Bu, döndürülebilir ekrana sahip bir konsept akıllı telefon olan OPPO X 2021

Geçen ayın sonlarına doğru, LG’nin Explorer Projesi’nin bir parçası olarak katlanabilir ekranlı benzersiz bir akıllı telefon üzerinde çalıştığını öğrendik. Kod adı Project B olan cihaz, LG Wing lansmanı sırasında tanıtıldı ve önümüzdeki yıl Mart ayında piyasaya çıkması bekleniyor. Proje B halen devam ederken OPPO, son INNO Day 2020 etkinliğinde OPPO AR Glass 2021 ve OPPO CybeReal ile birlikte sergilenen yeni OPPO X 2021 konsept akıllı telefonuyla LG’yi yumruk attı.

OPPO X 2021 Konsept Akıllı Telefon

OPPO X 2021 konsept akıllı telefon, sürekli değişken, döndürülebilir OLED ekrana sahiptir. Cihaz, ekranı 6,7 inçten maksimum 7,4 inç’e genişletmek için OPPO’nun tescilli Roll Motor güç aktarma organını kullanıyor ve onu normal bir akıllı telefondan daha büyük bir çeşit phablet’e dönüştürüyor.

Güç aktarım sistemi, cihazı eşit şekilde açmak için sabit bir kuvvet oluşturan ve işlem sırasında ekranın hasar görmemesini sağlayan iki motordan oluşur. Ayrıca, genellikle yalnızca iki duruma (katlanmış ve açılmış) sahip olan katlanabilir akıllı telefonların aksine, ekranı istediğiniz kadar açma özgürlüğü verir.

OPPO X 2021 katlanabilir konsept ahize-Roll Motor aktarma organıOPPO X 2021 katlanabilir konsept ahize-Roll Motor aktarma organı

Bu yuvarlanma mekanizmasına rağmen, cihaz üzerindeki ekranda bükülme veya görünür katlanma yoktur. Bunu sağlamak için OPPO mühendisleri, ekran tarafında 6.8 mm’lik bir kavisli bir kaydırıcıya sahip bir yatak tasarladı. Bu kavis, ekranın herhangi bir görünür katlanma olmadan geri dönmesini sağlar.

OPPO X 2021 yuvarlanabilir konsept ahize-Rulman

OPPO X 2021’deki döndürülebilir ekran, geleneksel ekranlar kadar sert olmadığından, OPPO ayrıca ekranı her iki tarafta da içeriden destekleyen yenilikçi bir 2’si 1 arada Plaka ekran desteği teknolojisi tasarladı.

OPPO X 2021 katlanabilir konsept el cihazı 2'si 1 arada Plaka

Ekteki resimde görebileceğiniz gibi, bu plaka, şekli ne olursa olsun ekranı etkili bir şekilde destekleyen tarak benzeri bir yapıya sahiptir. Cihaz kapatıldığında, plakalar ekranı desteklemek için tek bir yüzey oluşturur. Ve açıldığında, plakalardan biri, herhangi bir boşluk bırakmadan ekranı desteklemek için dışarı kayar. Bu mekanizma, ekranın açıldığında bile pürüzsüz kalmasını sağlar.

OPPP X 2021 yuvarlanabilir konsept akıllı telefon

Kayar mekanizmayı arkadan korumak için OPPO, bir dış sabit çerçeve ve içinde bir kayar çerçeveden oluşan dinamik bir çerçeve benimsemiştir. Ekran açıldığında, iç kısımları daha iyi korumak için kayan çerçeve ve arka pil kapağı arka panelden çıkar.

Döndürülebilir ekranlar oldukça hassas olduğundan, OPPO X 2021 ayrıca ekrana biraz güç katan tescilli bir Warp Track yüksek mukavemetli ekran laminatı kullanır. Laminat, yüksek mukavemetli çelikten yapılmıştır ve en ince hali yalnızca 0,1 mm kalınlığındadır. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, Warp Track laminatı ekranın arkasında direnci artırmadan güç ekleyen bir tırtıl izi oluşturur.

OPPO X 2021 yuvarlanabilir konsept ahize-Çözgü Parçası

OPPO X 2021’deki yukarıda bahsedilen teknolojiler, konsept akıllı telefonun geliştirilmesine gidenlerin sadece yüzeyini çiziyor. OPPO, 12’si yalnızca haddeleme mekanizmasıyla ilgili olmak üzere, geliştirilmesi sırasında 122 patent başvurusunda bulunduğunu iddia ediyor.

OPPO’nun sunumunu akıllı telefon üzerinden buradan izleyebilirsiniz:


OPPO AR Cam 2021 ve OPPO CybeReal

OPPO X 2021 ile birlikte şirket, INNO Day etkinliğinde iki yenilikçi ürün daha sergiledi – OPPO AR Glass 2021 ve OPPO CybeReal. İkinci nesil AR akıllı gözlükler, geçen yılın modelinden% 75 daha hafiftir ve yeni bir “bölünmüş tasarım” özelliğine sahiptir. OPPO AR Glass 2021,% 98 artırılmış parlaklık tekdüzeliği için Birdbath optik teknolojisini kullanır ve 90 inçlik bir ekranı 3 metreden izlemekle aynı izleme deneyimini sağlar. Gözlükler, çevrenizdeki ortamı yakalayan ve düşük gecikmeyle yerel haritalama ve 3B uzamsal yerelleştirme sağlayan dürbün balık gözü kameralara sahiptir.

OPPO AR Cam 2021

ToF sensörüyle birlikte bu kameralar, daha kolay kullanım için el hareketlerini de izler. El izleme özelliği, her yandan 21 benzersiz işaretleyiciyi takip ederek AR gözlüklerinin en ince hareketleri bile yakalamasını sağlar. Bunun da ötesinde, gözlükler OPPO’nun sesli komutlar için yerleşik Breeno sesli yardımcısı ile birlikte gelir.

CybeReal

OPPO CybeReal ise gerçek zamanlı mekansal hesaplama teknolojisi ile desteklenen bir AR uygulamasıdır. Uygulama, OPPO Bulutu üzerine kurulu dijital bir fiziksel dünya modeline dayalıdır ve GPS, Wi-Fi, Bluetooth ve ağ bilgilerini kullanarak gerçek zamanlı yüksek hassasiyetli yerelleştirme ve sahne tanıma sunar.