
  • Emaye sprey mühürleyici, buzdolabının paslanmasını önleyecektir.

Uyarılar

 • Elektrik çarpabileceğinden, buzdolabını prize takılıyken asla boyamamalısınız.
 • Her zaman iyi havalandırılan bir alanda boya püskürtmelisiniz, böylece dumanı solumazsınız.

İhtiyacın olacak şeyler

Buzdolabının boyayı alacak şekilde hazırlanması

 • mikrofiber bez veya havlu
 • Deterjan
 • Su
 • maskeleme bandı
 • orta kum zımpara kağıdı
 • koruyucu bez

Buzdolabını rulo ile boyayın

 • boya ve astar (ikisi bir arada)
 • bir tepsi
 • bir rulo
 • küçük açılı bir fırça
 • dolgu macunu (isteğe bağlı)

Buzdolabını püskürtün

 • sprey astarı
 • sprey boya
 • zımpara kağıdı (isteğe bağlı)
 • dolgu macunu (isteğe bağlı)