Çiçeklerinizle ilgilenmek ve onlara daha uzun bir ömür vermek için 7 ipucu

 • Stil Basitleştirildi

  Çiçek demetleri bizim için değerli anılar taşır ama çiçekler sonsuza dek süren anılar gibi değildir. Bazı pratik tavsiyeler, çiçeklerinize yeni bir hayat verecektir.

  Çiçeklerinizi daha uzun süre parlatmak için, çiçeklerinizi uzun süre parlatacak bazı denenmiş ve gerçek hileler özel dikkat ve kullanım gerektirdiği kadar, onları su dolu bir vazoya koymakla da bitmiyor. Buketiniz tek bir çiçekten oluşuyorsa, çiçekçinize ideal bakımı ve özel su katkıları gerektirip gerektirmediğini sorun. Forever Rose çiçek aranjmanlarının kurucusu İbrahim Al Samadi, çiçeklerin olabildiğince uzun süre canlanmasını sağlamak için evdeki malzemeleri kullanma konusunda bize harika tavsiyeler verdi.

  Çiçekleri uzun süre canlı tutmanın en önemli ipuçlarını ve denenmiş ve doğru yollarını keşfedin.

 • Kesilmiş çiçeklerin bakımı için aspirin

  Wikihow

  Çiçekleri uzun süre canlı tutmanın kanıtlanmış, etkili ve ucuz bir yolu.

  Çiçeklerinizi olabildiğince uzun süre taze ve canlı tutmanın en basit yolu, piyasada satılan aspirin tabletleri kullanmaktır. Her 2 litre suya bir tablet aspirin ezin ve vazoyu su ve aspirin solüsyonu ile doldurun, ardından çiçekleri tercih ettiğiniz yöntemle sulayın. Suyu birkaç günde bir değiştirmeyi unutmayın. Aspirin, bitki yaşlanmasından sorumlu olan etilen üretimini azaltan ve çiçeklerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayan salisilik asit içerir. Aspirin ayrıca küf ve mantar oluşumunu da yavaşlatır.

 • Çiçeklerin canlılığını korumak için şeker ve sirke

  bhg

  Sirke ve şekerden oluşan sihirli bir karışım, çiçeklerinize yeni bir hayat verecektir.

  Her litre ılık suya üç yemek kaşığı şeker ile iki yemek kaşığı beyaz sirke karıştırın. Şeker sapları ve çiçekleri beslerken, beyaz sirke mantar önleyici olarak işlev görür ve zararlı bakterilerin yok edilmesine yardımcı olur. Vazoyu doldururken, suyun kesik uçtan başlayarak sapın yaklaşık 10 cm’sini kapladığından emin olun. Bu karışımın güllerin bu kadar uzun süre canlılığını korumasına nasıl yardımcı olduğuna şaşıracaksınız.

 • Çiçekleri bakterilerden korumak için klor veya ağartıcı

  Lostgenygirl

  Şaşırma! Evet, klor veya ağartıcı, kesilmiş güllerin tazeliğini canlı tutabilen ve çürümelerini önleyen maddelerden biridir.

  Kesilen çiçekleri, çiçeklerin hızla solmasına ve suyun sürekli olarak çamurlanmasına neden olan bakteri büyümesinden ve çürümesinden korumak için ihtiyacınız olan tek şey suya birkaç damla klor veya beyazlatıcıdır. Bir litre suya çeyrek çay kaşığı klor ekleyin ve suya çok fazla klor eklemeyin çünkü bu geri tepmez ve güllerinizin kısa sürede ölmesine neden olmaz.

 • Kesme çiçekleri tutmak için paralar

  Shutterstock

  Tuhaf gelebilir! Bununla birlikte, bakır paralar çiçeklerinizin solmasını ve çürümesini önlemeye yardımcı olur.

  Madeni paraların içindeki bakır, suyu daha asidik hale getirerek bakteri üremesini engelliyor, bu da onu bakteri üremesi için uygun olmayan bir ortam haline getiriyor. Bakırın gücünü arttırmak için, gül vazonuza bir küp veya çay kaşığı şeker ekleyerek bakır paralarla fazladan birkaç gün daha uzun süre parlatın.

 • Çiçek besleyici formüller

  Wikihow

  Forever Rose mağazalarının özel formülasyonlarda sunduğu bazı özel unsurlar çiçek açmalıdır.

  Bu formüller, çiçekleriyle tanınan en ünlü çiçek markalarından birinin parlaklığını uzun süre koruyan eşsiz formülü sayesinde çiçeklerin emdiği ve çiçek açmasına ve canlılığını iki haftaya kadar korumasına yardımcı olan dengeli besinler içerir.

  Ev çiçeği besleyici bir formül hazırlamak için 2 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı şeker, 1/4 çay kaşığı çamaşır suyu bir litre ılık suya karıştırın ve karışımı bir vazoya dökün.Bu karışım çiçekleri beslemeye ve mantarların büyümesini engellemeye yardımcı olur.

 • Kesme çiçeklerin bakımı için karbonat veya karbonatlı su

  Bloomon

  Evde çok yönlülüğü ile sizi şaşırtabilecek malzemelerden biri de karbonattır, çünkü bir çorba kaşığı karbonat çiçeklerinizi birkaç hafta canlı tutabilir.

  Kabartma tozu veya sodyum bikarbonat olarak bilinen adıyla çiçeklerin tazelenmesine ve beslenmesine yardımcı olur. Çiçekleri beslemeye ve onları bakteri ve mantarlardan korumaya yardımcı olan etkili bir karışım yapmak için bir çay kaşığı şekeri bir çay kaşığı sodyum bikarbonat ve bir tutam tuzu bir litre ılık suyla karıştırın. Karışımı vazoya koyun ve birkaç günde bir suyu değiştirdiğinizden emin olun. Karbonat yoksa, sodyum bikarbonat oranı yüksek bir çorba kaşığı soda kullanabilirsin.

 • Çiçekleri uzun süre tutmak için Saç Sabitleyici Sprey

  Çömmek

  Bu yöntem en sıra dışı görünebilir, ancak aynı zamanda kesme çiçeklerinizin korunmasında da etkilidir.

  Saç spreyinin saçınızın stilini korumasına yardımcı olduğu gibi, saç spreyi de çiçeklerinizin canlılığını korur ve daha taze görünmesini sağlar. Çiçekler üzerinde saç spreyi kullanmak için, birbirinden yaklaşık 30 cm uzakta durun, ardından çiçekleri yeşil yaprakların ve yaprakların altına hızla püskürtün. Bu yöntemin etkinliğini artırmak için, bir multivitamin tableti ezebilir ve bir litre suya ekleyerek çiçekleri ihtiyaç duydukları elementlerle besleyebilirsiniz.