Doğum sırasında dışkılama: Bilmeniz gereken her şey

Doğal doğum, çok zor bir fizyolojik süreç olduğu için herhangi bir kadının geçebileceği en zor sınavdır ve bilim adamları, doğal doğum ağrısının insanların yaşayabileceği en şiddetli ağrılardan biri olduğunu doğrulamıştır, ancak elbette tüm bunlar anneyi bebeğine dokunduğu anda boğan mutluluk derecesiyle karşılaştırılamaz.

Ancak doğum tarihi yaklaşırken anneyi ağrı ve sızılar dışında endişelendiren bazı şeyler var. Doğal doğum Bunlar arasında rahim kasılmalarının ya da kadınlarda boşanma olarak bilinen şeyin doğum sırasında dışkılamaya neden olabileceğine dair söylentiler var, bu yüzden kadın bunun için endişeleniyor ve bundan kaynaklanan utanç, peki bu söylentilerin gerçeği nedir? Thin dergisi size aşağıdaki satırlarla detaylı olarak cevap verecektir.

Doğum sırasında bağırsak hareketine sahip olmak

 • Anne endişelenir ve kendine şunu sorar, fetüsün itme süreci veya ıkınma denen şey normal doğum sırasında dışkının geçmesine neden olabilir mi?
 • İstatistikler, bu sorunun çok yaygın olduğunu ve doktorlarını dinleyen 10 kadından 9’u tarafından tekrarlandığını söylüyor ve kesin cevap, bunun sık sık meydana gelmesidir.
 • Doktorlar, doğal doğum sırasında uterus kasılmalarının başlamasıyla veya boşanma olarak bilinen şeyle kolon üzerinde şiddetli baskı oluştuğunu bulduğunda.
 • Böylelikle hareketi artar ve dışkılama arzusu artar, ancak bu doğumun erken dönemlerinde meydana gelir, ancak utanmaya hiç gerek yoktur.
 • Annenin kontrolü dışında olduğu ve dışkılama ve bağırsak hareketi sürecini kontrol edemediği için doktorlar bunun yaygın bir olay olduğunu söylüyorlar.
 • Normal bir doğum sırasında meydana gelen birçok şey olduğunu bilmek ve küçük bir dışkı aslında endişelerinizin en küçüğüdür.
 • Ancak iyi haber şu ki, normal bir doğum sırasında bağırsak hareketine sahip olmak, bebeğin aşağı doğru hareket ettiğinin ve dolayısıyla aşağı inmek üzere olduğunun iyi bir işaretidir.
 • Arkadan başlayıp ileriye doğru hareket eden rahim kasılmaları ve krampları ve fetusu rahim ağzına doğru itmeye çalışan anneye baskı yaparak dışkılama sürecini kontrol edemez hale getirir.
 • Ancak aynı zamanda annelere, bebeğin başı aşağı indiğinde, anusu tıkayan arka geçide baskı uygulayarak dışkının dışarı çıkmasını engelleyen bazı uzmanlar da vardır.

Doğum sırasında bağırsak hareketine sahip olmak

Ancak doğum sırasında bağırsak hareketine sahip olmaktan hala endişeleniyorsanız, bunun olma olasılığını azaltacak birkaç şey deneyin:

Başlarken Doğal doğumun belirtileri Boşanma kadar erken, doğum sırasında bağırsak hareketi olma olasılığını azaltmak için çok fazla yememeye çalışın.

Dışkıdan sindirim sistemini temizlemek için doğumdan önce lavman yapan kadınlar var ve lavman, hamile bir annenin Mısır’da attığı ilk adımlardan biri.

Doğal doğumdan önce lavmanın faydaları

Bahsettiğimiz gibi, lavman, bir annenin beslenme kanalını atıklardan boşaltmak için erken doğum belirtileri ile atması gereken ilk adımlardan biridir.

Bu faydaya ek olarak, lavmanın doğal bir doğum için aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç başka faydası olduğu bulundu:

 1. Lavman, doğal doğum sürecini hızlandırır.
 2. Anne ve yenidoğan herhangi bir enfeksiyon oluşumunu önler ve ayrıca doğum yerinin dışkıdan temizliğini sağlar.
 3. Annenin bağırsak hareketi yapma ihtiyacı doğal doğum sonrasına ertelenir.
 4. Lavmanın önemli faydalarından biri de doğal doğumdan kaynaklanan yarayı ve içinde kullanılan dikişleri tutmasıdır.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Doğal doğumu kolaylaştırmak için ipuçları, son tarihinizden önce takip etmelisiniz

Son olarak canım, doğum sürecinde dışkının atılmasının bir sorun olmaya devam ettiğini ve sağlık ekipleri her zaman bu tür konulara hazır olduğu için utanmaya hiç gerek olmadığını bilmelisin.

Ayrıca, doğum için belirlenen odalar, sterilizasyon ve temizliği tam olarak korurken, bu acil sorunların üstesinden gelmek için her zaman tüm araç ve gereçlerle donatılmıştır.

İnce dergi teklifleri

Tüm takipçileri için ince bir dergiden özel indirimler, buradan daha fazlasını öğrenin