Çocuklarınızda demir eksikliğine dikkat edin

123rf-Dmitriy Shironosov

Vücutta demir eksikliğinin patolojik belirtileri ve semptomları vardır ve bir çocuk için en sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu belirtiler ve belirtiler arasında özellikle okul çağındaki küçük çocuklarda sürekli yorgunluk ve odakta güçsüzlük hissi yer alır ve ayrıca saç dökülmesinin ve kansızlığın ortaya çıkmasının önemli bir nedenidir.

Demir, kandaki oksijeni emmeye, tüm vücuda daha iyi aktarmaya ve karbondioksiti dışarı atmaya çalıştığı için çocuğun vücudu için önemli bir elementtir. Demir, çocuklarda büyümeden sorumlu temel unsurlardan biridir.Demir aynı zamanda vücudun, beynin ve kasların yani tüm vücudun güçlendirilmesine yardımcı olur Demir ayrıca kandaki hemoglobin üretiminin yüzdesini ve vücudun daha iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu diğer enzimleri artırır. Demir, saç bakımında önemli bir rol oynar, saçı güçlü, sağlıklı ve kırılmasız hale getirir. Demir ayrıca böbrek yetmezliğini önlemeye çalışır ve demir, fetal deformite ve düşüklere karşı korur ve anemiyi ortadan kaldırır.

Çocukta demir eksikliği belirtileri

İdrar renginde değişiklik

İdrar rengindeki değişiklik, bir hastalığın göstergesidir veya bunun vücuttaki demir eksikliğinin bir göstergesidir ve ayrıca idrarın rengi kırmızı ise, bu genellikle kandaki demir eksikliğinin kanıtıdır, çünkü yiyeceklerin mide sindirimi sırasında demir elementi üzerimde çalışır. Yiyeceklerin renklerinin emilmesi dolayısıyla idrar rengi normaldir.

Ten renginde değişiklik

Demirin cildin dinamik bir şekilde görünmesine yardımcı olan hemoglobin üretimini iyileştirmek için çalıştığı bilinmektedir.Cilt rengi sarıya döndüğünde bu vücuttaki demir eksikliğinin bir işaretidir.

Normal nefes alma yeteneğinde azalma

Demir, kandaki oksijeni emer, vücuda taşır ve kandaki karbondioksitten kurtulur. Bu nedenle egzersiz yaparken ve basit bir efor sonucu çok yorgun hissettiğinizde bu demir eksikliğinin bir göstergesidir.

Zihinsel anlama güçlüğü

Vücuttaki demir eksikliği beynin yeterince çalışmamasına neden olur, bu da bilgiyi özümseyememeye ve odaklanamamaya yol açar, çünkü demir beynin büyük bir hassasiyetle çalışması için gerekli ve önemli bir unsurdur.

Çocuklarda demir eksikliğinin nedenleri

Çocukların vücudundaki demir eksikliği, diğer sağlıklı çocuklar gibi normal yaşamlarını sürdürmelerini engelleyen kansızlığa yol açabilir Demir eksikliği ile ilişkili aneminin birkaç nedeni vardır.

İlk sebepGünlük olarak 5 veya daha fazla bardak süt içmek, türevlerini sık tüketmenin yanı sıra demir üretimini ve emilimini azaltır.

İkinci sebep: Çocuğun gün boyu yediği yiyeceklerde demir eksikliği.

üçüncü neden: Vücut, demir eksikliği ve anemi üzerinde çalışan büyüme aşamalarında çok miktarda demir emer.

Dördüncü sebep: Çocuğun ince bağırsak hastalığı olması durumunda, bu, zayıf bir demir emilimine ve ayrıca gastrointestinal sistemde kan varlığının sona ermesine yol açar.

Çocukta demir eksikliğini tedavi etme yöntemleri

Bir çocuğun kanındaki demir eksikliğinin tedavisi için kırmızı et ve kümes hayvanları gibi bu elementin büyük oranlarını içeren daha fazla besin tüketmek ve bu elementi bolca içerdiği için karaciğer alımını arttırmak gerekir. Sebzeler ve meyveler, özellikle vücutta daha iyi kan dolaşımı için çalıştıkları için birçok doğal vitamin, güvenlik maddeleri ve mineraller içerdiğinden ve bu meyveler çilek, her iki türden çilek, guava meyvesi ve yeşil biber olduğu için yenmeli ve birçoğu ıspanak çok yenmelidir. Çok büyük oranda demir içerir.

Ayrıca pek çok vitamin ve mineral içerdiği ve kansızlığa karşı savaşma kabiliyetinin yanı sıra cilde ve saça birçok faydası olduğu için bol bol koşmalı, demir içerdiği için maydanoz eklenmiş salata alımını artırmalısınız. Mineraller ve vitaminler ve her gün kahvaltı yapmaya çok dikkat etmelisiniz çünkü vücuda tüm aktiviteler için gerekli olan enerjiyi sağladığı için gün boyu en önemli öğünlerden biri olarak kabul edilir.