Dermatoloji ve saç ekimi uzmanı Dr. Hania Ardman ile kaş ekimi üzerine tartışma

Dr .. Hania Erdman, Dubai’deki Joelle Clinic’te dermatoloji ve saç ekimi konusunda uzmandır. Uzun yıllar boyunca saç dökülmesi tedavisi ile ilgili birçok tıbbi çalışma sundu ve 2006’dan 2011’e kadar bilinen en ünlü güzellik tedavileri hakkında birçok konferans hazırladı. Saç ekimi ve çeşitli tedavileri alanında hala sunabileceği çok şey var.

Dr aranıyor. Erdman, tüm hastalarının özgüvenlerini artırmaya katkıda bulunan çeşitli estetik yönleri keşfetmelerine yardımcı olmak için. Saç ve kaş ekimi alanında da geniş deneyime sahiptir. Aynı zamanda uluslararası saç restorasyon topluluğunun bir üyesidir ve bu alanda daha fazla bilimsel araştırma sağlamaktan çok heyecan duymaktadır.

Kaş ekimi ile ilgili en önemli soruları ve bunların ayrıntılı cevaplarını Dr. Hania Aardman Your Life ile yaptığı özel röportajda.

Kaş ekimi nasıl yapılır?

İlk adım olarak kaşın şeklini ve genel olarak yüze nasıl uyduğunu tasarlıyoruz. Daha sonra donör alanı (3 cm uzunluğunda ve 1 cm genişliğinde) tıraş ediyoruz ve genellikle başın arkasının altındaki bölgeden alınıyor, ardından donör ve alıcı bölgeyi lokal anestezi ile uyuşturuyoruz. Ekim işlemi için hazırladığımız ve hazırladığımız saç köklerine girmek için kaş bölgesinde çok küçük delikler açıyoruz

Kaş ekiminin sonuçları sonsuza kadar sürecek mi yoksa hastanın zaman zaman tekrar etmesi gerekiyor mu?

Evet, ekim işleminden sonra bölgeyi eliyle ovmama, dokunmama gibi şartlara ve talimatlara uyması durumunda kalıcı ve kalıcı sonuçlardır çünkü bu ekilen saç köklerinin bir kısmının alınmasına neden olabilir. Bazı durumlarda hasta, ancak kaş bölgesinde daha fazla yoğunluk olmasını istediği durumlarda tekrar operasyona dönebilir.

Kaş ekimi tamamen güvenli midir ve yan etkileri nelerdir?

Tabii ki güvenli ve hiç de karmaşık olmayan bir süreçtir ve diğer çözümler geçici olduğu ve genellikle kaş dökülmesine neden olduğu için kaş dökülmesi için en uygun çözüm haline gelmiştir. Bazı kadınlar aralarındaki boşlukları doldurmak için kaş kalemi kullandığından ve sürekli kullanımda bölgede saç dökülmesine neden olabilir.

Bu işlemin herhangi bir yan etkisi olmamakla birlikte biraz kızarıklık ve şişlik görülebilir ve çok nadir durumlarda morarma olabilir, ancak hızla kaybolur, geçicidir ve ancak işlem bittikten sonra birkaç gün kalır.

Kaş ekiminde kullanılan teknikler nelerdir ve en iyi teknik nedir?

İki tekniğimiz var, ilki saç ekimi için minimal invaziv bir teknik olan FUE. İçerisinde donör bölgeden tek tek foliküller alınır ve inceltme bölgesine tek tek ekilir. Greftler bir “pick” çıkarıcı kullanılarak çıkarılır ve ardından alıcı alana uygulanır. İz bırakmaz ve dikiş gerektirmez.

İkinci teknik, FUT (Strip Hair Transplant) veya geleneksel FUE yöntemidir. FUE tekniğinde 1-4 folikül içeren ve kafa derisinde daha fazla saça ihtiyaç duyan bölgelere implante edilen folikül birimlerinin (saç kökleri) ekstraksiyonu kullanıldığı durumlarda. Kökler, doğal bir greft nakli kullanılarak ayrı ayrı sabitlenir. Doğal greft ekimi, hastanın saçlarının doğal görünüm ve his ile aynı şekilde uzamasını sağlar.

Kaş büyütmek için her iki yöntemi de kullanıyoruz, ancak karşılaştırırsak, bu yöntemle saç ekimi tekniğinin yaygın olduğunu görürüz çünkü bu teknik sayesinde iz kalmaz ve dikişsizdir ve donör alan çoğunlukla herhangi bir değişiklik olmadan ortaya çıkar. Aynı zamanda bir iyileşme süresi gerektirmez ve saç ve kaşları eski haline getirmek için modern, minimal invaziv bir tekniktir.

Kaş ekimi sadece kadınlarla mı sınırlı yoksa erkekler için de yapılabilir mi?

Tabi kadınlarda ve erkeklerde, kaşlarında saç dökülmesi yaşayan veya hafif kaşları olan herkes için yapılabileceği gibi bu bölgede ameliyat olmuş ve saç dökülmesine neden olan yara izleri olanlar için de yapılabilir. Bu nedenle kaş ekimi en uygun çözümdür.

Kaş ekimi işlemi öncesinde ve sonrasında izlenmesi gereken önleyici adımlar nelerdir?

Öncelikle, işlem sonrası şekil ve yoğunluğa gerçekçi bir dikkat göstererek kaşları ve şeklini tanımlayan, bu alanda tecrübeli ve yetkin bir uzman doktordan bir konsültasyon alınmalıdır. Ameliyattan önce kan da test edilir ve incelenir. İşlemden sonra genellikle bölgeye ve çevre bölgelere bölgeyi stabilize etmeye yardımcı olan ve saçların doğru şekil ve yönde uzamasını sağlayan Botoks iğneleri ile enjekte edilmesini öneririm.

Saç köklerinin dökülmesini önleyen izin verilen araç ve gereçlerle kaşların temizliğine ve düzenlenmesine özen gösterilmesi, harika ve tatmin edici sonuçların alınmasında hiç şüphesiz büyük önem taşımaktadır.

Operasyon sonrası kaş bakımı için temel adımlar nelerdir?

Normal veya orta sıcaklıkta ılık su ile ıslatılmasının yanı sıra 7 gün üst üste ovuşturulmaması, takip edilmesi ve cerrah veya uzman doktora danışılması önerilir.