Ders çalışma: Aspirin preeklampsiyi önlüyor

123rf – Andor Bujdoso

Hamile bir kadının sahip olabileceği en ciddi sorunlardan biri preeklampsidir. Bu sorun her hamile annenin hayatını tehdit eden ve fetüsün yaşamı için büyük tehlike oluşturan ciddi hastalıklardan biridir. Bununla birlikte, hamile bir kadın aspirin tüketirken, son zamanlarda yapılan bazı bilimsel çalışmaların da onayladığı gibi, onu preeklampsiden koruyacaktır.

Aspirinin preeklampsiyi önlemede en önemli ilaçlardan biri olduğunu kanıtlayan en önemli bilimsel çalışmalardan ve son tıbbi araştırmalardan biri, uzman bir bilim adamı ve araştırmacı grubunun gözetiminde yapılan ve hamilelik sırasında aspirin tüketen hamile bir kadının enfeksiyonu engellediğini ortaya çıkardıkları bir İsveç çalışmasıdır. Hayatını ve fetüsünün hayatını tehlikeye atabilecek veya erken doğuma maruz bırakarak fetüsün hayatını tehlikeye atabilecek preeklampsi ile.

Bu İsveç çalışması, ciddi preeklampsiye karşı daha savunmasız kabul edilen ve idrarda protein görünümüyle yüksek tansiyona yol açan reflü sorunu yaşayan 1776 gebe kadının katılımıyla gerçekleştirildi. Her hamile kadın, hamileliğin 11. haftasından hamileliğin 36. haftasına kadar her gün hafif bir doz aspirin aldı.

Bundan sonra, günlük olarak aspirin tabletleri alan bu hamile kadınlara analizler ve tıbbi muayeneler yapıldı, çalışmanın sonuçları ortaya çıktı ve gebelik sırasında aspirin alan gebelerin preeklampsi geliştirme olasılığının azaldığını ve enfeksiyon oranlarının büyük ölçüde düştüğünü doğruladı.

Bu İsveç araştırması, aspirinin preeklampsiyi önlemek için basit bir önlem olduğunu ve erken doğuma yol açabileceğini ve kendi başına annenin yaşamı ve fetüsün yaşamı için büyük bir tehdit oluşturduğunu gösterdi. Çalışma ayrıca hamile kadınları etkileyen preeklampsinin, hamileliğin 37. haftasından önce% 62 oranında başlarına gelebileceğini gösterdi. 34. haftadan önce preeklampsi görülme sıklığı% 82 oranında azalmaktadır.

Çalışmanın sonuçlarının ünlü İsveç gazetelerinde yer almasıyla, bir kadının hamilelik sırasında maruz kalabileceği preeklampsinin, plasentadaki kan damarlarında defekt oluşturduğu bildirildi. Bu, kan tedarikinde ve fetüse akışında büyük bir soruna yol açar, bu da hamile kadının çok yüksek tansiyon yaşamasına neden olur ve burada fetüs, karaciğer, böbrekler ve beyinde hasar meydana gelir. Bu nedenle çalışma, tüm anne adaylarının hafif dozlarda aspirin alması gerektiğini, ancak doktorun bunu günlük olarak belirledikten sonra preeklampsi riskinin azalmasını önerdi.