Reklamı kapat
Reklamı kapat
Güncel İçerikler
Güncel İçerikler

Doğum sonrası dönem ve doğum sonrası dönem hakkında kapsamlı bilgiler

Doğum sonrası dönem annenin geçmesi için en zor dönemlerden biri olarak kabul edilir, çünkü doğumdan sonraki kırk gün boyunca devam eder, vücudu hala hamileliğin zorlu aşamalarından ve doğumun yorucu sürecinden etkilenir, bu nedenle bir kadının doğum sonrası dönemi sağlık ve güvenlik açısından geçmesi için dikkate alması gereken bazı şeyler vardır. Bu nedenle canım, annelik deneyimini […]

17 Aralık 2020 - 10:16 'de eklendi ve 25 kez görüntülendi. A+A-

Doğum sonrası dönem ve doğum sonrası dönem hakkında kapsamlı bilgiler

Doğum sonrası dönem annenin geçmesi için en zor dönemlerden biri olarak kabul edilir, çünkü doğumdan sonraki kırk gün boyunca devam eder, vücudu hala hamileliğin zorlu aşamalarından ve doğumun yorucu sürecinden etkilenir, bu nedenle bir kadının doğum sonrası dönemi sağlık ve güvenlik açısından geçmesi için dikkate alması gereken bazı şeyler vardır.

Bu nedenle canım, annelik deneyimini ilk kez yaşıyorsanız, ince bir günlük size doğum sonrası dönem ve o döneme ilişkin semptomlar, olası riskleri ve bundan nasıl kaçınılacağı, doğum sonrası kanın ne zaman durduğu ve doğum sonrası dönemle ilgili birçok önemli ayrıntı hakkında sizin için önemli olan her şeyi sağlar.

Bu konu içerir …

Doğum sonrası dönemde oluşabilecek belirtiler

Her vaka diğerinden farklı olduğu için tüm kadınları etkilemeyebileceğini bilerek, doğum sonrası dönemde, psikolojik veya fiziksel, yaygın olan birçok belirti vardır.

Doğum sonrası dönem

1- Kilo bozuklukları

Kısa bir süre içinde kendinizi kilo bozukluklarından muzdarip bulacaksınız, ilk başta fetüsün ve plasentanın doğumu sonucunda çok fazla kilo kaybedeceksiniz.

Ancak birkaç gün sonra kilonuzun tekrar artmaya başladığını göreceksiniz, burada basit egzersizler yapmanız gerekiyor.

Uzmanlar ayrıca, doğum sonrası dönemde kilonuzun önemli ölçüde artmaması için iştahınızı kontrol etmenizi tavsiye eder.

2- Doğum sonrası depresyon

Annelerin çoğu doğumdan sonra ruh hali değişimlerinden ve gerginlik, anksiyete ve doğum sonrası depresyona dönüşebilecek diğer semptomlar gibi psikolojik rahatsızlıklardan muzdariptir.

Doğum sonrası depresyondan muzdaripseniz, derhal tedavi için bir psikiyatriste gitmeli ve tekrar normal hayatınıza dönmelisiniz.

3- İdrar yapma zorluğu

Anne genellikle doğum sonrası dönemde idrara çıkma zorluğu hisseder ve bu iki nedenden kaynaklanır; bunlardan ilki, idrarın vajinal yaraya dokunması sonucu idrar yaparken yanma hissinden kaynaklanan korkudur.

Diğer neden ise, üretrayı çevreleyen dokuların şişmesidir ve bu belirti genellikle doğumdan sonraki ilk hafta bir kez geçer.

4- Vajinal salgılar

Endişenize neden olmayan doğal şeylerden, Doğum sonrası dönemin bir semptomu olduğundan ve kadınların çoğunda görüldüğünden, vajinal salgılar bir miktar kanla karışır.

Ancak salgılara büyük miktarda kan eşlik ediyorsa veya doğum sonrası dönem bittikten sonra ortaya çıkan salgı oranlarında artış varsa doktorunuza danışmalısınız.

5- Göğüslerin kütlesini arttırın

Göğüsler doğumdan sonra kütle ve boyut olarak büyüyerek normal boyutlarından daha büyük hale gelir ve bu artışa ağrı hissi eşlik eder ancak bebeğinizi emzirir emzirmez ağrı hemen kaybolur.

Ayrıca ilginizi çekebilir: Vücudunuzda güvenli bir şekilde göğüs büyütme tarifi

6- Saç dökülmesi

Bir dönemdeki kadın Gebelik Vücudunun içindeki hormon salgısı seviyelerinde bir artış yaşıyor ve bu da saç dökülmesini engelliyor.

Ancak kadın doğum yapar yapmaz ve doğum sonrası dönemde saçlarının daha fazla döküldüğünü fark eder ki bu da vücudundaki hormonların normal oranlarına dönmesi sonucunda doğal bir durumdur.

Puerperal ateş nedir?

Doğum sonrası ateş, birçok kadını etkileyen ciddi bir sağlık sorunudur. Doğumlar ve kürtajlar.

Ve bunun doğru bilimsel yorumu, üreme sistemini enfekte eden bir bakteri enfeksiyonu ile doğum veya kürtaj operasyonlarından sonra bir kadının enfeksiyonunun sonucudur.

Puerperal ateş tedavisinin ihmal edilmesi enfeksiyonun kanda yayılmasına ve bu da ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Puerperal ateşin en önemli nedenleri

Şiddetli üzüntü gibi psikolojik olanlar ve en önemlileri olan diğer nedenler de dahil olmak üzere, kadınlar arasında doğum sonrası ateşin ortaya çıkmasına neden olan birçok neden vardır:

 1. Önceki idrar yolu enfeksiyonu.
 2. Tekrarlanan vajinal muayene sırasında bakteriyel enfeksiyon geçirme.
 3. Cerrahi aletlerin yetersiz sterilizasyonu ve ameliyathanede küresel ve stafilokokal mikropların yayılmasının bir sonucu olarak doğum sırasında bakteriyel enfeksiyon.
 4. Genital bölgenin düzgün bir şekilde temizlenememesi, kişisel hijyene dikkat edilmemesi doğum yarası için dışkı kalıntılarının kontaminasyonuna neden olur.
 5. Doğumdan önce sık enfeksiyonlarla rahim enfeksiyonu.
 6. Doğumdan sonra plasenta ve uterus kalıntılarının uygun şekilde temizlenmemesi.
 7. Uzun süre hijyenik ped giymeye devam etmek ve temiz pamuklu iç çamaşırı giymemek.
 8. Hamile bir kadının bağışıklık sistemi etkilenir, çünkü hamilelik sırasında bağışıklığı büyük ölçüde azalır ve onu çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale getirir.
 9. Bazı anneler hamilelik sırasında felç geçirir, bu da dolaşım bozukluğuna ve dolayısıyla doğum sonrası kanamada azalmaya neden olur.

Puerperal ateşin belirtileri

Bu semptomları hissederseniz, doğum sonrası ateşiniz vardır ve bunlar:

 1. Yüksek ateş eşliğinde iştahsızlık ile birlikte bulantı ve kusma hissi.
 2. Boğaz ağrısı ve sürekli baş ağrısının eşlik ettiği genel bir yorgunluk hissi.
 3. Uterusun ülserlerle enfeksiyonu, boyutunun normal aralığa göre artmasına ve dokunulduğunda korkunç bir ağrı hissine neden olur.
 4. Yüzün solgunluğu ve dilde beyaz bir tabaka ile yorgun hissetmek.
 5. Bir veya iki memede süt üretiminin azalmasıyla birlikte şişlik ve kızarıklık.

Puerperal ateşi tedavi etme yöntemleri

 1. Gerekli kontrolleri yapın ve hastayı en yakın hastanede rezerve edin.
 2. Gerekli analizlerin yanı sıra TV röntgenleri de yapılarak ve sonuçlara göre ilgili hekim uygun tedavi yöntemine ulaşır.

Doğum sonrası kan ne zaman durmalı?

 • Bu normal olduğundan, doğum sırasında ve hemen takip eden günlerde büyük miktarda kan tespit etme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.
 • Yüce Tanrı, kadının vücudunu tüm vücutta bulunan kan miktarlarının% 50’sine kadar kan üretmeye hazırladı.
 • Bu, postpartumun ilk günlerinde sporadik veya sürekli gruplar halinde büyük miktarda kan akmaya devam ettiği için doğum sonrası dönemde kaybedilen kan miktarlarını telafi etmek içindir.
 • Ancak günler geçtikçe azalır ve doğum sonrası kan “lochia” olarak adlandırılır ve dört gün sonra pembeleşip inceldiği fark edilir.
 • Doğum sonrası onuncu güne kadar az miktarda beyaz veya sarımsı salgı göreceksiniz.
 • Beyaz kan hücrelerinin eşlik ettiği bir miktar rahim dokusudur ve bu salgılar iki ila dört hafta arasında değişen bir süre devam eder.

Doğum sonrası dönemde sağlıklı yiyecekler

Doğum sonrası dönem, bir kadının sağlıklı, dengeli beslenmeye en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerden biridir ve aynı zamanda kalori bakımından da zengindir.

Bunun nedeni, sağlıklı beslenmenin hem annenin hem de yenidoğanın sağlığı için, özellikle de annenin diyetinin günlük seviyelerinin 300 kalori üzerinde ihtiyaç duyduğu emzirmede çok önemli olmasıdır.

Doğum sonrası dönemde diyetinizde bulunması gereken en önemli besinler şunlardır:

1- Protein yönünden zengin besinler doğum sonrası dönemde anne için çok önemlidir, çünkü uzmanlar size gün boyunca yeterli protein almanızı tavsiye eder.

Ve bu, üç porsiyon süt, iki büyük yumurta veya bir fincan süzme peynir veya yoğurdun dörtte üçü tüketmektir.

Ayrıca her türden et unutulamaz, bu nedenle gün içinde yarım kilodan fazla kümes hayvanı, et veya balık tüketilmesi önerilir.

2- C vitamini “C” yönünden zengin öğünler yiyin, günde iki kez en az dörtte üç bardak meyve suyu için veya C vitamini açısından zengin taze meyveler yiyin

3- Gün boyunca su, doğal meyve suları, kümes hayvanları veya et çorbası şeklinde bol miktarda sıvı tüketmek.

4- Bir fincan süzme peynirin dörtte üçünü yiyerek veya tercihen orta yağlı veya yağsız bir fincan süt yiyerek yeterli miktarda kalsiyum alın.

50 ila 70 gram pişmiş çedar peyniri ya da kalsiyum yönünden zengin bir dilim somon yemenin yanı sıra.

5- Vücudunuza vermesi için, mevsime göre taze meyve ve sebzeleri yeterli miktarda yiyin. Vitaminler Ve ihtiyacınız olan mineraller.

Doğum sonrası dönemde yakınlık pratiği yapmak

Doğum sonrası dönem sona erdiğinde, siz ve kocanız arasında yakın ilişki kurabilirsiniz, ancak zamanlamayı sağlığınıza ve psikolojik durumunuza göre seçmek tercih edilir.

Hâlâ ilişkiye girmeye hazır olmadığınızı hissediyorsanız, kocanıza karşı dürüst olabilir ve tam sağlığınızda ve canlılığınızda olmak için bir süre bekleyebilirsiniz.

İnce dergi indirim kuponunu kullanarak tüm alışverişlerinizde% 15 indirim kazanın ( uxy ) VogaCloset mağazasından

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Fotoğraflar ve videolar, özellikler ve komplikasyonlarla ayrıntılı olarak doğal doğum Fotoğraflar ve videolar, özellikler ve k...

Hamileliğinizin son aylarında yenidoğanı doğurmayı bekliyorsanız ve hakkında birçok sorunuz varsa Doğal doğum Doğru yerdesiniz Ve hoş g...

Doğru doğum tarihini bilmek için normal doğum belirtileri Doğru doğum tarihini bilmek için normal ...

Hamile bir kadının hamileliğinin dokuzuncu ayında doğum yaptığı biliniyor, ancak soru dokuzuncu ayın hangi saatinde kalıyor? Belirli bi...

Sezaryen, faydaları, riskleri ve nasıl yapıldığı ayrıntılı olarak Sezaryen, faydaları, riskleri ve nasıl y...

Yakın zamanda yayıldı Sezaryen doğum Kadınlar arasında, kadınlar arasında yaygın obezite ve bazı kadınların deneyimsiz olma isteği gibi...

Sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için doğum sonrası ipuçları Sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için ...

Orada bir sürü Doğum sonrası ipuçları Her annenin sağlığını korumak için izlemesi gereken anne, kendine ve sağlığına bakmak için yeterl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON EKLENEN HABERLER
Without a doubt, several items can influence your credit report and tank your own score Without a doubt, several ...

The FCRA explicitly states you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại đa dạng với hàng chục ngàn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Với sự thông dụng của món ăn tới từ xứ nước ta thì chắc hẳn ...

Are Cheap Skin Maintenance Systems A Good Value For Bucks? Are Cheap Skin Maintenanc...

You will never really get told about any one element plus th...

There are plenty of items that could influence your credit report and tank your score There are plenty of items...

According to the FCRA, you can dispute any unwanted element ...

Ăn uống nước ta đa dạng phong phú và đa dạng với hàng vạn món thức ăn Ăn uống nước ta đa dạng p...

Không chỗ nào hoàn toàn có thể so bì về độ đa dạng trong ẩm ...

Primarily, several things could be detrimental to your credit report and tank your credit score Primarily, several things...

The FCRA explicitly claims you could dispute any negative it...

Ngành ẩm thực VN đa chủng loại nhiều chủng loại với hàng vạn các món ăn Ngành ẩm thực VN đa chủng...

Ngành ẩm thực nước ta đa dạng đa dạng mẫu mã với hàng vạn mó...

Certainly, several items can influence your credit report and tank your score Certainly, several items ...

Among the questions that you may be having is if obtaining a...

How Property Of Unwanted Fat Using Supplements How Property Of Unwanted ...

Slowly introduce cardio back up your routine. Cardio is grea...

Ẩm thực VN đa dạng phong phú với hàng chục ngàn món thức ăn Ẩm thực VN đa dạng phong ...

Ăn uống VN đa chủng loại phong phú và đa dạng với hàng vạn m...

HABERLERİ

Situs Slot Online Terbaik

https://footballroof.com/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://www.helpyourteens.com/wp-includes/situs-slot-gacor-terbaru-terpercaya/

https://www.filmrumor.com/slot-gacor-hari-ini/

https://stocksnstonks.com/slot-gacor-gampang-menang/

https://www.cloudnewsmag.com/wp-includes/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1.html

https://oaxacaculture.com/slot-deposit-dana/

https://oaxacaculture.com/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://gamezigo.com/slot-gacor/

https://unblendednews.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://unblendednews.com/slot-online/

https://negocio.topnews.cloud/situs-judi-slot-terbaik-dan-terpercaya-no-1/

https://newyorkweeklytimes.com/slot-online/

https://www.adeccogroup.com.ar/slot-online/

https://airmotiontechnology.com/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://stop-hair-loss.eu/situs-judi-slot-online-gacor-gampang-menang/

https://www.starsandstyle.co.uk/judi-slot-online-jackpot-terbesar/

https://ukeconomynews.co.uk/slot-online/

https://hberbu.com/slot-online/

https://booking.grandroyaltravel.com/wp-includes/slot-online/