Diş türleridiş ona sahip olan canlı varlıklarda, sindirim sürecine yardımcı olmak için yiyecekleri kesmek ve öğütmek için kullanılır besleme sürecinin. Hayvanlarda, kendilerini yırtıcılardan korumanın bir yolu olarak da hizmet edecektir. Bazı kültürlerde ifade biçimlerinin bir parçası olmak gibi dişlere başka kullanımlar da verecekler.

Yapısal bileşimleriyle ilgili olarak, dişlerin yüksek miktarda fosfor ve kalsiyum içeren formlar olduğunu gördük ve bu formlar, insanoğlunun özel durumunda, diş etlerinde yaşamın ilk altı ayından itibaren ortaya çıkmaya başlıyor. Önce süt dişleri olarak bilinen dişler ortaya çıkacak ve daha sonra düşmeden önce daimi diş denilen şey ortaya çıkacaktır.

Dişler, söz konusu yapıştırılmış dişleri bir diş çimentosu ile yapıştıran bir eklem türü olan gonfoz tarafından yapıştırılan bir maksiller yapıya yerleştirilir.Diş doku çeşitleri

Diş kemiği

Bu kemiğe benzer ve ana özelliği, mine ile kaplı kireçlenmiş bir form göstermesidir.

Emaye

Bu dişlerde görülenlere karşılık gelir, aynı dişleri diğer şeylerin yanı sıra bazı çürüklere neden olabilecek dış etkenlerden koruyabilmek için sert bir şekilde sunulan bir kaplama türüdür. Ek olarak, yiyecekleri verimli bir şekilde öğütmeye yardımcı olurlar.

Yiyen kadın, çikolata

Hamur

Dişe gerekli besinleri ve hassasiyeti sağlayan bir dizi kan damarı, sinir ve yumuşak dokudur. Bu, fizyolojik olarak dişin orta kısmında bulunur.

X-ışını radyografisi

Somut

Dişi aynı kök ile üst çene yapısına doğru durdurmaya çalışan dokudur. Diş çimentosunun bozulmaması ve dişlerin düşmemesi için işlevi gereği dişlerin hijyenik bakımı önemlidir.

Molar parçalara

Diş türleri

Keskin dişler

Bunların yiyecekleri kesebilme gibi özel bir işlevi vardır, bu nedenle sindirim süreci için stratejik bir yer olduğu ortaya çıktığı için ağzın ön kısmında yer alırlar. Başlıca özellikleri arasında, kenarlarında keskin, köklü ve iğne yapraklı olmaları vardır. Ağızda dört üst diş ve dört alt diş bulunur.

Bir çocukta dişler çıkmaya başladığında, bunlar hayatın ilk altı ayında ilk ortaya çıkanlardır ve bu türden yeni dişlerin tekrar ortaya çıkması ortalama altı yıl olacaktır.

Genç kişinin ağzı

Köpek dişi

Daha çok diş olarak bilinen dişler, önceki noktada gözden geçirilen kesici diş denilen dişlerin yanında ağız içinde bulunurlar. Bu tip dişlerden dördü olacaktır ve bunların beslenme sürecindeki özel işlevi yiyeceği yırtabilmektir.

Bunlar bir insanın hayatının ilk 16 ayında ortaya çıkacak ve süt köpeği olarak biliniyor. Dokuz yıla kadar sütlü olanlar düştükten sonra ortaya çıkacak.

Yetişkin kişinin ağzı

Premolar dişler

Bu dişler, köpek ve azı dişleri arasında bulunur ve bu dişler, ağza ilk girdiğinde yiyecekleri yırtma işlevine de sahiptir. İlk yırtılma aşamasını yerine getirirler ve daha sonra diğer dişler özel işlevlerini yerine getirirler. Ayrıca yiyecekleri öğütmeye, yani sadece yırtmaya değil.

Ağızda bu tür sekiz diş bulunur, dördü üstte ve dördü altta. Ortalama olarak on yaşından doğarlar ve bir yıllık bir evrede düşerler ve diğerleri yeniden ortaya çıkar.

Plastik protez modeli

Azı dişleri

Spesifik işlevi, yiyecekleri uygun sindirim için öğütebilmektir. İşlemin sonunda doğru kıvamda, boğazdan geçerek nihai hedefi olan mideye ulaşacak tek tip bir hamur elde edebilirsiniz.

Bu türden on iki diş ağızda bulunur ve bunlar, ağzın arka bölgesinde bulunan en büyük dişler olarak ortaya çıkar. Süt olarak bilinen ilk dişler ilk yıl içinde ortaya çıkar, daha sonra ilk dişler düştükten sonra ikinci nesil dişler çıkar.

Alçı diş modeli

Üçüncü azı dişleri

Genellikle yaşamın ortalama 18 yaşında son aşamada oluşan yirmilik dişler olarak bilinirler. Bazen kişinin bu tip dişleri geliştirmediği durumlar da vardır.APA formatında alıntı yapın: (A. 2018, 02. Diş türleri. Türler. Şuradan alınmıştır https://10tipos.com/tipos-de-dientes/.)