Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Çocuğunuza bir yakınınızın ölümünü nasıl anlatırsınız?

123rf Bir çocuk, bir akrabasının ölümünden nasıl haberdar edilebilir?? Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, işte profesyonellerin önerileri. Bir akrabanın ölümü, özellikle çocuğun yaşadığı ortama yakınsa, akıllıca ve kasıtlı olarak ele alınmadığı takdirde çocuğun varlığını olumsuz etkileyebilecek psikolojik bir depremdir. Çocuğa bu üzücü haberi duyurma anı, bu büyük meseleye tepkisinin parametrelerini belirlediği için temel ve önemli […]

10 Ocak 2021 - 9:26 'de eklendi ve 3 kez görüntülendi. A+A-

Çocuğunuza bir yakınınızın ölümünü nasıl anlatırsınız?

123rf

Bir çocuk, bir akrabasının ölümünden nasıl haberdar edilebilir?? Bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, işte profesyonellerin önerileri.

Bir akrabanın ölümü, özellikle çocuğun yaşadığı ortama yakınsa, akıllıca ve kasıtlı olarak ele alınmadığı takdirde çocuğun varlığını olumsuz etkileyebilecek psikolojik bir depremdir. Çocuğa bu üzücü haberi duyurma anı, bu büyük meseleye tepkisinin parametrelerini belirlediği için temel ve önemli bir aşamadır. Bu haberi iletmekle görevli olanlar, sözlerini özel bir özenle seçmelidir ki, çocuk hayattan bir üzüntü, şüphe ve depresyon sarmalına düşmesin.

Bu zor testi geçmenize yardımcı olmak için işte uzman tavsiyesi.

Haberlerin şok edici duyurularından kaçınmak için bir benzetme kullanıyor muyum?

Akla gelen ilk şey doğruyu doğrudan ve dürüstçe söylemekten kaçınmaktır. Çocuğunuza, örneğin, “Büyükbabanız vefat etti, ona,” Büyükbabanızın ruhu cennete gitti veya büyükbabanız bizi bekleyeceği cennete gitti “veya çocuğun onu gerçeğin şokundan kurtarması için verimli hayal gücüne bağlı diğer tanıdık ifadeler demek yerine.

Psikologlar, bu yöntemin yalnızca travmayı geciktirmeye çalıştığı için pek yardımcı olmadığını söylüyor. Çocuk, içinde büyükbabasının gökyüzünde olduğuna gerçekten inanabilir, bu yüzden onu bulacağını, onunla konuşacağını, oynayacağını ve her an dönüşünü bekleyebileceğini umarak onu yıldızlar ve bulutların arasında aramaya devam eder. Bu nedenle uzmanlar bu durumdan kaçınmanızı ve haberi uzatmadan veya özetlemeden doğrudan duyurmanızı tavsiye ediyor, şoktan kaçınmak için “büyükbabanız vefat etti” diyerek, çocuğunuza şirkette geçirdiği güzel anları hatırlayarak ve onu hatırladığı her an dua ederek ölen kişiyle nasıl hissedeceğini öğretebilirsiniz.

Onu kendim mi bilgilendirmeliyim yoksa başka birini mi görevlendirmeliyim?

Üzerinizde asılı olan üzüntü döngüsünde, bu haberi çocuğunuza kendiniz duyuracak cesaretiniz olmayabilir, bu nedenle bu görevi yerine getirmek için bir akraba veya arkadaştan yardım isteyeceksiniz.

Uzmanlar, bu adımın sonuçlarıyla güvenli olmadığına inanırlar, çünkü çocuk ebeveynlerine daha fazla bağlıdır ve bu konuda kendisine yardım etmedikçe güvende hissedemez ve bir şeyleri kabul edemez. Sizin için zor görünse ve durumla yüzleşecek kadar güçlü bulmamış olsanız bile, kendi başınıza devralmanız veya kocanıza bu üzücü konuyu çocuğunuza anlatma görevini vermeniz gerekir. Bildirim anında kız kardeşinizin veya arkadaşınızın desteğini isteyebilirsiniz, böylece konuyla yüzleşmek için onun varlığına güvenebilirsiniz.

Haberi duyunca ağlasın mı?

Ölüm haberini duyduğunda çocuğun tepkisi tahmin edilemez. Konuyu görmezden geliyormuş gibi görünebilir, bu yüzden tek kelime etmez ve tek bir gözyaşı bile dökmez, ama sizden çizgi film izlemesi için televizyonu açmanızı isteyebilir.

Psikologlar bunun çocuğun üzülmeyeceği veya haberden etkilenmeyeceği anlamına gelmediğini söylüyor. Yetişkinlerin tepkisine karşı davranışlarını veya tepkilerini ölçmemelisiniz çünkü onu kabul etmesi nispeten daha uzun sürüyor. Haberleri anında kabul edemez, bunun yerine birkaç gün veya birkaç haftaya ihtiyaç duyar. Bu günlerde size görmezden gelinmiş gibi görünebilir, ancak ruhunu bu üzücü meseleyi kabul etmeye hazırladığını bilin.

Tüm sorularını cevaplamalı mıyım?

Bir yakınının öldüğünü ona bildirdiğinizde, çocuk birkaç soru sorabilir ve soruşturma başlatabilir. Tüm detayları bilmek konusunda ısrar edebilir. Çocuğunuzun ruhunu olumsuz etkilemeden paylaşabileceğiniz maksimum bilgi ve ayrıntı miktarı konusunda kafanız karışır.

Ölüm bir sağlık sorunundan kaynaklanıyorsa, çocuğun ölüm nedenini resme daha iyi yaklaştıracak şekilde basitleştirebilirsiniz. Şu anda çocuğun sadece ondan sırları saklamayan dürüst sözlerle onu resme koymanıza ihtiyacı olduğunu bilin. Yaşına göre özümseyebileceği bilgileri seçin ve ona karşı dürüst olun.

Çocuğumu cenazeye götürebilir miyim?

Cenaze ve cenaze töreni anı yaklaştığında, bu sert anlara katılmaktan kaçınmak için çocuğunuzu evde bırakmak isteyebilirsiniz, aksi takdirde ruhu üzerinde olumsuz etkiler bırakmazlar. Bunun arkasındaki motivasyon, çocuğunuzun bu sahnenin sizi nasıl etkilediğini görme isteksizliğiniz veya bu üzücü atmosferde davranışını kontrol edememeniz olabilir.

Psikologlar, çocuğa bu törenlere eşlik etmemesinin, bu anların tüm aile üyelerinin bir araya gelmesine tanıklık etmesi nedeniyle kendisini dışlanmış hissetmesine neden olabileceğini söylüyor. Aslında onu bu törenlere götürürseniz, sıcaklık duygusu ve aile dayanışması sayesinde kendini güvende hissedebilir ve bu anları daha hızlı atlatabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kızımın adetini nasıl açıklarım? Kızımın adetini nasıl açıklarım?

123rf Vadim Guzhva Ergenlik ve menstrüasyon ile korku ve panikle karşılaşan bazı kızlar vardır çünkü onlar bundan ve gereklerinden habe...

Zina eden çocuk, onunla doğru dürüst başa çıkmak için 6 adım Zina eden çocuk, onunla doğru dürüst baş...

123rf Sergiy Tryapitsyn Zina eden çocuk, ne olursa olsun arzularını yerine getirmekte ısrar eden inatçı ve inatçı çocuktur. Çocuğunuz b...

Çalışma sırasında çocuk için tam beslenme Çalışma sırasında çocuk için tam beslenm...

123rf- Desislava Vasileva Çalışma, yaz tatilinin bitiminden sonra tekrar geri döndü ve bununla birlikte anneler, zayıf odaklanma ve oku...

Zakia, adının sıfatlarını ve anlamını keşfet Zakia, adının sıfatlarını ve anlamını ke...

Zakia, adının sıfatlarını ve anlamını keşfet...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Parbriz Renault Parbriz Renault

Vanzari Parbriz Renault Trafic 3 Chassis parbrize auto, Parb...

HPV enfeksiyonu Teşhis Doktorunuz siğillerinize bakarak...

Kırışıklıklarla savaşmak için retinol içeren 10 krem Kırışıklıklarla savaşmak ...

Retinol, kolajen ve elastin oluşumunu uyararak kırışıklıklar...

Retinol göz kremi kullananlar Retinol göz kremi kullana...

GÖZ ÇEVRESİ İÇİN RETİNOL İÇEREN KREMLER HAKKINDA HER ŞEY 2 d...

Digital Digital Camera Sensor Sizes Digital Digital Camera Se...

It’s comparable, in actual phrases, to the value of th...

Pokémon Go hesabı nasıl etkinleştirilir? Pokémon Go hesabı nasıl e...

Nasıl düzeltilir: iOS ve Android’de Pokémon Go oynayab...

Dekoratif aynaların modası geçmedi Dekoratif aynaların modas...

Evdeki tüm dekorasyon, lambalar, heykeller, tablolar vb. gib...

instagram biyografi değişik yazı stilleri instagram biyografi değiş...

Instagram’daki metnin yazı tipini değiştirmek için çev...

Bosch bulaşık makinesi hatası E51 – nasıl düzeltilir Bosch bulaşık makinesi ha...

Bulaşık makineleri hala lüks bir ürün. Ancak, bazıları ...

Eski tip çamaşır makinesi Eski tip çamaşır makinesi...

Eski bir çamaşır makinesi ile ne yapılır? Yeni bir çamaşır m...

Çocuk Odası Dekoru HABERLERİ