Devam Eden Destek]Google, Nest Secure alarm sistemini sonlandırdı

Güncelleme 1 (28/10/2020 @ 04:57 PM ET): Müşterilere gönderilen bir e-postada Google, “Nest Secure’a olan bağlılığının devam ettiğini” duyurdu. Daha fazla bilgi için aşağı kaydırın. 20 Ekim 2020 tarihinde yayınlanan makale aşağıda korunmaktadır.

Google onayladı AndroidPolis 2017 yılında başlattığı Nest Secure alarm sisteminin kullanımdan kaldırıldığı. Bir kombinasyon tuş takımı ve Nest Guard adı verilen siren ve bir dizi sensörden oluşan ürün, Google Store’da bir haftadır kullanılamıyor ve şimdi tamamen gittiğine dair onay aldık.

Google, Nest Secure sistemi artık mevcut olmasa da, müşterilerin Nest Guard, Nest Connect hareket sensörleri, Nest Etiketleri ve Nest Detect kapı / pencere sensörleri dahil mevcut cihazlarına hizmet vermeye devam edeceğini doğruladı. Hatta bazı yerlerde hala stokta olan ürünleri bulabilir ve destekleneceklerinden emin olabilirsiniz.

Google, kısa süre önce Nest Hub cihazlarının, gelecek bir donanım yazılımı güncellemesinde Google Home için mevcudiyet algılayacağını doğruladı. Doğrudan bir halef olmamasına rağmen, Google’ın sensörleri değiştirmek için Nest Hub’ları ve kameralarla dolu bir eve bankacılık yaptığı görülüyor. Ek olarak, Google Asistan bir PIN kodunu sesli olarak kabul eder ve Nest Guard ihtiyacını ortadan kaldırarak bir siren çıkarır.

Gerçek şu ki, Nest Secure, daha tanıdık bir form faktörüne sahip akıllı bir alarm sistemi isteyenlere hitap etmek için tasarlanmış “eski” bir üründü. Ancak, Nest Secure’un tüm özelliklerini doldurabilen akıllı hoparlörler ve mobil telefonlar ile biraz gereksiz hale geldi. Bu seyahat yönündeki tehlike, müşterilerin akıllı asistanları kucaklayacağını varsayması ve yine de birçok insanın Google Asistan, Siri veya Alexa’ya güvenmeden akıllı bir evin faydalarını istemesidir.

Google, geleneksel alarm sistemini tam olarak desteklemeyen tek akıllı ev oyuncusu değil. Arlo’nun eşdeğer ürünü, bu yılın başlarında, değiştirilmeden ve ABD pazarının ötesine hiç ulaşılmadan sessizce geri çekildi.

Amazon’un sahibi olduğu Ring, alarm sistemini ve aksesuarlarını dünya çapında sunuyor, ancak ürünleri inatla Google Home ekosistemiyle uyumsuz olmaya devam ediyor. Farklı özellikler ve uyumluluk sunan başka üçüncü taraf ürünleri mevcuttur.

Geçtiğimiz hafta Google, Nest tarafından korunan bir ortama uygulanabilen varlık algılama özelliğine sahip en yeni Nest termostatını duyurdu.


1. Güncelleme: Google’ın Devam Eden Taahhüdü

Bugün erken saatlerde Google, Nest Secure’un müşterilerine, ürünün kullanımdan kaldırıldığını ancak yazılım desteği almaya ve diğer Nest ürünleriyle çalışmaya devam edeceğini duyurmak için bir e-posta gönderdi. Ayrıca Google, Aralık ortasında Nest Detect sensörlerinin Google Store’da satışa sunulacağını söylüyor. İşte e-postanın tamamı:

Nest Secure alarm sisteminizle ilgili bir güncelleme sunmak için sizinle iletişime geçiyoruz. Nest Secure’u sattık ve artık tam sistemi satışa sunmayacağız. Nest ekosistemindeki mevcut çapraz ürün entegrasyonları da dahil olmak üzere, Nest Secure ile her zaman sahip olduğunuz aynı özelliği ve yazılım desteğini size sunmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca kritik güvenlik güncellemeleri ve yazılım düzeltmeleri sunmaya devam edeceğiz. Nest Secure deneyiminizde herhangi bir değişiklik fark etmemelisiniz.

Nest Etiketleri şu anda Google Store’da mevcuttur ve Aralık ortasına kadar daha fazla Nest Detect sensörünün satışa sunulması için çalışıyoruz.

Devam eden desteğiniz için teşekkür ederiz. Herhangi bir sorunuz varsa, desteğe başvurabilir ve yardım merkezimizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Google Nest ekibi.