Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Çocuğu dövmek ve ona şiddet uygulamak için psikolojik ve davranışsal zarar

Unsplash @ için Janko Ferlic Çocuğum çok hareket ediyor, dikkati dağılmış, çok çığlık atıyor, tek bir yerde dinlenmiyor, akranlarına vuruyor, şiddetle uğraşıyor, onu sakinleştirmek ya da sorunu çözmek için tüm çabalarım dağıldıktan sonra ona gergin bir şekilde vuruyorum. Bu yüzden kalbim soyuldu ve bundan korkuyorum. “ Kafası karışan anne sorar: “Ağır ceza çocuğumun davranışını değiştirebilir […]

02 Ocak 2021 - 20:07 'de eklendi ve 33 kez görüntülendi. A+A-

Çocuğu dövmek ve ona şiddet uygulamak için psikolojik ve davranışsal zarar

Unsplash @ için Janko Ferlic

Çocuğum çok hareket ediyor, dikkati dağılmış, çok çığlık atıyor, tek bir yerde dinlenmiyor, akranlarına vuruyor, şiddetle uğraşıyor, onu sakinleştirmek ya da sorunu çözmek için tüm çabalarım dağıldıktan sonra ona gergin bir şekilde vuruyorum. Bu yüzden kalbim soyuldu ve bundan korkuyorum. “

Kafası karışan anne sorar: “Ağır ceza çocuğumun davranışını değiştirebilir mi?” Bu soruyu, çocukluğa olan ilgiye yönelik güncel değişimler ve ebeveynler, okul ve toplum tarafından gösterilen çabalar ışığında ele aldık. Bu, özellikle gerekli bakımı üstlenirsek, çocuklarımızın sınırsız yeteneklerini geliştirmeye ve en üst düzeye çıkarmaya dayalı yeni eğitim kuralları oluşturmaktır.

Bir çocuğun ağrılı dayak, kınama veya azarlamasının etkileri hakkında akıl sağlığı danışmanı Dr. Mohamed Dewidar ile yaptığı röportajda bize şöyle cevap verdi: “Bir çocuk, özellikle akranlarının önünde vurma, nehir veya kınama yoluyla acı verici olaylara ve karmaşık sorunlara maruz kaldığında, sorunlarla şiddet olmaksızın başa çıkamaz. Daha sonra akıl hastalığına yakalanır ve çocuğa vurmadan veya aşırı gerginlikle baş etmeden önce, bu davranışın çocuktaki nedenlerini anlamalıyız.

Çocukların davranışını yöneten nedenler ve faktörler

Ebeveynlerin çocuğun isteklerini ve gereksinimlerini anlamaması, sinirlilik ve dikkat dağınıklığı sorununun ana nedeni olabilir. Belki de açlık, korku ya da güvenlik arayışı çocuğun ağlamasına neden olan nedenlerdir ve paylaşma, başkalarıyla iletişim kurma ve dikkatlerini çekme arzusu da çocuğun aşırı derecede gergin davranmasına neden olur.

Tanrı korusun, çocuk merakında ve deneyiminde yaratan ve mülke ve oyunlara zarar verebilecek veya çocuğun hayatını zor risklere maruz bırakabilecek bir merak da vardır. Elektrik, ev aletleri veya gaz sobası ile oynamak gibi. Çocuğun hakkı olan oyun, rahatsızlık ve kaosa ve dolayısıyla ebeveynlerin haksız yere cezalandırılmasına neden olur. Çocuk, davranış bozukluğuna yol açan doğal olmayan tepkilere sahip olduğu zor sosyal koşullarda zulme ve yoksunluğa maruz kalabilir.

Çocuklar tüm davranışlarımızın aynasıdır ve burada rol modeller, çocuğun belirli bir davranışta veya çevredeki ve etkileyen bireylerden herhangi birinde babayı veya anneyi taklit ettiğini bulduğumuz için davranışa rehberlik etmede rol oynar. Bu nedenle, davranışları her zaman çocukları tarafından izlendiği için ebeveynler dikkatli olmalıdır.

Çocukla ilgili bir sorunun belirtileri

Çocuklarımız bizim güvenimizdir ve ebeveynler genellikle çocuklarının birincil endişesidir. Bu nedenle çocuğun özellikle hayatının ilk yıllarında bir sorunu olduğuna dair işaretlerin olduğu ve bunu saklamaya çalıştığı fark edilmelidir. Bu belirtiler, önemsiz nedenlerden dolayı gerginlik ve gerginliğin yanı sıra, tırnak ısırma, dudak ısırma, kardeşlere ve arkadaşlara vurarak ve inciterek veya çığlık atarak saldırganlık ve sürekli şikayetler çocukta psikolojik bir sorunun belirtileridir.

Genellikle bunun sonucu içe dönük bir bozukluk ve başkalarını kabul etmeme veya okula gitmeyi reddetme noktasına kadar istemsiz idrar yapma ve ağlama. Bu önceki işaretlerin tümü, sorunun ciddiyetinin farkında olmadan, diğer anormal davranış bozukluğu vakalarının kendini tatmin etmek ve çocuğun şefkat ihtiyacına dikkat çekmek için hırsızlığa neden olur.

Çocuğun davranışına şaplak atmanın zararları

Çocuklarda şaplak atmak, ileride kendilerini korumak için yalan söylemek gibi kötü davranışları doğurur. Bir çocuğa vurmak, bir ölçüde inatçılık ve isteklerini yerine getirme kararlılığı yaratırken, bir çocuğa vurmak da ebeveynlere karşı nefret ve olumsuz duygular yaratır. Dövmek aynı zamanda özgüven eksikliğine ve zayıf karaktere yol açar, bu da çocuğun kötü arkadaşların kurbanı olmasına ve ardından bağımlılık döngüsüne girmesine neden olur.

Genelde aile üyeleri arasında, özelde de baba ile anne arasında sevgi eksikliğinin olumsuz bir ilişki, aileye nefret ve aidiyetsizlik, ardından da güvenlik ağı olması gereken aile çevresi dışında sempati ve şefkat arayışına yol açtığı görülmüştür.

Bazı önerilen çözümler

Davranış psikologlarından, çocuklarımızı davranış bozukluklarından uzak tutabileceğimiz ve sağlıklı bir ruh haline getirebileceğimiz bazı tavsiye veya öneriler var. Çocuk, özellikle başkalarının önünde kendisine bir değer vermeli ve ona hakaret etmemelidir.Ayrıca, savurgan ve şımartıcı olmadan arzularını mevcut sınırlar içinde tatmin etmeye çalışmak da yararlıdır.

Çocuğun fiziksel ve bilimsel potansiyelini ve yeteneklerini cesaretlendirmek, zayıf yönlerini ve yaşını hesaba katmak zorunludur çünkü bu, çocuk ile ebeveyn arasında aşinalık yaratır. Aynı şekilde spor faaliyetlerine katılarak, resim çizerek, akranlarıyla bütünleştirerek, ardından diyalog ve tartışarak, uygun eğitim temeli olan ödül ve ceza politikasını takip ederek çocuğun enerjisinin boşaltılması gerekir.

Çocukluk alanında psikolojik danışmanlığa başvurmak, her iki tarafa (çocuk ve ebeveynler) birlikte yarar sağlar ve bizden olmayan gençlerle başa çıkmanın yeni anahtarlarını keşfedebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kızımın adetini nasıl açıklarım? Kızımın adetini nasıl açıklarım?

123rf Vadim Guzhva Ergenlik ve menstrüasyon ile korku ve panikle karşılaşan bazı kızlar vardır çünkü onlar bundan ve gereklerinden habe...

Zina eden çocuk, onunla doğru dürüst başa çıkmak için 6 adım Zina eden çocuk, onunla doğru dürüst baş...

123rf Sergiy Tryapitsyn Zina eden çocuk, ne olursa olsun arzularını yerine getirmekte ısrar eden inatçı ve inatçı çocuktur. Çocuğunuz b...

Çalışma sırasında çocuk için tam beslenme Çalışma sırasında çocuk için tam beslenm...

123rf- Desislava Vasileva Çalışma, yaz tatilinin bitiminden sonra tekrar geri döndü ve bununla birlikte anneler, zayıf odaklanma ve oku...

Zakia, adının sıfatlarını ve anlamını keşfet Zakia, adının sıfatlarını ve anlamını ke...

Zakia, adının sıfatlarını ve anlamını keşfet...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/