Demirhindi içeceği ve birçok faydası

123rf – Thanthip Homsansri

Demirhindi suyu, Ramazan ayında ve yıl boyunca yaygın olarak kullanılan en popüler meyve sularından biridir. Demirhindi suyu, çoğunlukla tropikal bölgelerde yetişen demirhindi bitkisinden hazırlanır.

Demirhindi, bazı insanların sevdiği tatlı ve harika tadı için, vücuda enerji vermek veya sadece susuzluğu gidermek için tek fayda değil, demirhindi vücut için birçok faydaya sahiptir. Pek çok vitamin, antioksidan ve diğer vücut sağlığı için çok faydalı unsurlardan zengin olduğu için. Bu yazımızda demirhindi’nin vücut için en önemli faydalarından bahsedeceğiz.

Kabızlığın tedavisine yardımcı olur

Antik çağlardan beri demirhindi içeceği, kabızlığı tedavi etmek ve uzun süreli kabızlıktan kaynaklanan mide ağrısını tedavi etmek için doğal bir bitki olarak kullanılmıştır. Ayrıca demirhindi, kolonda biriken atık ürünlerin sindirilmesine ve ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Dolayısıyla, IBS’yi sakinleştirmeye de yardımcı olur. Demirhindi, en önemlileri tartarik asit, malik asit ve potasyum olan bir grup vitamin ve mineral içerir. İçindeki tüm bu asitler ve vitaminler birlikte atıklardan kurtulmaya yardımcı olur. Demirhindi ayrıca spazmı iyi geçememeye neden olan istemsiz kasların gevşemesine yardımcı olur. Ayrıca demirhindi, şiddetli mide tahrişinden kaynaklanan mide ülserlerinin tedavisine yardımcı olur. Ayrıca solucanların mideden atılmasına da yardımcı olur.

Kalp sağlığı

Demirhindi, kandaki kolesterolü düşürmeye ve yüksek tansiyonu tedavi etmeye yardımcı olan yüksek oranda antioksidan içerdiğinden kalp sağlığı için çok faydalıdır. Ayrıca kalpteki arterlerin ve kapakçıkların daralmasına yardımcı olur. Felç ve anjina pektorisi önlemeye yardımcı olur. Kalp hastalarına günlük bir bardak demirhindi suyu içmeleri tavsiye edilir ve çok fazla şeker eklenmemesi tercih edilir çünkü çok fazla şeker vücuda çok fazla zarar verebilir ve onu faydalı bir içecekten zararlı bir içeceğe çevirebilir.

Cilde iyi gelir

Demirhindi suyu, cildin güzelliği için çok önemli olan bir grup vitamin ve mineral içerir. Demirhindi suyu, B vitamini, C vitamini, antioksidanlar, lif ve alfa hidroksil asitler içerir. Tüm bu vitamin ve mineraller cildin güzelliği için önemlidir. Kırışıklıklardan kurtulmanıza ve sağlıklı, daha genç görünen cildin keyfini çıkarmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda güneş yanığının sakinleşmesine yardımcı olurlar ve bu vitaminler ayrıca sivilce ve sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olur ve cilde canlılık, parlaklık ve parlaklık verir. Demirhindi suyu, temiz bir pamuklu çubuğu suyuna batırıp tüm cilde uygulayarak ve kuruması için çeyrek saat bekleyerek ciltte kullanılabilir. Ardından cildi yıkayın. Güneş yanığı durumunda ise hızlı sonuç almak için gül yağı eklenebilir.

Kilo kaybı

Demirhindi suyu kilo vermeye yardımcı olur ve aynı zamanda iştahı büyük ölçüde bastırmaya yardımcı olur. Bunun nedeni, demirhindi suyunun kolesterolü düşürmeye ve dolayısıyla yanmayı artırmaya yardımcı olan antioksidanlar içermesidir. Ayrıca, uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan lif içerir. Ayrıca çok fazla kalori içermez. Diyet yapıyorsanız, her gün 1 ila 3 bardak demirhindi içebilirsiniz. Demirhindi suya batırılıp şeker eklenmeden tam bir gece bekletilerek hazırlanır. Çok miktarda yemek yemediğiniz için acıktığınızda veya ana öğünlerden önce içilebilir. Çünkü tokluk hissi veriyor. Yemek hazırlarken de kullanılabilir. Tatlı ve ekşi bir tada sahip olduğu için demirhindi hazırlamak ve ona lezzetli bir tat vermek için kullanılan birçok uluslararası yemek ve tarif var.

Kanseri önlemede faydalıdır

Demirhindi suyu, vücuttaki kanser hücrelerine saldırmayı önleyen, bağışıklığı önemli ölçüde artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kanser hücrelerinin oluşmasını önlemeye yardımcı oldukları için kanseri önleyen antioksidanlar içerir. Kanser hastalarına, serbest radikallerle savaşan antioksidanlar içerdiği için kanser hücrelerinin aktivitesini azaltmaya yardımcı olduğu için demirhindi içmeleri de tavsiye edilir. Böylece kanserin bir yerden diğerine hızla yayılmasını azaltmaya yardımcı olur.