Güncel İçerikler

Ders çalışma: Evlilik seni mutlu ediyor

123rf / goodluz Sevgi ve mutluluk duygusu arasında ve evlilik ile kalp tarafından seçilen bir hayat arkadaşına bağlılık ve onunla aynı fikirde olan zihin arasında güçlü bir bağlantı vardır. Bu denklem oluştuğunda iki taraf arasında sevgi ve mutluluk dolu bir evlilik ilişkisi vardır. Bunu kanıtlayan birçok yaşam deneyimi ile, yapılan daha yeni bilimsel çalışmalar da […]

Bu Haber 26 Aralık 2020 - 3:36 'de eklendi ve 24 kez görüntülendi.

Ders çalışma: Evlilik seni mutlu ediyor

123rf / goodluz

Sevgi ve mutluluk duygusu arasında ve evlilik ile kalp tarafından seçilen bir hayat arkadaşına bağlılık ve onunla aynı fikirde olan zihin arasında güçlü bir bağlantı vardır. Bu denklem oluştuğunda iki taraf arasında sevgi ve mutluluk dolu bir evlilik ilişkisi vardır.

Bunu kanıtlayan birçok yaşam deneyimi ile, yapılan daha yeni bilimsel çalışmalar da var.

Evlilik ve mutluluk arasında güçlü bir ilişki olduğunu vurguladı.

Evliliğin her iki tarafa mutluluk getirdiğini kanıtlayan bu bilimsel çalışmaların en önemlileri arasında, Britanya’daki Vancouver Koleji’nde uzman bir İngiliz araştırmacı grubunun gözetiminde yapılan bir İngiliz çalışması var. Çalışma fikri, “Evlilik gerekli bir kötülüktür” cümlesinin yayılmasının ardından geldi. Bununla birlikte, psikolojik analizler ve incelemeler yapıldıktan sonra çalışma, evliliğin insanlar için pek çok faydası olduğunu doğruladığı için bunun tam tersini kanıtladı, bunlardan en önemlisi mutluluk ve memnuniyet hormonundaki artış.

İngiliz araştırmasının sonuçlarına ulaşması için, İngiliz ekibinin hane halkları ve evli çiftler üzerine yaptığı uzun vadeli anketten elde edilen verilere baktı. Bu çalışma 1991 ve 2009 yılları arasında sürdü ve yaklaşık 30.000 kişiye ulaştı. Testler, evli insanların yalnızlığı ve yalnızlığı tercih eden bekar insanlara göre daha mutlu, daha rahat ve sevgiden daha memnun olduklarını ortaya koydu.

Bu çalışma sitede ve İngiliz gazetesi “Daily Mail” de yayınlandı. Araştırmanın ortak yazarı Profesör John Hilliwell, evlilikte doğru seçimin daha fazla mutluluk ve tatmin getirdiğini belirterek, “Yıllarca evlilikten sonra bile daha rahatlar” dedi.

Profesör “John Hilliwell”, eşler güçlü bir arkadaşlığı birleştirdiğinde, özellikle orta yaştayken evlilik ilişkisinin daha mutlu ve daha lüks olduğunu garanti etti. İki taraf, partneriyle birlikte istikrar, mutluluk ve güvence hissediyor ve burada memnuniyet ve mutluluk derecesi en üst seviyeye çıkıyor.

İnsani araştırmacı ve sosyal ve aile danışmanı Shaima Fouad, çeşitli yabancı akıl sağlığı sitelerinden çeşitli psikofizyolojik çalışmaları inceledikten sonra, evliliğin bir kadının mutluluk duygusunu artırdığını kanıtlayan çalışmalarla ortaya çıkardı. Sosyal danışman Shaima Fouad, çalışmaların bilim, analizler ve psikolojik tıbbi incelemeler yoluyla hormonların bu konuda büyük rol oynadığını kanıtladığını belirtti. Duyguların aslında hormonlar olduğu ve sevginin, vücudun organlarının tepki verdiği hormonal bir durumdan başka bir şey olmadığı anlamına gelir. Bir kişi bir aşk hikayesi yaşadığında, kalbi atmaya başlar ve sevgi duygusu arttığında açıkça çarpıcı olan gerginlik, özlem, istek, yüzde kızarıklık, tahriş, sakinlik veya diğer hormonal durumlar hissi.

Şansölye Shaima Fouad, sadece sevgiyi ve mutluluğu hissetmek için hormonlarda değişiklikler olduğunu, bu hormonların beyne gönderilen düşünce ve sinyallere yanıt veren duygular üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu belirtti. Dedi ki: “Evlilikten önce, özellikle aşık olurken ve nişan sırasında, bir sevgili ve acil evlenme arzusunu kaybetme özlemi ve korkusu duyarız, bu yüzden vücutta dopamin hormonu seviyeleri yüksektir, bu hormon özlem duygunuzu, uykusuzluğunuzu, içinde bulunduğunuz mutluluk ve ışıltı halinizi ifade eder.”

Shaima Fouad konuşmasına devam etti ve iki üç yıl sonra evlilikten sonra hasret ve özlem duygularının azalmaya başladığını, dopamin düzeylerinin azaldığını, korku, istek ve zevk duygularının azaldığını söyledi. Hormonlar daha yüksek bir mutluluk seviyesine dönüşür ve kişi hayat arkadaşı ile kendini stabil ve güvende hissettiğinde vücut oksitosin hormonunu salgılar.

Vücudun başka bir hormon olan kortizonu ürettiğini ve buna stres hormonu dendiğini ekledi. Bu hormon evlilikten sonra hayatın stresi ve sorumlulukları arttıkça artar. Uyum hissi sağlamak için vücut tarafından salgılanır. Sosyal danışman Shaima Fouad konuşmasını şöyle bitirdi: “Baskı ne kadar büyükse, kortizol hormonunun normal dopamin seviyelerini aşan bir oranda salgılanması da o kadar fazla, bu da sizi mutlu ediyor.”

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Güncel İçerikler
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal