Güncel İçerikler

Çinkonun saç ve cilt güzelliği ve kaynakları için faydaları

123rf – Wavebreak Media Ltd Çinko, cilt hücrelerini yenilemeye ve saç köklerini güçlendirmeye çalıştığı için cilt ve saç için birçok estetik faydaya sahiptir.Aşağıdaki makaleden en önemli estetik faydaları ve beslenme kaynakları hakkında bilgi edinin. Çinko, genel sağlığın yanı sıra sağlıklı cildi korumak için vücudun düzenli olarak ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biridir. Vücudun sadece küçük […]

Bu Haber 30 Aralık 2020 - 14:05 'de eklendi ve 29 kez görüntülendi.

Çinkonun saç ve cilt güzelliği ve kaynakları için faydaları

123rf – Wavebreak Media Ltd

Çinko, cilt hücrelerini yenilemeye ve saç köklerini güçlendirmeye çalıştığı için cilt ve saç için birçok estetik faydaya sahiptir.Aşağıdaki makaleden en önemli estetik faydaları ve beslenme kaynakları hakkında bilgi edinin.

Çinko, genel sağlığın yanı sıra sağlıklı cildi korumak için vücudun düzenli olarak ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biridir. Vücudun sadece küçük dozlarda çinkoya ihtiyacı olsa da eksikliği, saç dökülmesi, iştahsızlık ve soluk cilt başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açan birçok sağlık sorununa neden olabilir.

İşte çinkonun saç ve cilt için en önemli faydaları.

1- Saç dökülmesini azaltmak

Saç dökülmesini önlemenin en temel adımlarından biri günlük yeterli dozda çinko almaktır. Köklerin güçlenmesine ve saç büyüme hızının artmasına yardımcı olur. Günlük öğünlerinize temel çinko besin kaynaklarını dahil ettiğinizden emin olun veya sağlıklı saçları korumak için takviyeler ve çinko hapları alın.

2- Erken gri saçlardan kurtulmak

Besin takviyeleri ve çinko hapları, beyaz veya erken saç beyazlaması probleminin üstesinden gelmek için en iyi çözümdür. Çinko eksikliğinin ana belirtilerinden biridir. Rengi erken grileşmeden korumak için doğal saç boyalarını güçlendirmeye çalışır.

3- Cilt gençleştirme

Günlük diyetiniz sırasında düzenli çinko alımı, cildin dış etkenlere maruz kalmanın neden olduğu zararlardan, çevre kirliliğinden ve sert güneş ışığından korunmasına yardımcı olur. Aynı zamanda egzama ve sedef hastalığı gibi birçok cilt probleminin önlenmesinde de en temel unsurlardan biridir.

4- Yara iyileşme hızı

Çinko, cilt hücresi yenilenmesini hızlandırmaya ve hasarlı dokuyu onarmaya yardımcı olur. Bu nedenle çocukların cildine bakım yapmak ve onu ağır enfeksiyonlardan korumak için kullanılan cilt kremlerinin üretiminde vazgeçilmez bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yara ve yanıkların iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Çinkonun en önemli besin kaynakları:

Besin takviyeleri ve tıbbi çinko hapları bulunmasına rağmen, yeterli dozda çinko almak için günlük öğünlerinizde tüketebileceğiniz çinko açısından zengin birçok besin kaynağı vardır. Çok miktarda çinko içeren en önemli sağlıklı yiyecekler ve yiyecekler şunlardır:

Kırmızı et ve kümes hayvanları.

Balık ve deniz ürünleri.

– Tam tahıllar.

– Süt Ürünleri.

Kuruyemiş ve fasulye

Beslenme uzmanları, daha hızlı emilmesi daha kolay olduğu için çinko kaynakları yerine hayvan yemeyi önermektedir.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal