Çocuklarda anemi ve çocuğunuz için en önemli demir içeren yiyecekler

Anemi veya anemi olarak bilinen şey, on sekiz yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir ve vücutta kırmızı kan hücresi kütlesinin olmaması veya akciğerlerden ve kalpten oksijen taşımaktan ve kan yoluyla vücudun her yerine ulaştırmaktan sorumlu protein olan hemoglobin konsantrasyonunun olmamasıdır.

Birçok tür var Çocuklarda anemi Bu yazıda en yaygın türlerden bahsedeceğiz. Demir eksikliği anemisi … kırmızı kan hücrelerinin, diğer vücut hücrelerine oksijen vermek için gerekli olan hemoglobini yapmak için demiri kullandığı yer.

Çocuklarda anemiyi doğru şekilde teşhis etmek ve tedavi etmek, çocuğun sağlığı, fiziksel ve zihinsel çabaları ve akademik başarısında da büyük fark yaratır.

Bu konu içerir …

Çocuklarda aneminin nedenleri:

 • Çocuğun vücudu yetişkinlerden daha fazla demir tükettiğinden ve büyüme aşamasında çok önemli olduğundan, çocuğun vücudunun demir ihtiyacındaki artış.
 • Çocuklarda yetersiz beslenme, çocuk vücuduna yetecek kadar demir içeren yiyecekleri yemediğinden anemiye maruz kalır.
 • Bağırsak kurtları gibi bazı yaygın hastalıklarla çocuk enfeksiyonu.

Çocuklarda anemi belirtileri:

 • Ciltte solgunluk ve vücudun donukluğu, özellikle renklerinin hafif beyaz olma eğiliminde olduğu dudak bölgesinde ve tırnak altlarında.
 • Çocuğun akademik başarısı, odaklanma eksikliği ve sık unutkanlık nedeniyle düşüktür.
 • En ufak bir fiziksel veya zihinsel çabadan dolayı yorgun ve bitkin hissetmek.
 • Hızlandırılmış kalp atışı.
 • Nefes darlığı çekiyor.

Anemi nasıl teşhis edilir:

Kandaki hemoglobin miktarını gösteren tam kan sayımı, kandaki demir depoları testi gibi laboratuvar testleri ile çocuğunuzun kansızlığa yakalanmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra bu testleri uzman doktora yaptırarak uygun tedaviye başlayabilirsiniz.

Çocuklarda anemi

Çocuklarda aneminin tedavisi

Aneminin tedavisi, ilki doğru beslenme ve ikincisi farmakolojik müdahale olmak üzere iki yöntemden oluşur.

Çocuklarda kansızlığı tedavi edecek yiyecekler:

 1. Demir yönünden zengin bitki ve hayvan kaynakları çeşitlendiğinden, doğru beslenmeyle başlayacağız.Hayvansal kaynaklar, hızlı emildikleri ve içlerindeki demir miktarı daha fazla olduğu için vücut için daha büyük önem taşır, dolayısıyla vücuda daha fazla fayda sağlar.
 2. Demir; kırmızı et, karaciğer ve kalpte bulunan hayvansal kaynaklardan ve bitki demir kaynaklarından bulunur: pekmez, ıspanak, elma ve muz.
 3. Portakal, limon, çilek ve guava gibi C vitamini yönünden zengin kaynaklarla alındığında vücudun demir emilimi artar, diğer yandan çayın sık ve bol miktarda içilmesi halinde bağırsakta demir emilimi azalır.

İlaç müdahalesine gelince, çocuğunuzun durumuna ve yılına göre uygun ilaç türünü, dozunu ve yeterli süreyi belirlemek için bir doktora danışmanız önerilir.

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin