Çocuklarda baş biti .. önleme ve tedavi

123rf / yarruta

Çocuklar baş biti sorunundan en çok etkilenen yaş grupları arasında yer alırlar çünkü bu sorunun taşıyıcısı olabilecek birçok çocuğun bulunduğu okul ve kreş gibi çok kalabalık yerlerde bulundukları için enfeksiyon saçlarına dokunmaları sonucu bu çocuklara bulaşır.

Bitler küçük ve can sıkıcı bir böcektir, kafayı enfekte ettiklerinde şiddetli kaşıntıya neden olurlar, bu da içinde yaşadıkları ve kanla beslendikleri saç ve kafa derisine yapışmaları nedeniyle deride iltihaplanma ve kızarıklık ile sonuçlanır. Ve baş biti sorunu, çocukların maruz kaldığı en can sıkıcı sorunlardan biri olduğu için annelerde büyük ızdıraplar yaşattığı için bugün sizler için topladık canım, baş biti çıkarmak için bazı tedavi yöntemleri ve çocuklarda bit sorununu önleme yöntemleri.

Çocuklarda baş biti sirke ile tedavi etmek

Sirke, büyük oranda bit yumurtalarını yok edebilen bazı alkali maddeler içerdiğinden, çocuklarda baş bitinin yok edilmesine katkıda bulunan doğal gıda maddelerinden biridir. Ek olarak, sirke asetik asit içerir ve bu da ölü sirkeleri çok etkili bir şekilde giderir. Bu nedenle üç yemek kaşığı beyaz sirke, iki yemek kaşığı vazelin ve bir yemek kaşığı hindistancevizi yağını karıştırmalısınız. Malzemeleri iyice karıştırın ve iki saat bekletip çocuğunuzun saçına sürün. Sonra bebeğinizin saçını iyice fırçalayın.

Sarımsaklı çocuklarda baş biti tedavisi

Sarımsak, doğal antibakteriyel ve antiinflamatuvar kimyasallar ve bileşikler açısından zengin bir besindir. Bu nedenle özellikle çocuklarda kafa derisi içinde yaşayan iğrenç bit böceğinin öldürülmesine yardımcı olur. Sarımsak ayrıca sirkelerden ve bit yumurtalarından büyük ölçüde kurtulmaya yardımcı olur. Bu nedenle, çocuklarda bitleri gidermek için etkili bir çare olarak harika bir sarımsak ezmesi hazırlamalısınız. Üç diş ezilmiş sarımsak getirin ve bunlara iki yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Sarımsağı ve limonu, yapışkan bir macun elde edene kadar damla zeytinyağı ile eritin, ardından macunu çocuğunuzun saçına ve saç derisine sürün, bir saat bekletin, sonra su ve şampuanla iyice durulayın.

Mayonezli çocuklarda baş biti tedavisi

Çocuklarda saç bitlerinden kurtulmanın bir başka sihirli yolu da onları mayonezle yok etmenin yoludur. Mayonez, saç derisine yapışan bitleri tıkayan ve çocukların saç tellerine dağılmış sirkeleri öldüren yüksek oranda doğal yağ içerir. Bu nedenle iki yemek kaşığı mayonez hazırlayıp içlerine bir çay kaşığı çay ağacı yağı, bir kaşık susam yağı ve biraz tuz eklemelisiniz. Ardından karışımı çocuğunuzun saçına uygulayın ve saç derisine masaj yapın ve sıcak su ve şampuanla durulamadan önce bir saat bekletin.

Çocuklarda biti önlemenin yolları

Bebek İpuçları

Baş bitine maruz kalmaması için çocuğunuza bazı önleme ipuçları sunabilirsiniz ve bunlardan en önemlisi, bit enfeksiyonunu meslektaşlarından kendisine bulaştırmamak için çocuğunuzun okulda veya kreşte sınıf arkadaşlarının aletlerini kullanmamasıdır. Ayrıca çocuğunuz, arkadaşlarının saçlarıyla doğrudan saçlarına dokunmaktan kaçınmalı ve enfeksiyon bulaşmasını önlemek için meslektaşlarına yaklaşırken dikkatli olmalı ve biraz mesafe bırakmalıdır. Çocuk, saçında kaşıntı semptomları olduğunu görürse meslektaşından mümkün olduğunca uzak durmalıdır.

Anne için ipuçları

Anneye gelince, çocuklarının özellikle kız çocuklarının saçlarına özel ilgisi nedeniyle çocuğunun baş biti ve sirkeler sorununa maruz kalmaktan korunmasında büyük rolü vardır çünkü erkeklere göre saçları daha fazladır. Bu endişe saçı sık sık yıkamak ve korumaktır. Anne de çocuklarının tarağını ve fırçasını düzenli olarak yıkamalı, periyodik olarak dezenfektan ve sıcak su ile sterilize etmelidir. Saçlı deriye kan dolaşımını uyarmak için dar dişli tahta bir tarak kullanması gerekiyor. Ayrıca bebeğin nevresim takımlarını sıcak suda yıkar.