Güncel İçerikler

Çocuk aşıları: en önemli aşılar, faydaları ve tarihleri

123rf / Oksana Kuzmina Çocuk aşıları, çocuğunun sağlığını ve güvenliğini korumak için her annenin uyması gereken en önemli şeylerden biridir. Çocuk aşıları, vücudun bazı hastalıklara maruz kaldığında direnç göstermesi için gerekli olan bağışıklığı kazanması için belirli dönemlerde çocuğa zayıf ve cansız bir mikrop enjekte edilen aşılar ve enjeksiyonlardır. Her annenin, çocuğuyla birlikte yaşam boyu devam […]

Bu Haber 18 Aralık 2020 - 23:05 'de eklendi ve 34 kez görüntülendi.

Çocuk aşıları: en önemli aşılar, faydaları ve tarihleri

123rf / Oksana Kuzmina

Çocuk aşıları, çocuğunun sağlığını ve güvenliğini korumak için her annenin uyması gereken en önemli şeylerden biridir.

Çocuk aşıları, vücudun bazı hastalıklara maruz kaldığında direnç göstermesi için gerekli olan bağışıklığı kazanması için belirli dönemlerde çocuğa zayıf ve cansız bir mikrop enjekte edilen aşılar ve enjeksiyonlardır. Her annenin, çocuğuyla birlikte yaşam boyu devam eden ciddi sağlık hastalıklarına maruz kalmasını önlemek için, çocuğunun hayatının erken dönemlerinde ve belirli bir zamanda aşılanmasını sağlaması gerekir. Bayanlar ve baylar bu yazıda, çocuklar için gerekli olan en önemli aşı türlerinden, bunların öneminden ve faydalarından bahsedeceğiz.

Doğum dönemi aşısı

Çocuklarda ilk ihtiyaç duyulan aşılardan biri verem ve hepatite karşı aşı olup, bu aşı veya aşı doğum döneminde yapılır yani kadına, annesinin karnındaki cenini tüberküloz veya tüberküloz ve hepatite maruz kalmaktan korumak için hamileyken enjekte edilir ve aşı yapılır. Tüberküloz, çocuğun akciğerlerini ve eklemlerini etkileyen kronik bir hastalık olduğundan ve hamile bir kadına verem enfeksiyonuna karşı aşı yapılır. Hepatit C enfeksiyonuna karşı aşı enjeksiyonunun yanı sıra, bu ciddi karaciğer hastalıklarının en önemli türlerinden biridir. Bu aşılar, hastalıklara saldırmak ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hamile kadının bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olur.

İki aylık dört aylıkken aşılama

Bebek iki ay gibi kısa bir sürede doğduktan sonra birçok kronik ve tehlikeli hastalık ve virüse karşı çoklu ve farklı aşılar ile aşılanır. İnaktive polioya karşı aşılama, Haemophilus influenzae’ye karşı aşılama vardır ve bu hastalık ölüme yol açan bir kan zehirlenmesinin yanı sıra rotavirüs aşısı, üçlü hücresel bakteri aşısı, Streptococcus pneumoniae aşısı ve hepatit B. aşısıdır. Bu aşılar dört aylıkken tekrar tekrar yapılır. Bu aşılar, tüm farklı sağlık hastalıklarıyla savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Altı ay dokuz aylıkken aşılama

Çocuk altı aylık olduğunda, onu bazı farklı sağlık hastalıklarıyla enfeksiyondan korumak için gerekli bazı aşılar ve aşılarla tekrar aşılanması gerekir. Altıncı aylık çocuğun aşıları, partinin DTP bakterileri için üçlü aşı olan iki ay dört aylıkken yaptırdığı tüm aşıları, Haemophilus influenzae (Hib) aşısı ve Hepatit B aşısını içerir, ancak çocuğa rotavirüs aşısı yapılır ve kendisi felç enfeksiyonuna karşı başka bir aşı ile aşılanır. Oral Bebekler. Çocuk dokuz aylık yaşına geldiğinde çocuklara yönelik en önemli aşıları olan çok bulaşıcı bir cilt hastalığı olan kızamığa karşı aşı ile aşılanır. Bu hastalık menenjite karşı aşılamanın yanı sıra beyin zarlarının iltihaplanmasına ve ölüme neden olur.

Bir yaşında aşılama

En öne çıkan ve önemli aşılardan biri de bir yaşındaki çocuk aşılarıdır. Bu aşılar, akciğerleri ve solunum sistemini etkileyen tehlikeli bir hastalık olan pnömokok bakterisine yönelik bir aşıdır. Aynı şekilde, çocuk tarafından enfekte olursa, ömür boyu sakatlığa neden olacak ağızdan çocuk felci aşısı. Üçlü aşılama, karaciğerin risk altında olmaması için viral hepatite karşı aşıları da içerir. Ve çocuğu beyin ve sinir sistemi hastalıkları riskinden korumak için çocuğu menenjit ile yeniden aşılayın.

Bir buçuk ve iki yaşında aşılama

Ayrıca çocuklara genellikle bir buçuk yaşında aşı yapılır ve bazı aşılar yapılır. Bu aşıların, çocuk bir buçuk yaşında hastalığa karşı panzehirle aşılanması nedeniyle, en önemlisi hepatit A olan bazı ciddi sağlık hastalıklarına maruz kalmaması için çok önemli faydaları vardır. Çocuğun cildinde kızarıklık ve enfeksiyonların yanı sıra beyin zarlarında iltihaplanmaya ve zatürreye neden olan suçiçeğine karşı üçlü aşı. Haemophilus influenzae, çocuklarda aşılanmış, üçlü bakteriyel aşılama ve oral felç aşısıdır. Çocuk yirmi dört aylık olduğunda çocuğa da Hepatit A aşısı yapılır.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal