Çocuğumdaki iştah kaybını nasıl tedavi ederim?

123rf- Oksana Kuzmina

Çocuklarda iştahsızlık birçok çocukta yaygındır ve birçok anne bundan muzdariptir.

Bir çocuğun iştahsızlığı genellikle iki ila altı yaşları arasında ortaya çıkar ve bu yaştaki bir çocuğun iştahını büyük ölçüde kaybetmesinin birçok nedeni vardır. İştahsızlık kesinlikle çocuğu etkiler ve çocuğa yemek verdiğinde ve yemediğinde çok acı çektiğinden anneyi etkiler. İştahsızlık, ihtiyaç duyduğu birçok unsuru kaybettiği için çocuğun vücudunu olumsuz etkiler ve bu da sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bebeğinizin iştahını açmasına yardımcı olmak için izlemeniz gereken bazı önemli ipuçları vereceğiz.

Yemek hakkında çok fazla konuşma

Çocuk iştahını kaybettiğinde çoğu annenin yaptığı en yaygın hatalardan biri, kesinlikle annenin çocuğa ve sağlığına duyduğu korku nedeniyle bu konu hakkında sürekli olarak ailesi ve akrabaları ile konuşmaktır, ancak anne bu konuyu çok fazla konuşmanın çocuğun iştahını etkileyebileceğinin ve artacağının farkında değildir. İştahsızlığından. Yapılan araştırmalar ve araştırmalar, bu abartılı endişenin, aileden ve anneden daha fazla ilgi ve ilgi görmesi için çocuğun yemek yememe konusundaki ısrarını artırdığını göstermiştir. Bu nedenle, bu konuyla ilgileniyorsanız, çocuğunuzun inatçılığını ve daha fazla yemek yeme isteksizliğini artırmaması için çocuğun önünde çok fazla göstermeye çalışmayın.

Çocuğunuzun yemeği hazırlamanıza yardım etmesine izin verin

Çocuğunuz üç yaşından büyükse, çocuğunun yemeyi çok seveceği lezzetli bir yemek hazırlamasına yardım edebilirsiniz. Onunla konuşun ve size çok basit şeylerde yardım etse bile, yemeği kendisi hazırlayanın kendisi olduğuna inandırın. Çocuğun sevdiği yemeği hazırlayanın kendisi olduğuna, pişirirken ve tatlı kokusunu koklarken yanınızda durması, elbette parmak uçlarının yaptıklarının sonucunu keşfetmekte tereddüt etmeden ve sevgiyle yemeği kabul etmesini sağlayacaktır.

Çocuğu yemeye zorlamamak

Çocuğu belirli yiyecekleri ve belirli miktarlarda yemeye zorlamak, birçok annenin yaptığı yaygın bir hatadır. Çocuğu belirli bir miktar yemek yemeye, sevmediği yiyecekleri yemeye, yıldırma ve ceza kullanmaya zorlayan çocuk, yiyeceklerden daha da nefret eder. Bu nedenle, çocuğunuza yemeyi sevdiği yemekleri sunmaya çalışın ve onu belirli miktarlarda yemeye zorlamayın. Çocuk yemeyi bitirmek istediğini ifade ettiğinde, onu engellemeyin ve ona gözdağı vermeyin, tam tersine onu yemeye teşvik edin ve sağlıklı yemek yediğinde onu ödüllendirin.

Çocuk için testler ve kontroller yapmak

Çocuğunuzun iyi yemek yedikten sonra aniden iştahını kaybettiğini fark ederseniz, çocuğunuzun doktora götürülmesi ve sağlığından emin olmak için gerekli tetkik ve muayenelerin yapılması gerekir. İştahsızlığının organik bir nedeni olabilir. Çocukların iştahını engellemeye çalışan en organik nedenler arasında bağırsak kurtları, mide ağrısı, diş çıkarma, gastrointestinal parazitler, boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, otitis ve otitis bulunur. Bu nedenle çocuğun yaşayabileceği herhangi bir hastalık için muayene edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Çocuğunuza iştahı artıran ilaçlar vermemeye dikkat edin, çünkü bunların birçok yan etkisi vardır ve çocuğun vücuduna zarar verir. Bunun yerine iştahını zararsız açması için hurma, süt, kekik, sebze ve anason gibi vitaminler ve doğal maddeler verebilirsiniz.

Çocuğa şeker ve tatlı vermemek

Şekerlerin ve tatlıların çocuğun sağlığına çok fazla zararı vardır ve iştahını çok büyük ölçüde engellemeye çalışırlar, bu nedenle çocuğunuza çok miktarda şeker vermemeye dikkat edin, bu tatlıları çok miktarda yemek, çocuğun iştahını bloke eder ve yararlı yiyecekler yemek istememesine neden olur. Tatlılar ayrıca çocuğun vücuduna zarar veren koruyucular içerir, bu nedenle çocuğunuzu zararları konusunda eğitmeye çalışın, böylece onları yavaş yavaş yemekten kaçınır. Çocuğunuza sadece iyi yiyecekler servis ettiğinizden ve ona daha az şeker ve daha az zararla ev yapımı tatlılar sunduğunuzdan emin olun.