Çocuklarda anemi .. nedenleri ve tedavisi

123rf – goodluz

Anemi, yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülen bir hastalıktır ve vücuttaki düşük hemoglobin veya kırmızı kan hücreleri anlamına gelir.

Kırmızı kan hücreleri, oksijenin vücudun organlarına iyi ve dengeli bir şekilde taşınmasından sorumludur ve bu da vücudun organlarının iyi çalışmasını sağlar. Bu nedenle anemiden muzdarip olanlar, oksijeni vücutlarındaki organlara iyi transfer etmeme eğilimindedir ve bu da birçok sağlık sorununa neden olur. Bu nedenle anne, çocuğunun kansızlığına yakalanmadığını göz önünde bulundurmalıdır, çünkü bu ona birçok soruna neden olur, sağlığını ve geleceğini etkiler. Bu yazımızda, çocuğunuzun onlardan kurtulmasına ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için çocuklarda kansızlığın en önemli nedenlerini, semptomlarını ve tedavisini sizlere sunacağız.

Çocuklarda aneminin nedenleri

Çocukluk çağı anemisi ancak birkaç yeterli testten sonra belirlenir. Çocuğun hemoglobin düzeyinin 12’den az olduğu tespit edilirse çocuğun anemiden muzdarip olduğu söylenebilir. Aneminin pek çok nedeni vardır ve bu nedenlerden en önemlisi, çocuğun kırmızı kan hücrelerini arttırmak için ihtiyaç duyduğu demir ve protein açısından zengin yiyecekleri yememesi ve çocuklarda en sık görülen şeylerden biri olan iştahsızlıktır. Pek çok çocuk 2 ila 6 yaşları arasında iştahını kaybeder, bu da onların halsizlik ve geçici anemi yaşamalarına neden olabilir. Aynı zamanda talasemiden muzdarip bir çocukta ve vücutta folik asit, C vitamini ve demir gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olur.Bu vitaminler, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin artışından esas olarak sorumludur. Bir çocuğun hemolitik hastalığı olması, böbrek hastalığı ve kalp hastalığı gibi kronik bir hastalığa sahip olmasının yanı sıra büyük miktarda kırmızı kan hücresi eksikliğine neden olan kalıtsal hastalıklardan biri olduğu bilinmelidir.

Çocuklarda anemi belirtileri

Anemili bir çocuk, çocukta çok belirgin olan birçok semptomdan muzdariptir, çocuğun vücudunda anemi oranı arttıkça bu semptomlar artar. Bu nedenle çocuğunuzu doktora gösterdiğinizden ve anemi semptomlarını fark ettiğiniz anda onun için gerekli testleri yaptığınızdan emin olun. Oysa çocuğun soluk rengi en sık görülen semptomlardan biridir ve anemi oranının artmasıyla çocuğun renk solması artar; Bu hastalığı varsa, çocuğunuzun gözlerinin altında koyu halkalar fark edebilirsiniz. Ayrıca kansızlığı olan bir çocuk diğer çocuklar gibi oynayamaz ve tam tersine onu her zaman yorgunluk ve bitkinlik içinde bulup gününün çoğunu uyuyarak geçirirsiniz. Anemi aynı zamanda çocuklarda iştahsızlık ve herhangi bir yemek yeme isteksizliğine neden olur. Bu semptomlara ek olarak, anemili bir çocuk baş ağrısı ve baş ağrılarından muzdariptir ve daha az emilir ve odaklanır, bu da okul sonucunu olumsuz etkiler. Ayrıca saldırganlık, aşırı nevrotiklik, rahatsızlık, belirgin dikkat dağınıklığı ve kaygı hissi, çocuğunuzun anemiden muzdarip olması durumunda davranışında fark edebileceğiniz en önemli belirtiler arasındadır. Son olarak, anemili bir çocuğun çeşitli hastalıklara, özellikle mevsimsel grip, solunum yolu hastalıklarına ve herhangi bir virüs veya enfeksiyona yakalanma olasılığı diğer çocuklardan daha fazladır.

Çocuklarda anemi tedavisi

Anemi tedavisinde sadece doktorun önerdiği tedavilere güvenmek mümkün olmayıp, annenin çocuğa sağladığı besinlerle ilgilenmesi ve demir yönünden zengin yiyeceklerin kendisine sunulmasını sağlaması gerekir. Bu tür yiyecekler çocuğu kansızlığa karşı koruduğundan ve doktorun önerdiği tedavinin yanı sıra bu hastalık için en iyi tedavi yöntemidir. Çocuk basit anemiden muzdaripse, demir açısından zengin yiyecekler ve vücuttaki demiri emmeye yardımcı olan yiyecekler getirilerek tedavi edilebilir. Bu yiyeceklerin en önemlileri arasında iyi oranda demir içerdiğinden yumurtadır. Bu nedenle çocuğa her gün bir yumurta verilmesi tavsiye edilir. Yumurtaya ek olarak kırmızı et en zengin demir kaynaklarından biridir, bu nedenle çocuğa haftada 3 porsiyon kırmızı et verilmelidir. Ayrıca ıspanak, su teresi ve maydanoz gibi yapraklı yeşillikler bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir çünkü ona iyi miktarda demir sağlarlar. Son olarak baklagiller ve beyaz etler, sadece iyi oranda demir içermelerine rağmen vücuttaki demiri emmeye yardımcı olan protein açısından zengin kaynaklar arasında yer alabilir.