Değerli gümüş kapları korumak için ipuçları

123rf – Andrey Bayda

Gümüş metal, en güzel ve en iyi metal türlerinden biridir ve tüm alanlarda yaygın olarak kullanılan metallerden biridir. Takı tasarımında kullanıldığında zarafetin sembolü olurlar ve değerli ev yemekleri ve mutfak eşyaları ile evi dekore etmek için kullanıldığında sofistike ve güzelliğin sembolü olurlar.

Gümüşün güzelliğine rağmen maalesef lekelere, kararmalara, çizilmelere ve kirlenmeye de maruz kalan en hassas ve kırılgan minerallerden biridir. Ve gümüş kaplar birçok insan için daha fazla mahremiyet sağladığından, gümüş kapların temiz, parlak ve parlak görünümünü ve güzelliğini korumanıza yardımcı olacak bazı yöntemler sunmak istiyoruz canım. Bu makaleyi takip et canım ve değerli gümüş kapları korumak için en önemli ipuçlarını öğren.

Değerli gümüş kapları temizleyin

Değerli gümüş parçalarınızı kolay ve doğal bir şekilde temizleyebilirsiniz canım. Nadiren gümüş mutfak eşyaları kullandığınız doğrudur, ancak bunları ani bir zamanda, örneğin bazı misafirlerin gelişi veya ziyafetler sırasında kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yöntem, bu değerli gümüş eşyaları çizilmeden veya deforme olmadan temizlemenize yardımcı olur. Gümüş eşyalarınızı ılık suda fosfat içermeyen bulaşık deterjanı ile yıkamanız yeterlidir. Çizilmelerini veya paslanmalarını önlemek için gümüş kapları bulaşıklardan uzakta kendi başlarına yıkadığınızdan emin olun. Bunları yıkarken, kauçuk tencerelerin süslendiği gümüş metale zarar vermeye çalıştığı için lastik eldiven takmaktan kaçının. Ayrıca gümüş çatal bıçak takımınızı çabuk ve hemen yıkadığınızdan emin olun, böylece yiyecek artıklarından leke kalmaz.

Gümüş kapları karbonatla temizleyin

Sodyum bikarbonat ile temizleme yöntemi olan değerli gümüş kapları temizlerken başvurabileceğiniz başka bir yöntem daha var canım. Sodyum bikarbonat, gümüş eşyalar üzerindeki çizikleri giderir ve ayrıca sert lekelerin ve kararmaların giderilmesine yardımcı olur. Bu nedenle, sodyum bikarbonat macunu yapmalı ve kullanırken dikkatli olmalısınız çünkü yanlış kullanım gümüşe zarar verebilir. Sadece biraz karbonatı sıcak suyla değil, biraz ılık suyla çözün. Macunu temiz bir beze uygulayın ve gümüşle süslenmiş desenleri ovalamak için ıslak at kılından yapılmış bir fırça ile eşyaları iyice ovalayın.

Gümüş ev eşyalarının parlatılması

Gümüş eşyalarınızı çiziklerden veya lekelerden korumanın çok önemli bir yolu, gümüşü parlatma yöntemidir. Gümüş deformasyonlarından ve koyu pigmentasyondan kurtulmak için bu yöntem çok dikkatli yapılmalıdır. Bu nedenle, gümüş kaplamanın çizilmesini önlemek için yumuşak bir pamuklu bez hazırlayın, jel yerine biraz normal beyaz diş macunu sürün ve bezi biraz suyla ıslatın, ardından parlamayı ve parlak rengi elde edene kadar gümüşü iyice ovalayın. Ya da onun gümüş cilasını kullanabilirsin. Bu, gümüş eşyalarınızı cilalamak için en güvenli ve en iyi seçenektir. Bir parça yumuşak tülbent üzerine biraz gümüş cila sürüp gümüşü parlatmaya başlayabilirsiniz.

Değerli gümüş kapları saklamanın yolları

Gümüş eşya saklama yöntemlerine gelince, gümüşü hasara veya hasara maruz kalmaktan koruyan en önemli adımlardan biridir. Değerli gümüş eşyaları saklamadan önce kuru ve temiz olduğundan emin olun. Her gümüşü biraz yumuşak vanilya eklenmiş kağıt mendil veya çizilmez kağıtlarla kaplayın. Gümüşü kararmamak için bazı asidik maddeler içeren kağıt veya dokuları kullanmaktan uzak durun. Ardından gümüşü, gümüş eşyalar üzerindeki nemin etkisini azaltmak için uygun miktarda silika jel içeren hava geçirmez bir plastik torbaya koyun. Gümüş çatal bıçak takımlarını kauçuk veya paslanmaz çelikle birlikte saklamamaya dikkat edin.

Gümüş eşyaların korunması için diğer ipuçları

Değerli ve antika gümüş parçaların bütünlüğünü korumak için izlenmesi gereken bazı ipuçları vardır, bunlardan en önemlisi bulaşık makinesinde gümüş kapların yıkanmamasıdır çünkü çamaşır makinesindeki suyun yüksek sıcaklığı gümüşün renginin değişmesine ve zarar görmesine neden olur. Gümüş gravürleri temizlemek için plastik fırçayı kullanmaktan da kaçınmalısınız çünkü plastik gümüş eşyalarda çiziklere neden olabilir. Gümüşü temizlemek için ağartma malzemeleri veya klor kullanmaktan sakının, ona zarar vermemek için.