Denizaltı türleri


Denizaltı nedir?

Denizaltı bir tür su altında, büyük derinliklerde veya yüzeyde gezinme kalitesine sahip su taşımacılığı. Çoğunlukla askeri alanda, aynı zamanda bilimsel amaçlarla, araştırmada vb. Kullanılırlar.

(Denizaltı su altında yelken açar)

(Denizaltı su altında yelken açar)

Denizaltı örnekleri

Sivil Denizaltılar: Çoğunlukla çalışıyorlar turist veya eğlence amaçlı, denizcilik, tropikal cazibe merkezleri vb. alanlarda Onlar bir önemli ölçüde küçültülmüş boyut ve tasarımı, yolcuların su ortamını takdir etmelerine imkan verecek şekilde yapılmıştır. Bu nedenle, oluşurlar dışarıya çok sayıda pencere ve vizör. İşlemi nispeten yavaştır ve karmaşıklığı düşüktür.

Askeri Denizaltılar: Bunlar artan kullanım. Etkinlikleri, su altında oldukları için tespit edilmelerinin zor olması ve gerekli silah ekipmanlarından oluşmalarıdır. Özelliklerine, işlevlerine ve amaçlarına bağlı olarak farklı türler vardır:

için. Balistik Denizaltılar: Öyle mi uzak mesafelerde kullanılacak füzeler ve silahlarla donatılmış saldırı hedefleri genellikle yerde bulunur. Eskiden dizel ile çalıştılar ama bugünlerde onlar nükleer enerjidir, Bu onlara daha fazla özerklik ve kamuflaj kapasitesi sağlar ve kullanımları genellikle karmaşık askeri stratejilere dayanır.

b. Nükleer Denizaltılar: Çalışırlar donatıldıkları bir nükleer reaktör tarafından üretilen tahrik. Yüzlerce farklı sınıf ve model vardır ve bunlar, diğer olumsuz faktörlerin yanı sıra havanın kademeli olarak dahil edilmesini gerektiren dizel modellerin yerine günümüzde en çok kullanılanlardır. Kullandıkları yakıt sıvı metal alaşımdır.

c. Bathyscaphe: Derin dalış aracı olarak da bilinen bu denizaltılar çoğunlukla kullanılmaktadır. bilimsel veya askeri amaçlar için, ölçüm, keşif ve kurtarma için büyük derinliklerde. Boyutları küçüktür ve tasarımları muazzam su basıncına izin verir. Genellikle karmaşık ölçüm öğeleri, kayıt teknolojisi, kameralar vb. İle donatılmıştır.

d. Uçak Gemisi Denizaltıları: Çoğunlukla II.Dünya Savaşı’nda kullanıldı. Bu denizaltıların da çok sayıda silahı vardı. Saldırı hava birimleri ve keşif uçağı için kalkış, iniş ve depolama alanı olarak işlev görme yeteneği. Bu, denizaltıların bulunduğu ortamın daha kapsamlı bir kaydına sahip olmalarını sağladı, çünkü denizaltıların donatıldığı ölçüm mekanizmaları onlara yüzeyin çok üzerindeki alanlar hakkında yeterli bilgi sağlamadı.

ve. İnsansız denizaltılar: Adından da anlaşılacağı gibi, bu denizaltılar diğerlerine kıyasla küçülmüş boyutta eserlerdir ve sanal olarak uzaktan kumandalarla kontrol edilir. Kompakt ve aerodinamik tasarımı, son teknoloji ürünü kayıt teknolojisi sayesinde aşırı derinliklere ulaşmasını sağlar. her türlü bilgiyi iletir ölçümler, derinlik, su basıncı, görüntüler vb. ile ilgili

İlgili Mesajlar


Tüm hakları Saklıdır


© Is izin verildi içeriğin kullanımı, bir bağlantıyla tanınmak bu makaleye, bir bilgi kaynağı olarak.