Dahi! Bir kuruş harcamadan barbekü alanınızı ikiye katlayın – çim ve bahçe

Biftek hazırlamaktan mükemmel kebabı bir araya getirmeye kadar, ızgarayı hazırlamak bir başarıdır. Kekler, eritilmiş peynir ve pişirme sebzeleri için dahili bir üst rafı olmayan bir barbekü için, basit İşçi Bayramı pişirme, dikkatli zamanlama, koordinasyon ve sınırlı alanın yaratıcı kullanımını gerektirir. İki katmanlı bir ızgarada şanslı olsanız bile, bir aile buluşması veya arka partiye ev sahipliği yapmak genellikle daha fazla yemek odası gerektirir. Neyle uğraşırsanız uğraşın, sorun aynıdır: yan yemekleri çok erken yerleştirin ve ana katılımcı için yeriniz olmayabilir – ancak, kenarları eklemek için giriş tamamen pişene kadar bekleyin ve aç misafirlere hamburger ve soğuk köpekler sunmanız gerekir.

Aynı hafta sonu barbekü partisinde olanlar için, Joshua Bossel of Serious Eats, bitmiş yemeği ısıtan ve pişirme alanını ikiye katlayan bir DIY ızgara eki yarattı. Izgara rafı mütevazı başlangıçlardan yükseldi: tam olarak iki teneke kutu. Bousel, iki ucu kesilmiş ve etiketleri çıkarılmış halde iki kabı kömür ızgarasının üzerine dik bir şekilde koydu. Daha sonra kutular üzerinde başka bir dairesel ızgara (bir şömine rafı veya set üstü ocak da çalışacaktır) dinlendirilir.

Aşağıdaki alevin kavurucu sıcaklığından uzaklaştırıldıktan sonra, ikinci seviye, hazırlanan yiyecekler için bağımsız bir ısıtma standı görevi görür veya folyo ile kaplanır, üst katman patates, mısır ve diğer mevsimlik sebzeleri yanmadan kavurarak yavaş pişirici görevi görür. Hepsinden iyisi, bu ücretsiz ızgara güçlendirici, daha fazla yiyecek için altında bol miktarda alan bırakır. Tüm ekstra alanla, her şeyi bir kerede atabilir, esasen pişirme sürenizi yarıya indirebilir ve sizi partiye daha erken geri götürebilirsiniz.

Devamı: Ciddi yiyor