Değirmen türleri


Değirmenler neler?

Değirmenler, Tahıllar, tohumlar ve diğerleri gibi çeşitli elementlerin öğütülmesi için çalışırlar.. Genellikle bunlar rüzgar veya hidrolik enerji kullanmak, ama farklı mekanizmalara ve enerjik güçlere sahipler ve ayrıca öğütme olmayan farklı kullanımlar için var.

(Yel değirmenleri)

(Yel değirmenleri)

Değirmenlerin sınıflandırılması

Özelliklerine bağlı olarak aşağıdaki sınıflandırmayı yapabiliriz:

Rüzgar değirmenleri: Bunlar en yaygın olanlardır ve temel olarak bir yapıdan oluşurlar, hatırı sayılır yükseklikte, üst uçta bir dizi bir fanınkilere benzer bıçaklar veya bıçaklar. Bunlar, rüzgar gücü, bu onları döndürür ve mekanizması aracılığıyla Yapının içinde bulunan öğütme cihazları için kuvvet üretirler.

Bu tür öğütme yöntemleri değirmenden değirmene değişebilir. Bazıları rüzgar enerjisiyle, motor kullanıyorlar, oluşturma elektrik gücü ve bununla frezeleme operasyonu. Diğerleri oluşur karmaşık yatak ve dişli mekanizmaları sadece mekanik kuvvet kullanan. Rüzgar olanları kullanıldığı için bu mekanizmalar değirmenin amacına ve işlevine bağlı olarak değişir. sadece öğütme için değil, aynı zamanda topraktan su çıkarmak veya elektrik enerjisi üretmek için de kullanılabilirler..

-Hidrolik Değirmenler: Bunların kullanımı genellikle un üretimi için buğday öğütme. Mekanizması, bir kanalın veya nehrin akıntısının akışı ile harekete geçen kanatları içeren tekerleklerden oluşuyordu. Bu bir ana tekerlek yatay eksen ve dişliler ve kavramalar aracılığıyla kuvvet diğerine aktarıldı dikey eksenli tekerlek öğütme taşlarına bağlıdır.

Aynı zamanda çeşitli mekanizmalar varBazılarının dikey eksende tek bir tekerleği vardır ve daha fazla su basıncına izin veren ve tekerleği yüksek hızda hareket ettiren iyi yönlendirilen sıkıştırılmış kanal alanlarına yerleştirilmiştir. Diğerleri de yatay bir eksendedir, ancak kuvvetin hareket ettiği hızdan değil suyun ağırlığından kaynaklandığı büyük miktarda su düşüşlerinin altında bulunur.

-Kan değirmenleri: Bu mekanizmaların etkisi öğütmeyi amaçlar. Motor enerjisi olarak hayvanların gücünü kullanmak öküz veya katır gibi, öğütme çanakları etrafında dönerek, aynı eksene bağlı bıçakları harekete geçirir. Çoğunlukla az rüzgarlı alanlarda kullanılır veya hidrolik kuvvet.

-Aerojeneratörler: Gerçekte değirmen olarak biliniyorlar işlevi öğütmek değil rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi üretmektir.. En modern değirmen türleridir ve mekanizmaları oldukça basittir. Rüzgar enerjisi ile çalışan ve hava akımlarındaki değişikliklerden bağımsız olarak her zaman gerekli yönde kalacak şekilde onları yönlendiren bir rüzgar gülü bulunan pervaneler veya kanatlardan oluşur. Boyutları küçüktür ve bu türden binlerce değirmenin sürdürülebilir enerji üreten rüzgar çiftliklerinin tamamını bulabilirsiniz.

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.