Chrome OS, bildirimleri yönetmek ve telefonunuzu kontrol etmek için Telefon Merkezini test eder

Güncelleme 1 (09/11/2020 @ 1:57 PM ET): Phone Hub artık Chrome OS’nin Canary kanalında görünüyor. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın. 29 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan makale aşağıda korunmaktadır.

Google’ın “Birlikte Daha İyi” özelliklerinin bir parçası olarak Chrome OS, metin / RCS mesajları, otomatik Wi-Fi erişim noktası ve Smart Lock gibi şeyler için Android telefonunuzla kolay entegrasyon sunuyor. Şimdi, yakın tarihli bir rapora göre 9to5GoogleGoogle, Chrome OS’nin Android cihazlarla entegrasyonunu yeni bir “Telefon Merkezi” özelliğiyle genişletmek için çalışıyor.

Chromiun Gerrit’te keşfedilen yeni bir kod değişikliği, “Kullanıcıların Android telefonlarıyla ilgili bilgileri görüntülemeleri ve Chrome OS içinde telefon tarafı işlemlerini gerçekleştirmeleri için bir kullanıcı arayüzü sağlayan” yaklaşan Telefon Merkezi özelliği bayrağına işaret ediyor. Şu anda kullanıcılar için mevcut olan tek bilgi ve “telefon tarafı” eylemleri metin / RCS mesajlarını görüntüleyip bunlara yanıt verdiğinden, bu özelliğin Chrome OS ve Android cihazlar arasında daha derin bir entegrasyon sağlaması bekleniyor.

Özelliğe ilişkin bir başka kod değişikliği, Telefon Merkezinin Bağlı Cihazlar sayfasının yeni bir bölümünde, anında tethering, akıllı kilit ve Mesajlar’ın hemen altında yer alacağını ortaya koyuyor. Bu bölüm, Telefon Merkezi Bildirimleri, Telefon Merkezi Bildirimleri Rozeti ve Telefon Merkezi Görev Devam Etme olmak üzere üç yeni ayarı içerecektir. Kod değişikliği, görev sürdürme özelliğinde kullanıcılara tam olarak neyin sunulacağını vurgulamasa da, 9to5Google bu özelliğin, kullanıcıların Chromebook’taki Android cihazlarından sorunsuz bir şekilde görevlerine devam etmelerine izin vereceğini önerir.

Şu an itibariyle, Görev Devam Ettirme özelliğinin kullanıcıların Chrome sekmelerini cihazlar arasında taşımasına izin verip vermeyeceği yoksa kullanıcıların Chromebook’larında uygulama etkinliğine devam etmelerine de izin verip vermeyeceği net değil. Telefon Hub’ı henüz geliştirmenin ilk aşamalarında olduğundan, şu anda bu özelliğin Chrome OS cihazınızı Android cihazınıza bağlamak için Bluetooth’u kullanacağını biliyoruz. Ayrıca bu özelliğin, kullanıcıların Android cihazlarına ayrı bir uygulama yüklemelerini gerektirip gerektirmeyeceğinden emin değiliz.

Windows 10’un, kullanıcıların kısa mesaj gönderip almasına, fotoğrafları Android cihazlarında yönetmesine ve telefonlarının medya denetimlerini doğrudan Windows 10 makinelerinden kullanmasına olanak tanıyan benzer bir Telefonunuz özelliği sunduğunu belirtmek gerekir. Samsung cihazları için Telefonunuz özelliği ayrıca kullanıcıların cihazlar arası panoları yönetmesine ve cihazlarının ekranını görüntülemesine olanak tanır.

Güncelleme 1: (İşlevsel Olmayan) Telefon Hub’ı Chrome OS Canary’de Görünüyor

Geçen gün, XDA Üyesi Some_Random_Username, Chrome OS canary sürüm 87.0.4258.0’da yeni Phone Hub özelliği için bir simgenin göründüğünü bildirdi. Şimdi, Dinsan Francis ChromeStory YouTube’da Phone Hub için kullanıcı arayüzünü gösteren bir video yayınladı. Videoda, bağlı telefonda hotspot ve zil sesini değiştirmek için simgeler görebiliriz. Telefonunuzu bulmak için bir düğme ve pil ömrünü gösteren bir simge de görebiliriz. Dinsan, bu özelliğin henüz çalışmadığını söylüyor, ancak gelecekteki Canary sürümlerinde büyük olasılıkla ek değişiklikler göreceğiz.