Chrome OS 85, bazı Chromebook’lar için el yazısı tanımayı büyük ölçüde iyileştiriyor

Bu ayın başında Google, Chrome OS 85’i kararlı kanal üzerinden uyumlu cihazlara sunmaya başladı. Güncelleme, kullanışlı bir Wi-Fi Senkronizasyon seçeneği, Kamera uygulamasında video kaydı duraklatma / sürdürme desteği ve diğer birçok iyileştirme getirdi. Bununla birlikte, Mountain View devi, bu güncellemeyle bazı Chromebook’larda gelişmiş bir çevrimdışı el yazısı tanıma modülü gönderdi, ancak bu özellik resmi değişiklik günlüğünde hiç bahsedilmiyor.

Bildirdiği gibi Android PolisiYapay zeka destekli yeni el yazısı tanıma bileşeni tamamen çevrimdışı çalışıyor. Önceki bulut tabanlı mekanizmadan farklı olarak, modülün yeni sürümü, cihaz üzerinde makine öğrenimini çok daha yüksek bir hassasiyetle kullanır. El yazısı kalıbı verileri, zaman içinde kendisini revize edebilen oldukça doğru bir tanıma modelini derlemek için yerel olarak işlenir.

google_chrome_85_handwriting_recognitiongoogle_chrome_85_handwriting_recognition

Kaputun altında adında yeni bir kütüphane var libhandingwriting.so, Chrome OS’de yenilenen el yazısı tanıma sisteminin tüm çevrimdışı makine öğrenimi yönünü yönetmekten sorumlu olan. Kitaplık yalnızca, ondevice_handwriting özelliği, Chrome OS derlenirken varsayılan makefile içinde ayarlanır. Şu an itibariyle Google, başlangıçta mülkü kendi Chrome OS 85 yapılarında içeren yalnızca birkaç cihazla aşamalı bir sunum izliyor. Bu özelliğin büyük ölçüde işlemcinin sinirsel işleme kapasitesine bağlı olması mümkün olabilir, bu yüzden şirket Chromebook’ları seçme potansiyelini sınırlamaya çalışıyor.

Şu anda AI tabanlı yerel çevrimdışı el yazısı tanımayı destekleyen, Chrome OS çalıştıran cihazların listesi aşağıdadır:

  • “Eve”: Google Pixelbook
  • “Ödüller”: Dell Latitude 5300 2’si 1 Arada, Latitude 5400
  • “Soraka”: HP Chromebook x2
  • “Ahtapot”: Çeşitli ASUS, Acer, HP, Lenovo ve Samsung Gemini Lake Chromebook’lar
  • “Nami”: Acer Chromebook 13 / Spin 13, Dell Inspiron 14 2’si 1 Arada Model 7486, Lenovo Chromebook C340-15, Lenovo Yoga Chromebook C630,
  • “Rammus”: ASUS Chromebook Flip C434, ASUS Chromebook C425, ASUS Chromebook Flip C433TA
  • “Nautilus”: Samsung Chromebook Plus (V2), Samsung Chromebook Plus LTE
  • “Kapak”: ASUS Chromebook Flip C436FA, Acer Chromebook 712, Lenovo IdeaPad Flex 5i, Samsung Galaxy Chromebook
  • “Gece:” Google Pixel Slate