Doğum sonrası depresyon tedavisi, tanı ve belirtileri … İşte detaylar

Doğum sonrası depresyon tedavisi yalnızca, depresyona sahip olduğunuzu belirleyen ve sizin için güvenli emzirme antidepresanları reçete eden ve beyindeki depresyonla ilişkili bazı kimyasalları dengelemeye çalışan doktorun teşhisine bağlıdır.

Bu konu içerir …

Doğum sonrası depresyon tedavisi

Doğum sonrası depresyon teşhisi konduysa, kendinize biraz rahatlama ve rahatlama hissettirmek için yapabileceğiniz birçok şey vardır.

Tek başına ilaçlara güvenmeyin, ancak ilaç depresyon semptomlarını hafifletebilir, ancak uzun süreli kullanım için uygun değildir ve karşılığında egzersiz ve davranış terapisine güvenebilirsiniz.

Egzersiz yapmak

Düzenli olarak günde en az yarım saat egzersiz yapmak depresyonu tedavi edebilir ve egzersiz sadece beyindeki serotonin, endorfin ve diğer rahatlatıcı kimyasalların seviyelerini artırmakla kalmaz.

Aslında, antidepresanlar gibi yeni hücrelerin büyümesini tetikler, bu nedenle temiz havada günde yarım saat almak büyük bir fark yaratabilir.

Sosyal destek alın

Başkalarıyla sosyalleşmek, depresyon için bir risk faktörü olan izolasyon duygularını azaltır, bu nedenle arkadaşlarınız ve ailenizle sürekli iletişim halinde olun veya bir psikolojik destek grubuna katılmayı düşünün.

Gönüllülük sosyal destek almanın, başkalarına yardım etmenin ve ayrıca kendinize yardım etmenin ve negatif enerjinizi faydalı işlere bırakmanın harika bir yoludur.

Doğru beslenme

İyi yemek, fiziksel ve zihinsel sağlığınız için önemlidir ve gün boyunca küçük, dengeli öğünler yemek enerjinizi korumanıza ve ruh hali değişimlerini azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Yiyeceklerinizdeki şeker ve nişastayı olabildiğince azaltmaya çalışın ve bunları meyveler, sebzeler ve yulaf gibi tam tahıllarla değiştirin.

Düzenli uyuyun

Uykunun duygudurum üzerinde güçlü bir etkisi vardır ve yeterince uyumazsanız depresyon belirtileri artar çünkü uykusuzluk sinirlilik, huysuzluk, üzüntü ve yorgunluk hissini şiddetlendirir.

Her gece yedi ila dokuz saat arasında değişen, her gece yeterince uyuduğunuzdan emin olun ve çocuğunuzun uykusu sırasında ara vermeye çalışın ve ailenizden birinden yardım isteyin.

Stresi azaltmak

Stresi yönetmek ve azaltmak için hayatınızda bazı değişiklikler yapın Stres ne kadar yüksekse, depresyon şansı o kadar artar.

Yeni doğmuş bebeğine alışması gereken birçok zorlukla karşılaşan ve bebeğin yanında uykusuzluk, göğüs ağrısı veya ev sorumluluklarından muzdarip yeni bir anne olarak, genellikle doğumdan bir veya iki hafta sonra düzelen doğum sonrası depresyona maruz kalır.

Doğum sonrası depresyon belirtileri

 • Üzüntü, umutsuzluk ve umutsuzluk.
 • Çocuklara bakamama veya günlük ev işlerini yapamama.
 • Çok ağlamak ve bazen gerçek bir sebep yokken.
 • Çocuğa karşı bozulmuş bağlanma veya yakınlık hissi.
 • Yemekten, aile ortamından veya genel olarak hayattan zevk almamak.
 • Konsantre olmakta, öğrenmekte veya ders çalışmakta zorluk.
 • Çok uyumak.

Doğum sonrası depresyon tedavisi

Doğum sonrası psikoz

Bu nadir ve ciddi akıl hastalığı biçimi, doğum sonrası depresyonla ortaya çıkabilir. Belirtiler genellikle bebeğin doğumunun ilk iki haftasında başlar ve daha önce bahsedilen depresyon belirtilerinden daha şiddetlidir.

 • Uyuyamama.
 • Karışıklık ve net düşünememe.
 • Halüsinasyonlar, sanrılar veya gerçek dışı şeyler.
 • Çevrenizdeki paranoya ve şüphe.
 • Kendinize veya çocuğunuza zarar verme hakkında düşünceler.

Bu şekilde, doğumdan sonra depresyonu tedavi etmenin bazı yöntemlerini inceledik ve herkese kalıcı sağlık, mutluluk ve rahatlık diliyoruz.

Bu makale veya diğer ince makaleler ile ilgili herhangi bir öneri veya sorunuzu bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Makalede yer alan bilgiler eğiticidir ve hiçbir şekilde bir uzmana danışmanın yerini alamaz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Doğumdan sonra her anne için önemli tavsiyeler

İnce dergi indirim kuponunu kullanarak tüm alışverişlerinizde% 15 indirim kazanın ( uxy ) VogaCloset mağazasından